№ 2а/2570/2114/2012
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
05 липня 2012 р. м. Чернігів
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лобан Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Новобиківський цукровий комбінат» в особі ліквідатора Попова Єгора Миколайовича до Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Новобиківський цукровий комбінат» в особі ліквідатора Попова Єгора Миколайовича звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби № 0012023500/0 від 07.12.2010.
У відповідності до пункту 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Пунктом 3.7 Прикінцевих положень Закону України від 7 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» було внесено зміни до статті 99 КАС України, які набули чинності з 30 липня 2010 року.
Згідно із зазначеними змінами стаття 99 КАС України була доповнена частиною п'ятою, якою був передбачений спеціальний скорочений строк в один місяць для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.
Зазначена норма підлягала застосуванню також і щодо податкових повідомлень-рішень, прийнятих контролюючими органами на підставі чинного до 1 січня 2011 року Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Таким чином, із моменту набрання чинності змінами до КАС України, внесеними Законом України від 7 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів», до 1 січня 2011 року строки для звернення особи з позовом про визнання протиправним податкових повідомлень-рішень становили один місяць.
Водночас 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (пункт 1 розділу XIX «Прикінцеві положення» цього Кодексу), статтею 102 якого врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів.
Таким чином, із 1 січня 2011 року строк звернення платників податків до адміністративного суду з позовом про оскарження податкових повідомлень-рішень становить 1095 днів.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права особи на звернення до суду, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.
Водночас неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності. Отже, приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попередніми нормативно-правовими актами.
З огляду на викладене тривалість і правила обчислення строку звернення особи до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення № 0012023500/0 прийнято відповідачем 07.12.2010, тобто в період з 30.07.2010 по 01.01.2011, а тому строк звернення до адміністративного суду про оскарження вказаного рішення становить один місяць, однак товариство з обмеженою відповідальністю «Новобиківський цукровий комбінат» звернулось до суду лише 04.07.2012.
Враховуючи вищезазначене, перевіривши матеріали позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, що в свою чергу, на підставі ч. 1 ст. 100 КАС України, є підставою для залишення позову без розгляду.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 99, 100, 107, 158-160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Новобиківський цукровий комбінат» в особі ліквідатора Попова Єгора Миколайовича до Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Д.В.Лобан