Дело № 1510/6301/12
Производство № 1/1510/527/12
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
про залишення скарги без розгляду та про її повернення
17 вересня 2012 року м. Ізмаїл
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Яковенко І.І., розглянув скаргу ОСОБА_1 про порушення кримінальної справи відносно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 125 КК України,
встановив:
В своїй скарзі ОСОБА_1 просить суд порушити кримінальну справу у відношенні ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 125 КК України, посилаючись на те, що ОСОБА_2 05 травня 2012 року, приблизно о 10:00 годині, знаходячись на подвір'ї свого будинку, на ґрунті неприязних відносин, діючи умисно з метою приниження та завдання йому фізичного болю, кинув в нього через паркан шматок цеглини, та внаслідок удару завдав йому забито-рвану рану правої надбрівної дуги, забив правого ока. Таким чином, ОСОБА_2 скоїв злочин, передбачений ч. 2 ст. 125 КК України, а саме умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КПК України скарга потерпілого повинна відповідати вимогам, які КПК України встановлені щодо обвинувального висновку (статті 223 і 224 КПК України).
Згідно ст. 223 КПК України, обвинувальний висновок складається з описової і резолютивної частин. В описовій частині зазначаються: обставини справи як їх встановлено на досудовому слідстві; місце, час, способи, мотиви і наслідки злочину, вчиненого кожним з обвинувачених, а також докази, які зібрано в справі, і відомості про потерпілого; показання кожного з обвинувачених по суті пред'явленого йому обвинувачення, доводи, наведені ним на свій захист, і результати їх перевірки; наявність обставин, які обтяжують та пом'якшують його покарання. При посиланні на докази обов'язково зазначаються аркуші справи. В резолютивній частині наводяться відомості про особу кожного з обвинувачених, коротко викладається суть пред'явленого обвинувачення з зазначенням статті кримінального закону, яка передбачає даний злочин.
Таким чином вимога про зазначення аркушів справи при посиланні на докази вказує на те, що скарга повинна подаватись вже з доказами, які зібрано у справі, щоб суд мав змогу прийняти правильне рішення про наявність або відсутність підстав для порушення справи.
Стаття 224 КПК України передбачає, що до обвинувального висновку додаються: список осіб, що підлягають виклику в судове засідання, з зазначенням їх адреси і аркушів справи, де викладені їх показання або висновки; довідки про речові докази, про цивільний позов, про заходи, вжиті до забезпечення цивільного позову і можливої конфіскації майна.
Крім того, Пленум Верховного Суду України в п. 25 своєї постанови № 13 від 02.07.2004 р. «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів»роз'яснив, що у скарзі мають бути чітко викладені підстави для порушення справи, зокрема обставини, час, місце, мотиви, наслідки вчинення злочину, його кримінально-правова кваліфікація та відповідні докази; дані про особу, яка підозрюється в його вчиненні; прохання про притягнення її до кримінальної відповідальності тощо.
Також згідно роз'ясненням Пленуму Верховного Суду України, що викладені в абз.3 п. 7 його постанови від 30.05.2008 р. №6 «Про практику застосування кримінально-процесуального законодавства при попередньому розгляді кримінальних справ у судах першої інстанції», скарга залишається без розгляду і повертається особі, яка її подала, якщо зміст скарги не відповідає вимогам статей 223, 224 КПК (чітко не викладені підстави для порушення справи, час, місце, мотиви, наслідки вчинення злочину, його юридична кваліфікація та відповідні докази, не наведені дані про особу, яка підозрюється у вчиненні злочину, та відсутнє прохання про притягнення особи до кримінальної відповідальності). У постанові судді про залишення скарги без розгляду має бути роз'яснено, що після усунення недоліків скарги особа може знову звернутися до суду зі скаргою в межах строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Однак в порушення вимог наведених статей КПК України в скарзі ОСОБА_1 не зазначені докази, які зібрано в справі з посиланням на аркуші справи, не зазначені відомості про потерпілого, не наведено наявність обставин, які обтяжують та пом'якшують покарання, в резолютивній частині чітко не зазначене місце вчинення злочину (зазначено, що ОСОБА_2, знаходячись на подвір'ї свого будинку, кинув у ОСОБА_1 через паркан шматок цеглини, а за якою адресою саме знаходився ОСОБА_2, де саме знаходився ОСОБА_1 в цей час в скарзі не зазначено), а також до скарги не додані список осіб, що підлягають виклику в судове засідання, з зазначенням їх адреси; довідки про речові докази, про цивільний позов. Крім того, у додатку до скарги зазначено, що до скарги долучено дві копії постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, акт судово-медичного дослідження № 190, копія амбулаторної карти, накладної № 235, пояснення ОСОБА_3, копія паспорту, однак до фактично до скарги долучена одна копія постанови про відмову в порушенні кримінальної справи та не долучена копія паспорту.
Постанова про відмову в порушенні кримінальної справи від 11.06.2012 г., яку ОСОБА_1 долучив до скарги, не може вказувати на наявність або відсутність підстав для порушення кримінальної справи.
Таким чином, скарга ОСОБА_1 не відповідає вимогам, викладеним у ч. 1 ст. 251 КПК України, в зв'язку з чим на підставі п. 1 ч. 2 ст. 251 КПК України підлягає залишенню без розгляду та поверненню заявнику.
Суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що після усунення недоліків скарги він може знову звернутися до суду зі скаргою в межах строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Таким чином, керуючись принципом змагальності та диспозитивності кримінального процесу, ст. 27, п. 1 ч. 2 ст. 251 КПК України,
постановив:
Скаргу ОСОБА_1 про порушення кримінальної справи відносно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 125 КК України залишити без розгляду та повернути заявнику ОСОБА_1.
Роз'яснити ОСОБА_1, що після усунення недоліків скарги він може знову звернутися до суду зі скаргою в межах строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ
Ізмаїльського міськрайонного суду І.І. Яковенко