Судове рішення #2435901
Справа № 2-а-34

                                                                                                                                                       Справа № 2-а-34

                                                                 2008 р.

                                           

 

                           П О С Т А Н О В А

                              І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

“_17_” червня  2008 року Свердловський міський суд  Луганської області у складі:

головуючого судді         Бабенко С.Ш.,  

при секретарі             Радченко Л.О.,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Свердловська Луганської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради про визнання неправомірними дій і зобов'язання вчинити певні дії, 

                                          

                               В С Т А Н О В И В:

 

          Позивач звернувся до суду з позовом та в обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є інвалідом війни 2 групи з лютого 2007 року. Згідно з частиною 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому щорічно, до 5 травня, повинна надаватися щорічна одноразова грошова допомога у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Але всупереч вимогам ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 22 Конституції України, рішення Конституційного Суду України №20-рп/2004 року, №5 -рп/2002 року від 20.03.2002 року, №7-рп/2004 року від 17.03.2004 року, №17-рп/2002 року від 17.10.2004 року, №8-рп/2005 року від 11.10.2005 року належну йому грошову допомогу в 2007 році виплатили не в повному обсязі.

         Мінімальна пенсія за віком у 2007 році склала з 01.04.2007 року 410,06 грн. Таким чином, згідно із законом, сума виплати позивачеві мала скласти : 410,06х8 = 3280,48 грн. Сума дійсної виплати становить 360 грн. Таким чином, недоплата склала 2920,48 грн.

         Частиною 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що виплата разової грошової допомоги здійснюється органами праці та соціального захисту населення, яке провело виплату належної позивачу суми в значно нижчому розмірі.

         У жовтні 2007 року позивач довідався, що УПСЗН в м.Свердловську йому неправильно виплатили допомогу до 5 травня. Відповідач виплатив належну позивачу суму в значно меншому розмірі.

         Згідно з рішенням Конституційного суду України №6-рп від 09.07.2007 року визнано неконституційною статтю 29 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо здійснення виплат у 2007 році щорічної одноразової допомоги до 5 травня у встановлених цією статтею розмірах .

         У зв'язку з наведеним позивач змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.

         Відповідно до п. 18  ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року  громадяни, віднесені до категорії 1 й 2  потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільняються від сплати судового збору при розгляді справ.

         Позивач просить суд зобов'язати відповідача провести донарахування та виплатити суми недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 2920 грн 48 коп з рахунку Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області, визнавши дії відповідача щодо недорахування таких виплат незаконними.

         Представник позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить позов задовольнити.

         Представник відповідача Константинов М.Ф. у судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що Законом України „Про  статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено виплату одноразової щорічної грошової допомоги  до 5 травня інвалідам війни 2 групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено  розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня 360 грн, яка у квітні 2007 року була виплачена УПСЗН у м. Свердловську позивачу. Також одноразова  щорічна грошова допомога до 5 травня  фінансується виключено з Державного бюджету України і відповідно до п.8 ст.7 Бюджетного кодексу України  бюджетні кошти  використовуються тільки на цілі, визначені бюджетним призначенням. Використання бюджетних коштів всупереч їх цільовому  призначенню або в обсязі, що перевищує затверджені показники витрат карається Кримінальним кодексом України.

        

         Суд вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

         Відповідно до ст.13 ч.4 Закону України „Про  статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня інвалідам війни  виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам 2 групи - вісім  мінімальних  пенсій за віком.

        Із посвідчення на ім'я ОСОБА_1 убачається, що він є інвалідом війни 2 групи і особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

        Відповідно до Закону України „Про державний бюджет України  на 2007 рік„ зі змінами внесеними Законом України „Про внесення змін до закону України”, „Про державний бюджет України на 2007 рік” від 15.03.2007 р. з урахуванням ст. 28 Закону України „Про державне загальнообов'язкове пенсійне страхування„ розмір мінімальної пенсії за віком з 01.04.2007 року становить 410,06 грн.

        У силу ст. 17 -1 ч.1 Закону України „Про  статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”  щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

       Згідно з ст. 29 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік„ розмір щорічної разової допомоги інвалідам 2 групи становить 360 грн.

       У судовому засіданні було встановлено, що позивачу відповідачем у квітні 2007 року була виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 360 грн, чого не заперечують сторони.

       Відповідно до ст. 22 Конституції України звуження змісту та обсягу гарантованого ст. 12 ч. 5 Закону України „Про  статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” права позивача шляхом прийняття нових законів  або внесення змін до чинних законів не допускається.

       Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) у тому, числі пункт 13 статті 71 Закону України „Про державний бюджет  України на 2007 рік”  яким зупинено на 2007 рік  дію статті 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”Положення п.13 ст. 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік„ втратило чинність з дня ухвалення даного рішення.

       Крім того, згідно з ч.1 ст. 17 Закону України „Про виконання рішень  та  застосування практики Європейського суду з прав людини„ суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду, як джерело права. Відповідно до ст. 1 Протоколу №1 Конвенції кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами  міжнародного права. Про розгляді справи „Кечко проти України” Європейський  суд з справ  людини  зауважив, що в межах свободі дій  держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупинити чи закінчити виплату надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення  передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих випадках, доки відповідні положення є чинними. При  цьому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Оскільки правові положення, які передбачають виплату разової щорічної грошової допомоги інвалідам війни до 5 травня є чинними, тобто не скасовані, не змінені і позивач має право на їх отримання, органи державної влади не  можуть свідомо зменшувати ці виплати.

         Тому суд вважає задовольнити позов про визнання незаконними дії  управління праці та соціального захисту населення  Свердловської міської ради щодо визначення розміру  щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня  за 2007 рік позивачу та зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради провести йому нарахування за рахунок  коштів Державного бюджету різниці щорічної одноразової допомоги до 5 травня за 2007 рік у сумі 2920,48 грн, виходячи із розрахунку 410,06 грн х 8 = 3280,48 грн - 360 грн = 2920,48 грн.

        Задовольняючи позов, суд на підставі ст. 94 ч.1 КАСУ вважає за необхідне судовий збір, від сплати якого було звільнено позивача під час подання заяви, віднести за рахунок місцевого бюджету в м.Свердловську Луганської області.

 

        Керуючись ст. ст. 11, 158-163, 167 КАС України, на підставі ст. 22 Конституції України, ст. 13 ч.4 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”

                               

                              П О С Т А Н О В И В :

 

         Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

        

         Визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради щодо визначення розміру щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік ОСОБА_1.

 

         Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення  Свердловської міської ради провести ОСОБА_1 нарахування та сплатити за рахунок коштів Державного бюджету різницю щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік у сумі 2920,48 грн.  

 

          На постанову  може бути подана заява про апеляційне оскарження  протягом десяти днів  з дня її проголошення до Свердловського міського суду, а апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в Донецький адміністративний апеляційний суд, через Свердловський міський суд  з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою яка її подає до Донецького адміністративного апеляційного суду.

 

Головуючий

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація