АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/1690/2632/2012
Головуючий по 1-й інстанції Рябішин А.О.
Суддя-доповідач: Обідіна О. І.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2012 року м.Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого: Обідіної О.І.
Суддів: Бутенко С.Б., Прядкіної О.В.
при секретарі Рибак О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 19 грудня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ювілейне» про стягнення нарахованої, але не виплаченої доплати за стаж роботи в господарстві за 2010 рік,
колегія суддів , заслухавши доповідь судді - доповідача Обідіної О.І.
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Полтавського районного суду від 19.12.2011 року в задоволенні позову ОСОБА_2 до Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ювілейне» про стягнення нарахованої, але не виплаченої доплати за стаж роботи в господарстві за 2010 рік - відмовлено за безпідставністю.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 188 грн.20 коп.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на неповне з»ясування обставин справи , порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та постановити нове про задоволення її позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 309 ч.1 п.3 ЦПК України підставами скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи.
По справі встановлено, що позивач працювала в ДП «Сільськогосподарське підприємство «Ювілейне» на посаді бухгалтера та була звільнена в січні 2011 року у зв»язку з виходом на пенсію.
Колективним договором, прийнятим загальними зборами трудового колективу 05.02.2010 р. , встановлено доплату за стаж роботи на підприємстві всім категоріям працівників, які відпрацювали більше двох років і виробили 260 днів за рік .
Згідно довідки ДП ««Сільськогосподарське підприємство «Ювілейне» ОСОБА_2 відпрацювала за 2010 рік - 212 робочих днів , перебувала у тарифній відпустці 84 календарних днів , на лікарняних перебувала 7 календарних днів.
Відмовляючи в задоволенні позову , суд першої інстанції виходив з того, що з наданих відповідачем доказів, які не були спростовані позивачем, встановлено, що позивач виробила за 2011 рік лише 212 календарних днів , при необхідному мінімуму 260 робочих днів, а відтак в неї не виникло право на нарахування доплати за стаж роботи за 2010 рік.
З вказаним висновком не в повній мірі погоджується колегія суддів з наступних підстав.
Як встановлено, позивач обґрунтовує заявлені вимоги посиланням на положення п.4.14 Колективного договору , яким передбачено доплату за стаж роботи на підприємстві за умови відпрацювання 260 днів. Вважаючи, що до відпрацьованих днів зараховується не тільки фактично вироблені календарні дні, а і перебування на лікарняному та дні тарифної відпустки , позивач стверджує, що нею за 2010 рік вироблено 279 днів , що дає право на одержання доплати за стаж роботи. Доказами своїх вимог зазначає надані виписки з журналу ( відомості) по веденню обліку стажу роботи, в якому зроблено відмітку про 279 вироблених нею днів та 2324 грн. обрахованої доплати за стаж роботи.
Аналізуючи зібрані по справі докази, колегія суддів не вважає належним доказом по справі вказаний журнал (відомість) , оскільки позивачем надано лише його ксерокопію, не посвідчену належним чином, журнал не містить підпису жодних уповноважених для цього осіб. Згідно даних підприємства ведення такого журналу нормативними документами та Статутом господарства не передбачено .
Крім того, є безпідставним посилання позивача на вимоги розділу «Надбавка за стаж роботи» Положення про оплату праці працівників, службовців та спеціалістів ДП СГ «Ювілейний» ,оскільки вказаний розділ регулює питання щодо надбавки за стаж роботи безпосередньо трактористам -машиністам. Підстав поширювати обрахування таких надбавок на інші категорії працівників, в тому числі і на посади бухгалтера, - не має.
Також , колегією суддів взято до уваги, що адміністрацією підприємства за підсумками роботи за 2010 рік внаслідок важкого фінансового стану наказу про нарахування та виплату доплат за стаж роботи не видавалось .
Разом з тим, апеляційному суду представником відповідача надано наказ № 13 від 14.02.2012року «Про нарахування доплати за безперервний стаж роботи», яким передбачено нарахування за 2010 рік всім категоріям працівників ? які не виробили 260 днів, пенсіонери-240, але з врахуванням днів відпусток. Згідно вказаного наказу ОСОБА_2 нарахована доплата в розмірі 581 грн., до виплати , з урахуванням обов»язкових платежів, підлягає 476 грн.07 коп.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню частково, в межах передбаченого вказаним наказом сум .
Посилання апелянта на те, що нею фактично вироблені 279 днів, не заслуговують на увагу, оскільки діючими в господарстві нормативами не передбачено віднесення до робочих днів періоду перебування на лікарняному та часу відпустки .
Посилання на те, що обрахування повинно включати такі періоди, як це передбачає розділ «Надбавка за стаж роботи» Положення про оплату праці працівників, не може бути прийнято до уваги , так як положення цього розділу стосуються певної категорії працівників - трактористів-машиністів , а даних щодо розповсюдження положення цього розділу на інші категорії працівників позивач не надала.
Керуючись ст. 303, 309 ч.1 п.1, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів,
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 19 грудня 2011 року скасувати та постановити нове рішення , яким позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ювілейне» на користь ОСОБА_2 доплату за стаж роботи в господарстві за 2010 рік в розмірі 476 грн.07 коп.? без урахування обов»язкових платежів.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів.
Головуючий: О. І. Обідіна
Судді: