Судове рішення #24657764


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


м.Вінниця

20 червня 2012 р. Справа № 2а/0270/2904/12


Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Бошкової Юлії Миколаївни,

Суддів: Чернюк Алли Юріївни,

Вергелеса Андрія Валерійовича

за участю:

секретаря судового засідання: Розлуцького Андрія Миколайовича

представника позивача: Власенко Лілії Володимирівни

відповідача: не з'явився


розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: виконавчого комітету Ладижинської міської ради Вінницької області

до: громадської організації "Земляки"

про: обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання


ВСТАНОВИВ :

19.06.2012 року позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони громадській організації "Земляки" проводити мирні зібрання з подальшою дискотекою в будь-якому барі на міському пляжі чи поряд з ним о 21:00 годині 24.06.2012 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що проведення на території міського пляжу в м. Ладижині мирних зібрань присвячених Дню молоді не відповідає вимогам діючого законодавства та призведе до порушень громадського порядку, прав та інтересів громадян. Зокрема, позивач наголошує, що територія міського пляжу не визначена та не пристосована для проведення масових заходів розважального характеру як в денний так і в нічний час, у зв'язку з чим унеможливиться здійснення контролю відповідними службами. Крім того, громадська організація "Земляки" в порушення вимог діючого законодавства в повідомленні про проведення мирного зібрання не зазначила мети проведення зборів, адреси бару на пляжі, де повинні відбуватись зібрання, не вказано час закінчення дискотеки та кількість учасників зібрання.

А тому з метою запобіганню можливим порушенням, загрози здоров'ю населення, правам та свободам інших людей виконавчий комітет Ладижинської міської ради просить заборонити громадській організації "Земляки" проводити мирне зібрання з подальшою дискотекою в будь-якому барі на міському пляжі чи поряд з ним о 21:00 год. 24.06.2012 року.

Ухвалою суду від 19.06.2012 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено судове засідання на 20.06.2012 р.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила задовольнити та уточнила позовні вимоги, а саме: заборонити громадській організації "Земляки" проводити мирні зібрання молоді в барі на міському пляжі 24.06.2012 року; заборонити громадській організації "Земляки" проводити дискотеку в барі на міському пляжі 24.06.2012 р. після 22:00 год.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце судового розгляду повідомлений у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 38 КАС України судовий виклик осіб, які беруть участь у даній справі, здійснено шляхом надсилання копії ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі електронною поштою та телефонограмою. Всі учасники судового розгляду повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду, а тому відповідно до правил адміністративного судочинства суд розглядає справу без участі уповноважених представників відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено, що 19.06.2012 р. до Ладижинської міської ради надійшло повідомлення від 14.06.2012 року громадської організації "Земляки" про проведення 24.06.2012 р. на території міського пляжу м. Ладижина мирного зібрання молоді з подальшою дискотекою. Початок проведення мирного зібрання - 21:00 година.

За результатами розгляду даного повідомлення виконавчим комітетом Ладижинської міської ради прийнято рішення № 349 від 19.06.2012 року про розгляд листа голови громадської організації "Земляки", яким відмовлено громадській організації "Земляки" проводити мирне зібрання, дискотеку в будь-якому барі на міському пляжі чи поряд з ним о 21:00 год 24.06.2012 року, рекомендував громадській організації "Земляки" в подальшому проводити заплановані масові заходи в ПКВС "Прометей", БК "Лада" та на іншій території міста, яка визначена для подібних цілей, із завчасним повідомленням про майбутні масові заходи Ладижинський виконавчий комітет. Копію прийнятого рішення позивач направив рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу.

Визнаючи обґрунтованими вимоги позивача суд виходить з наступного.

Право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.

Як випливає зі змісту ч. 2 ст. 39 Конституції України обмеження реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку: з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Частиною третьою статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон) передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з підпунктом 3 пункту "б" частини першої статті 38 Закону вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку віднесено до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Реалізація позивачем даних повноважень знайшла своє вираження у прийнятому 19.06.2012 р. виконавчим комітетом Ладижинської міської ради рішенні № 349 про відмову відповідачу у наданні дозволу на проведення мирного зібрання 24.06.2012 року на міському пляжі м. Ладижин та дискотеки в будь-якому барі на міському пляжі, з мотивів його невідповідності вимогам законодавства та елементарним правилам забезпечення безпеки людей.

Відповідно до положень статті 144 Конституції України, рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими до виконання на відповідній території, при цьому дія таких рішень зупиняється лише з одночасним зверненням до суду з позовом про їх скасування.

В даному випадку суд враховує той факт, що доказів оскарження чи скасування даного рішення, станом на час розгляду цієї справи, матеріали позову не містять та жодною зі сторін не надано, а отже законних підстав для проведення мирного зібрання на міському пляжі м. Ладижин у відповідачів не має.

Крім того, відповідно до п.3 Указу Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" від 28.07.1988 року (діє відповідно до п.1 перехідних положень Конституції України, постанови Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих законодавчих актів Союзу РСР") заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.

В порушення зазначених вимог громадською організацією в повідомленні про проведення мирного зібрання від 14.06.2012 р. не зазначено мети зібрання, конкретного місця, адреси бару на пляжі, передбачувана кількість учасників заходу, їх прізвища, ім'я та по-батькові, місця їх проживання та роботи, а також не вказано час закінчення дискотеки.

Також, на підтвердження неможливості проведення мирних зібрань на пляжі м. Ладижин та дискотеки в барі представником позивача надано суду та долучено до матеріалів справи розпорядження Ладижинської міської ради № 106 від 03.05.2012 року про створення комісії по перевірці дотримання чинного законодавства роботи кафе-бару в районі міського пляжу та акт про результати роботи комісії по вивченню законності функціонування кафе-бару в районі міського пляжу.

Зазначеним актом встановлено, що кафе-бар функціонує без погодження санітарної служби, функціонує без одержання дозволу на початок роботи від органів державного пожежного нагляду, зафіксовано грубе порушення громадського порядку, підготовлено та направлено лист начальнику Тульчинського МБП лист № 2-23-1433 від 04.05.2012 року щодо проведення перевірки законності роботи кафе-бару в районі міського пляжу.

За результатами проведеної перевірки адміністративною комісією Ладижинської міської ради винесено постанову № 295 від 20.05.2012 року по справі про адміністративне правопорушення, якою притягнуто ФОП ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.

Враховуючи вищезазначене, надані позивачем докази про неможливість проведення мирних зібрань та дискотеки в барі на міському пляжі в м. Ладижин суд оцінює як належними та приймає їх до уваги при прийнятті рішення.

Згідно зі ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

За вимогами ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки лише у випадку, якщо проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу населенню або правам і свободам інших людей.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток. Об'єктами національної безпеки згідно статті 3 даного Закону є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. А згідно ст. ст. 27, 34, 49, 50 Конституції України кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань; держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя; кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.

Суд, погоджуючись з думкою позивача, вважає, що територія міського пляжу де планується проведення мирного зібрання, конкретно не визначена та не пристосована для проведення масових заходів розважального характеру. Перебування великої кількості людей в нічний час в безпосередній близькості від відкритої водойми може спричинити загрозу життю та здоров'ю відвідувачів такого заходу. Умови пляжу не пристосовані для здійснення належного контролю відповідними службами за дотримання громадського порядку, безпеки людей та охорони навколишнього середовища.

Враховуючи викладене, суд вважає, що проведення мирного зібрання молоді з подальшою дискотекою на території міського пляжу м. Ладижин, початок о 21:00 годин 24.06.2012 р. може створити небезпеку здоров'ю населення та правам і свободам інших людей, а тому, в інтересах національної безпеки, з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню злочинів та різного роду правопорушень є необхідність вирішити питання про обмеження щодо реалізації права на таке мирне зібрання.

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачі суду не надали. Таким чином суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :


адміністративний позов задовольнити.

Заборонити громадській організації "Земляки" проводити мирні зібрання молоді в барі на міському пляжі 24.06.2012 року.

Заборонити громадській організації "Земляки" проводити дискотеку в барі на міському пляжі 24.06.2012 р. після 22:00 год.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.


Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.



Головуючий суддя: Бошкова Юлія Миколаївна

Судді: Чернюк Алла Юріївна


Вергелес Андрій Валерійович



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація