Справа № 2/0510/969/2012
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
заочне
25.06.2012 м. Макіївка
Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:
головуючого судді: Супрун М.Ю.
при секретарі: Шуляк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Макіївської міської ради Донецької області про встановлення фактів права власності та прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
10 лютого 2012 року до суду звернувся ОСОБА_1 з вищезазначеною позовною заявою, в якої просив встановити факт права власності його померлого діда ОСОБА_2 на домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 та факт прийняття спадщини його бабою ОСОБА_3 та його батьком ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_2, факт прийняття спадщини його батьком ОСОБА_4 після смерті його матері ОСОБА_3. Крім того, позивач просив визнати за ним право власності в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_4 на спадкове нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
У судовому засіданні представник позивача, ОСОБА_5, який діє на підставі довіреності, позовні вимоги уточнив і суду пояснив, що на підставі договору про надання у безстрокове користування земельною ділянкою для збудування індивідуального жилого будинку на праві особистої власності діду позивача - ОСОБА_2 була надана земельна ділянка, площею 600 кв. м., розташована за адресою: АДРЕСА_1. ОСОБА_2 за вказаною адресою збудував жилий будинок, а також для його обслуговування господарські будівлі у вигляді вбиральні, сараїв, літньої кухні, огорожі та водогону та після завершення будівництва не здав дане нерухоме майно до експлуатації, а ІНФОРМАЦІЯ_1 помер. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з зазначеного домоволодіння. Єдиними спадкоємцями після його смерті були його дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_4, які не звертались до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але фактично прийняли її, оскільки були зареєстровані та мешкали разом із спадкодавцем за адресою спадкового будинку. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла баба позивача -ОСОБА_3, а ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його батько -ОСОБА_4 Останній також не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, але вважається таким, що фактично прийняв спадщину після смерті матері, оскільки був зареєстрований разом з нею в спадковому жилому будинку. На теперішній час позивач не має можливості прийняти спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки жилий будинок та господарські будівлі, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 вважаються самочинним будівництвом, оскільки його дід не отримав на нього належно затверджений проект та за життя не зареєстрував своє право власності в КП «БТІ м. Макіївки»на дане нерухоме майно. З урахуванням наведеного, просив встановити факт права власності померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на жилий будинок разом із господарськими будівлями, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_2 та факт прийняття спадщини ОСОБА_4 після смерті матері ОСОБА_3 Крім того, просив визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на жилий будинок, під літерою «А-1», загальною площею 42,10 кв. м., в тому числі жилою -20, 60 кв. м., а також на господарські будівлі у вигляді вбиральні, під літерою «Г», двох сараїв, під літерами «Б», «Е», літньої кухні, під літерою «В», огорожі та питної колонки, під літерою «І», що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Представник відповідача - Макіївської міської ради Донецької області, у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про одержання судової повістки. Суду не наданні докази про поважну причину неявки представника відповідача в судове засідання, тому у відповідності зі ст. 224 ЦПК України, а також зі згоди представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника Макіївської міської ради Донецької області по наявним доказам і прийняти заочне рішення.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
В силу п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 „Про судову практику у справах про спадкування", відносини спадкування регулюються правилами діючого ЦК, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовуються чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Згідно до ст. 548 ЦК України, в редакції Закону 1963 року, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Відповідно до п. 1 і 2 ч.1 ст. 549 того ж ЦК України визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що на підставі договору про надання у безстрокове користування земельною ділянкою для збудування індивідуального жилого будинку на праві особистої власності ОСОБА_2 була надана земельна ділянка, площею 600 кв. м., розташована за адресою: АДРЕСА_1.
На зазначеній земельній ділянці ОСОБА_2 збудував жилий будинок, під літерою «А-1», загальною площею 42,10 кв. м., в тому числі жилою -20, 60 кв. м., а також на господарські будівлі у вигляді вбиральні, під літерою «Г», сараїв, під літерами «Б», «Е», літньої кухні, під літерою «В», огорожі та питної колонки, під літерою «І», що підтверджується відомостями КП «Бюро технічної інвентаризації м. Макіївки». (а. с. 12-16).
Згідно свідоцтва про смерть, виданого 16 травня 1956 року Центрально -Міським РАЦСом м. Макіївки, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. ( а. с. 8).
Згідно статті 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
В силу п. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (право набувача), сторін (сторони) правочину, за якими виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб.
Згідно ст. 256 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо не визначено іншого порядку їх встановлення.
Враховуючи те, що спадкодавець ОСОБА_2 збудував жилий будинок та господарські будівлі без належно затвердженого проекту здійснене ним будівництво вважається самочинним.
Разом з тим, судом встановлено, що при самочинному будівництві нічиїх прав не було порушено та, крім того, ОСОБА_2 здійснив вказану забудову із додержанням архітектурних, будівельних та інших норм та правил з використанням земельної ділянки за її цільовим призначенням.
За таких обставин, враховуючи те, що державна реєстрація речових прав померлих на нерухоме майно не передбачена законом, тому є підстави для встановлення факту права власності померлого ОСОБА_2 на жилий будинок та господарські будівлі, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно відомостям П»ятої Макіївської державної нотаріальної контори, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, але його спадщину у вигляді домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, фактично прийняли його дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_4, оскільки вони були зареєстровані в спадковому жилому будинку, що підтверджується домовою книгою.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про її смерть, виданим 26.03.1999 року Гірницьким відділом реєстрації актів громадянського стану м. Макіївки. ( а. с. 9) та після її смерті спадщину також фактично прийняв син ОСОБА_4, оскільки був зареєстрований із спадкодавцем за однією адресою в спадковому будинку.
З урахуванням того, що судом встановлено що спадкоємці ОСОБА_3 та ОСОБА_4 після смерті спадкодавця ОСОБА_2, а спадкоємець ОСОБА_4 -після смерті спадкодавця ОСОБА_3 фактично прийняли спадщину, тобто виконали дії, які свідчать дії про їх фактичне управління та володіння спадковим майном, дані юридичні факти підлягають встановленню судом.
Оформити свої спадкові права в нотаріальній конторі ОСОБА_4 не встиг, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про його смерть, виданим 17.01.2000 року Гірницьким відділом реєстрації актів громадянського стану м. Макіївки. ( а. с. 10)
Позивач, який є єдиним спадкоємцем свого батька ОСОБА_4, в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті батька не звернувся, але також фактично прийняв спадщину, оскільки постійно проживає та зареєстрований в спадковому жилому будинку.
Приймаючи до уваги ту обставину, що перешкодою для отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом є та обставина, що спадкодавець ОСОБА_2 здійснив самочинне будівництво та не зареєстрував своє право власності на жилий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, суд вважає, що є підстави для визнання за ОСОБА_1 права власності в порядку спадкування на дане нерухоме в судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 331, 376 ЦК України, ст..ст. 548,549 ЦК України ( в редакції Закону 1963 року), керуючись ст. ст. 10, 11, 209,212,214-223, 256 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Макіївської міської ради Донецької області про встановлення фактів права власності, прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.
Встановити факт права власності, померлого 15 травня 1956 року, ОСОБА_2 на жилий будинок, під літерою «А-1», загальною площею 42,10 кв. м., в тому числі жилою -20, 60 кв. м., а також на господарські будівлі у вигляді вбиральні, під літерою «Г», сараїв, під літерами «Б», «Е», літньої кухні, під літерою «В», огорожі та питної колонки, під літерою «І», що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3 та ОСОБА_4, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_4, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на жилий будинок, під літерою «А-1», загальною площею 42,10 кв. м., в тому числі жилою - 20, 60 кв. м., з господарськими будівлями у вигляді вбиральні, під літерою «Г», сараїв, під літерами «Б», «Е», літньої кухні, під літерою «В», огорожі та питної колонки, під літерою «І», що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Заочне рішення може бути переглянуте прийнявшим його судом по письмовій заяві відповідача, яка може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії рішення
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя