Судове рішення #24521287

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=======================================================================


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"30" серпня 2012 р. Справа № 5016/1181/2012(8/64)


За позовом Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2,

54017, АДРЕСА_1,

до відповідача Фізичної особи -підприємця ОСОБА_3,

54017, АДРЕСА_2 ,

про спонукання до виконання умов договору та стягнення збитків у сумі 73927 грн. 98 коп.

Суддя Т.В. Гриньова - Новицька


Представники:

Від позивача -ОСОБА_4, дов. № 143 від 03.02.2010;

- ОСОБА_5, посвідчення адвоката НОМЕР_3 від

05.11.1995, договір № 89 від 06.07.2012.

Від відповідача -ОСОБА_6, дов. № 211 від 19.03.2010;

- фізична особа -підприємець ОСОБА_3, паспорт НОМЕР_4 від 10.10.2000.


Суть спору: Фізична особа -підприємець ОСОБА_2 (далі -позивач, орендар) звернулася з позовом до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 (далі -відповідач, орендодавець) з такими вимогами: зобов'язати відповідача передати орендовану частину нежитлового приміщення площею 50 кв.м., розташованого за адресою АДРЕСА_3, на умовах укладеного договору оренди; стягнути з відповідача збитки, пов'язані із невиконанням договору оренди в сумі 73927 грн. 98 коп.


Відповідач позов не визнав, вважає договір оренди неукладеним, зазначає, що фактичних дій на виконання договору сторони не здійснили. За такого, просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.


Ухвалою від 27.08.2012 господарський суд задовольнив клопотання відповідача та продовжив строк вирішення спору на п'ятнадцять днів.


У судовому засіданні 30.08.2012 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.


Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив таке: 03.03.2012 між сторонами укладено договір № 009 оренди нежитлового приміщення (далі - Договір), за умовами якого відповідач передає, а позивач -приймає у платне користування частину нежитлового приміщення площею 50 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, з метою використання для торгівлі товарами для тварин.

Згідно з п.п. 3.1, 9.1 Договору приміщення та майно (кондиціонер, унітаз, умивальник) мають бути передані орендодавцеві і прийняті орендарем до 03.03.2012; пунктом 4.1 Договору сторони встановили, що Договір набирає сили з 03.03.2012 і діє до 03.03.2013; розмір орендної плати за домовленістю сторін, сплатити яку за перший місяць оренди орендар повинен під час підписання Договору, складає 5000 грн. (п. 5.1, 5.2 Договору). В подальшому орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату щомісяця, до 01 числа.

Згідно з розділами 6 та 7 Договору обов'язками сторін, зокрема, є таке: орендодавець зобов'язаний передати орендареві приміщення та майно; забезпечити орендарю та персоналу безперешкодний доступ до приміщення; передати орендарю ключі від орендованого приміщення, а орендар, в свою чергу -використовувати приміщення і майно в порядку та на умовах, визначених цим Договором; своєчасно здійснювати орендні платежі; допускати орендодавця та його представників до приміщення у робочий час; утримувати приміщення та майно в належному технічному та санітарному стані; здійснювати поточний ремонт за власні кошти у разі необхідності; перепланування здійснювати тільки з письмової згоди орендодавця.

Пунктами 4.2, 6.6 Договору сторони встановили, що дострокове розірвання Договору можливо за умов попередження другої сторони не пізніше, ніж за 30 днів. Порядок повернення орендованого приміщення встановлений розділом 8 Договору: після закінчення строку або при достроковому розірванні Договору орендар зобов'язаний протягом трьох днів передати орендодавцеві приміщення та майно у належному стані; звільнити приміщення та передати ключі.


З матеріалів справи вбачається, що Договір підписаний обома сторонами саме 03.03.2012, у день його складання. Факт підписання Договору жодна сторона не заперечує.

Згідно з приписами ст. 795 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформлюється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформлюється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

Виходячи з положень ст. 627 ЦК України, згідно з якою сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості, сторони Договору обопільно визначили момент початку строку Договору та його припинення -з 03.03.2012 по 03.03.2013, не пов'язуючи це ані зі складанням та підписанням актів приймання - передачі приміщення, ані зі сплатою чи несплатою орендної плати за перший місяць оренди. Зі змісту Договору вбачається, що настання моменту фактичного передавання -приймання, а також повернення приміщення, сторони пов'язують з моментом передачі ключів від приміщення (п.п. 6.3, 8.4 Договору).

Хоча у судових засіданнях відповідач заперечував факт передачі ключів позивачеві, але з пояснень гр. ОСОБА_3, наданих ДІМ Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області Ковальову І.І. (постанова про відмову в порушенні кримінальної справи від 20.04.2012) вбачається, що 16.03.2012 вона вимагала від орендаря розірвання Договору та повернення ключів, а гр. ОСОБА_2 пояснила, що в неї знаходилося п'ять дублікатів ключів від орендованого приміщення.


