УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №: 22-ц/0191/1071/2012Головуючий суду першої інстанції:Хожаінова О.В.
Головуючий суду апеляційної інстанції:Полянська В.
"04" липня 2012 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого суддіПолянської В.О.,
СуддівІщенка В.І.Притуленко О.В.,
При секретаріКувшиновій А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосії цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго», про розірвання договору, зобов'язання підписання акту, закриття особового рахунку, за апеляційною скаргою ОСОБА_7, діючого в інтересах ОСОБА_6, на рішення Феодосійського міського суду АР Крим від 24 травня 2012 року
В С Т А Н О В И Л А :
У лютому 2012 року ОСОБА_8, діючи в інтересах ОСОБА_6, звернувся до суду з позовом до, в якому просив: розірвати договір послуг з водо - та теплопостачання; зобов'язати відповідача підписати акт про відключення квартири від внутрішньо-будинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання від 06.05.2011р.; зобов'язати відповідача закрити особовий рахунок на ім'я позивача №55/20013 на квартиру АДРЕСА_1 м. Феодосії АР Крим.
Позов мотивований тим, що позивач проживає у вищевказаній квартирі, яка належить їй на праві власності. Бажаючи встановити автономне опалення у квартирі, позивач 29 вересня 2010 року отримала дозвіл від Постійно діючої комісії з питань опалення та постачання гарячої води Приморський селищній раді на відключення квартири від внутрибудинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання шляхом встановлення газового водонагрівача та перевлаштування системи опалення. Після отримання технічної документації, позивач здійснив монтаж автономної системи опалення. Проте відповідач відмовився підписати акт про відключення квартири від внутрішньо-будинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання, та закрити особовий рахунок, посилаючись на «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», який не передбачає встановлення автономного опалення в окремій квартирі, відключення від централізованого теплопостачання та зняття з абонентського обліку можливе лише всього будинку на підставі протоколу зборів мешканців будинку.
На думку позивача відмова ОП «Кримтеплокомуненерго» підписати акт суперечать п.п. 24, 25 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених 21 липня 2005 року, нормам цивільного законодавства та Конституції України.
Рішенням Феодосійського міського суду АР Крим від 24 травня 2012 року у задоволенні позову ОСОБА_6 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_8, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не повне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, про задоволення позовних вимог ОСОБА_6
На думку апелянта, висновок суду про відсутність правових підстав для задоволення позову не відповідає обставинам справи.
Апелянт посилається на те, що суд ухвалив рішення без додержання вимог, встановлених ЗУ «Про теплопостачання», «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживача від централізованого теплопостачання» та не з'ясував причини відсутності протоколу загальних зборів мешканців будинку, на підставі якого було прийнято рішення виконкому Приморської селищної ради про надання дозволу на відключення квартири та встановлення газового нагрівача. Суд не прийняв до уваги письмові заяви мешканців будинку, зокрема, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 які підтвердили факт існування протоколу та те, що вони його підписували посилаючись на те, що пояснення цих осіб не є протоколом загальних зборів.
Крім того, апелянт зазначає, що вирішуючи питання законності рішення виконавчого комітету Приморської селищної ради від 29 вересня 2005 року суд вийшов за рамки заявлених позовних вимог чим порушив вимоги ст.ст. 15, 213 ЦПК України та те що це питання є предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог ст. 17 КАС України.
Згідно вимог частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, вислухавши пояснення осіб, що з'явилися у судове засідання, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що відключення окремої квартири у багатоквартирному жилому будинку від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води не передбачено законом. Відключення всього будинку відбувається лише в тому разі, коли таке рішення підтримують усі власники та наймачі квартир багатоквартирного будинку, а технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання. Відсутні підстави для розірвання договору.
З таким висновком погоджується колегія суддів, оскільки він відповідає фактичним обставинам справи та ґрунтується на законі.
Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі Правила), які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за №1478/11758, установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади. Наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року №169, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 28 листопада 2007 року№1320/14587, були затверджені зміни до цього Порядку, які унеможливлюють відключення від мереж централізованого опалення й гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.
Згідно з п.25 правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку , що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово - комунального господарства.
Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки: державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Як передбачено Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, відключення відбуваються на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
З цих положень вбачається, що із внесенням відповідних змін наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року N 169 та постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року N 1268 законодавча можливість індивідуального відключення від систем центрального опалення не передбачена, а відповідне право може бути реалізовано лише у разі від'єднання усього будинку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_6 є власником квартири АДРЕСА_1 й користується послугами централізованого опалення та постачання гарячої води, які надає ОП «Кримтеплокомуненеро».
Рішенням Виконавчого комітету Приморської селищної ради №405 від 29 вересня 2010 року ОСОБА_6 був наданий дозвіл на установку опалюваного газового водонагрівача та переобладнання системи опалення в квартирі ( а.с.7-8).
06 травня 2011 року відбулося відключення квартири ОСОБА_6 від внутрішньо будинкових мереж ЦО та ГВП без згоди ОП «Кримтеплокомуненерго», про що був складений акт, підписати який відповідач відмовляється (а.с.9).
08 серпня 2011 року ОП «Кримтеплокомуненерго» від 08 серпня 2011 року відмовило позивачці в узгодженні акту про відключення квартири від внутрішноьбудинкових мереж ЦО та ГВП з посиланням на положення «Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води», затверджених постановою КМУ від 21.07. 2005р. № 630 та «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. №4 (зі змінами від 06.112007р. N169) та за відсутністю протоколу загальних зборів мешканців будинку про відключення від мереж ЦО та ГВП всього будинку (а.с.10).
З огляду на наведене, суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 обґрунтовано посилався на те, що об'єктом відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води є не весь багатоквартирний будинок, а лише квартира позивачки.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відсутність рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, яке підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку унеможливлює відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води та встановлення автономного опалення в окремій квартирі. Протоколу загальних зборів мешканців будинку матеріали справи не містять. Належних та допустимих доказів на підтвердження існування такого протоколу позивачка суду не надала.
Доводи апелянта про те, що жодний нормативний акт, на який посилаються відповідач та суд не містить підстав для відмови у розірванні договору на теплопостачання, є неспроможними, оскільки, відповідно до положень ч.2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що позивачем не доведено істотних порушень при укладенні договору на постачання теплової енергії та гарячої води або порушення договору відповідачем.
Неспроможним вважає колегія суддів доводи апелянта про те, що суд вийшов за рамки заявлених позовних вимог, вирішуючи питання законності рішення виконавчого комітету Приморської селищної ради від 29 вересня 2005 року, оскільки суд першої інстанції питання щодо законності вказаного рішення ради не вирішував.
Аналіз зібраних по справі доказів, які всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо досліджені судом з додержанням правил належності доказів та допустимості правил доказування, враховуючи достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, свідчить про те, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову. Докази та обставини, на які посилається апелянт, були предметом дослідження судом першої інстанції, при їх дослідженні та встановленні судом були дотримані норми матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду і підстав для скасування рішення суду не містять.
Оскільки оскаржуване рішення судом першої інстанції ухвалене з додержанням норм процесуального та матеріального права, відповідно до положень ч.1 ст.308 ЦПК України апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 303, 307п.1ч.1, 308, 313-315,317 ЦПК України, колегія суддів судової палати по цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у місті Феодосії,
УХВАЛИ Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_7, діючого в інтересах ОСОБА_6, - відхилити.
Рішення Феодосійського міського суду АР Крим від 24 травня 2012 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржено протягом двадцяти днів, з дня набрання законної сили, до суду касаційної інстанції.
В.О.Полянська В.І.Іщенко О.В.Притуленко