Твердження відповідача про те, що Договір фактично не виконувався сторонами, також спростовується матеріалами справи, зокрема листами орендодавця від 16.03.2012 та 03.04.2012 про збільшення розміру орендної плати з вимогою у разі незгоди звільнити займане приміщення; листом від 03.04.2012, яким орендодавець повідомляв орендаря про необхідність надання представнику МКП "Миколаївводоканал" доступу до приміщення для проведення огляду та перевірки показників приладів обліку, а також фіскальними чеками №№ 5757, 5758 від 29.03.12 про здійснення позивачем електронних переказів №№ 0377, 0378 на загальну суму 5200 грн. 48 коп. та повідомленнями Укрпошти про виплату ОСОБА_3 зазначених сум 09.04.2012. У судових засіданнях відповідач стверджував, що орендну плату у такий спосіб від позивача не отримував, від одержання грошей за вказаними електронними переказами відмовився, однак належними доказами свої твердження не довів.

Щодо твердження позивача про те, що оплату за перший місяць оренди в сумі 5000 грн. він здійснив готівкою під час підписання Договору, судом встановлено, що первинні бухгалтерські документи у позивача відсутні, до того ж відповідач заперечує факт одержання від позивача суми 5000 грн. за перший місяць оренди приміщення. Однак недоведеність факту оплати позивачем 5000 грн. відповідно до п. 5.2 Договору, не впливає на висновок суду про набрання цим Договором сили з 03.03.2012 -моменту його підписання (п. 4.1 Договору) та передачі ключів.


Згідно зі ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України (далі -ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідач вважає Договір неукладеним, однак ст. 180 Істотні умови господарського договору ГК України встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Відповідно до ст. 284 ГК України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.

Як вбачається із Договору сторони у передбачених законом порядку та формі досягли згоди щодо усіх його істотних умов.


Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Докази того, що договір визнаний недійсним у судовому порядку в матеріалах справи відсутні.

За таких обставин, Договір діє і має виконуватися сторонами. Тому суд вважає правомірними і такими, що підлягають задоволенню, вимоги позивача про спонукання відповідача до виконання умов Договору.

Відповідно до приписів ст. ст. 224, 225 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Як вбачається з матеріалів справи, підписавши Договір та отримавши ключі від орендованого приміщення, позивач приступив до його використання за призначенням (п.2.1 Договору): здійснюючи свої права орендаря, позивач зробив косметичний ремонт приміщення (п. 7.7 Договору), що підтверджено договором підряду № 6/12 від 04.03.2012, актом виконаних робіт від 16.03.12 на суму 3800 грн. 31 коп.; закупив товари для тварин, торгівельне обладнання на загальну суму 298051 грн. 66 коп., що підтверджено договором купівлі-продажу № 7 від 05.03.2012, товарними накладними та квитанціями до прибуткових касових ордерів.

У зв'язку з тим, що відповідач, порушуючи п. 6.2 Договору, почав чинити перешкоди позивачу у користуванні орендованим приміщенням, позивач був змушений передати частину придбаного за договором купівлі-продажу № 7 від 05.03.2012 товару на відповідальне зберігання третій особі (акт від 15.03.2012), а в подальшому - відмовитися від товару (лист від 12.04.2012).

Вартість зберігання товару сплачена позивачем за прибутковим касовим ордером № 36 від 13.04.2012 в сумі 7731 грн. 97 коп., а штраф за повернення товару (п. 4 договору купівлі-продажу № 7 від 05.03.2012) в сумі 29805 грн. 17 коп. -за прибутковим касовим ордером № 37 від 13.04.2012.

Таким чином, внаслідок порушення відповідачем своїх зобов'язань, встановлених п. 6.2 Договору, позивачу завдано збитків на суму 37537 грн. 14 коп. Вказана сума збитків підлягає стягненню з відповідача згідно з вищенаведеними ст. ст. 224, 225 ГК України.


Щодо стягнення з відповідача вартості товару, обладнання, інструментів та особистого майна позивача у сумі 36390 грн. 84 коп., суд виходить з такого: згідно зі ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

На підтвердження своїх вимог про стягнення 36390 грн. 84 коп., позивач надав перелік майна, обладнання та товарів, що залишилися в орендованому приміщенні. Однак доказів, які б свідчили про те, що вказане майно зникло саме внаслідок неправомірних дій відповідача, позивач суду не надав. Враховуючи, що зазначені обставини були предметом перевірки компетентним органом і за наслідками цієї перевірки Центральним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області було винесено постанову про відмову у порушенні кримінальної справи від 20.04.2012, суд вважає позовні вимоги про стягнення 36390 грн. 84 коп. такими, що не підлягають задоволенню.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Згідно зі ст. 49 ГПК України судові (господарські) витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82 - 85 ГПК України, суд -


ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.


Зобов'язати Фізичну особу -підприємця ОСОБА_3 (54017, АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) передати Фізичній особі -підприємцю ОСОБА_2 (54017, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_2) нежитлове приміщення площею 50 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_3, на умовах договору оренди № 009 від 03.03.2012р.


Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 (54017, АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 (54017, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_2) збитки в сумі 37537 (тридцять сім тисяч п'ятсот тридцять сім) грн. 14 коп. та 1890 (одна тисяча вісімсот дев'яносто) грн. судових витрат.


В решті позову -відмовити.


Повне рішення складено і підписано "04" вересня 2012 року


Суддя Т.В.Гриньова-Новицька


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація