Судове рішення #24310358

4


Справа № 0907/8087/2012

Провадження № 11/0990/416/2012

Категорія ст. 2 ст. 199 КК України

Головуючий у І інст. Лазарів О.Б.

Суддя-доповідач Попович С.С.







У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2012 року м. Івано-Франківськ


Колегія Суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі :

головуючого судді Поповича С.С.

суддів Флісака Р.Й., Вилки С.С.

з участю : прокурора Федорук Ю.І.

представника КВІ Авраменко А.Л.

захисника ОСОБА_3

засудженого ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за апеляцією прокурора, що приймав участь у розгляді справи в суді першої інстанції на постанову Івано-Франківського міського суду від 09 липня 2012 року, -

в с т а н о в и л а :

Кримінально-виконавча інспекція в місті Івано-Франківську звернулась до суду з поданням про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого вироком Тисменицького районного суду від 06 липня 2010 року за ч. 1 ст. 199 та ч. 2 ст. 199 КК України до п»яти років позбавлення волі та звільненого від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком три роки ОСОБА_4, мотивуючи свою позицію тим, що той, знаючи, що йому встановлено днем реєстрації у КВІ другу середу кожного місяця, починаючи з 09 листопада 2011 року по 10 травня 2012 року на періодичну реєстрацію не з»являвся, місце його встановити було неможливо, застосовані примусові приводи не були виконані у зв»язку з його відсутністю за місцем проживання. І при таких обставина, керуючись ч. 2 ст. 78 КК України і ч. 2, 4 ст. 166 КВК України, виходячи з того, що засуджений не виконує покладені на нього обов»язки, що свідчить про те, що він не став на шлях виправлення, і звернулися до суду з таким поданням.

Оскаржуваною постановою суду у задоволенні подання відмовлено.

У своїй постанові суд погодився з тим, що ОСОБА_4 дійсно неналежно виконує покладені на нього обов»язки, що періодично не прибував на реєстрацію в КВІ. Однак, зазначив суд, це не є підставою до скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням оскільки відповідно до вимог ст. 78 ч. 2 КК України підставами до такого є невиконання засудженим покладених на нього обов»язків або систематичне вчинення правопорушень, що потягли за собою адмінстягнення і свідчать його небажання стати на шлях виправлення та оскільки встановлено саме факт неналежного виконання ОСОБА_4 своїх обов»язків, в тому числі у зв»язку з важкими сімейними обставинами, запевнення засудженого про недопустимість в майбутньому порушення обмежень встановлених у зв»язку із засудженням, то у поданні слід відмовити.

Свою апеляцію прокурор мотивував тим, що ОСОБА_4 порушував покладені на нього у зв»язку із засудженням з іспитовим строком обов»язки по явці на реєстрацію у КВІ міста Івано-Франківська, вказаний період не прибував на реєстрацію, поважних причин до цього не було, а тому відмову у задоволенні подання вважає необґрунтованою, просить постанову суду скасувати, а справу повернути суду першої інстанції на новий судовий розгляд з підстав неправильного застосування кримінального закону.

Заслухавши доповідь судді, прокурора, яка підтримала доводи апеляції прокурора, що приймав участь у розгляд справи судом першої інстанції, захисника ОСОБА_3 і засудженого ОСОБА_4, котрі просили у задоволенні апеляції відмовити, проте не надали доказів у підтвердження поважності причини неявки засудженого на реєстрацію в КВІ протягом зазначеного вище періоду, перевіривши матеріали судової справи та матеріали особової справи засудженого, надані КВІ, обговоривши доводи апеляції, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.

Ст. 408-2 КПК України передбачає, що скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням, призначеного вироком суду відповідно до ст. ст. 75, 104 КК України, здійснюється суддею суду першої інстанції за місцем проживання засудженого за поданням органу виконання покарання, а щодо неповнолітнього - за спільним поданням органу виконання покарання та служби у справах неповнолітніх, за наявності підстав передбачених ч. 2 ст. 78 КК України.

Проте, це не означає, що суд має слухати справу на підставі тільки одного тексту подання КВІ, як це мало місце у даному випадку. Особова справа засудженого, що відбуває покарання, може бути тільки оглянута в ході судового розгляду і має бути після повернута органу, який відає відбуванням покарання.

Отримавши подання КВІ до розгляду суд повинен був спершу перевірити чи з приводу вказаного у поданні є відповідне обґрунтування і чи до подання долучені необхідні підтверджуючі його суть документи-докази.

Ст. 78 ч. 2 КК України передбачає, що якщо засуджений не виконує покладені на нього обов»язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адмінстягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання.

Тому суду слід при отриманні такого подання виходити з того, що мають бути по аналогії з розглядом справ за відповідними поданнями того ж органу про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну покарання більш м»яким, дотримані вимоги щодо його суті та змісту.

Згідно з роз'ясненнями, даними у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 26 квітня 2002 року «Про умовно-дострокове звільнення від відбуття покарання і заміну покарання більш м'яким», матеріали про умовно-дострокове звільнення, що їх подають відповідні органи, повинні містити в собі відповідні дані. До подання повинно бути долучено відповідні документи, що є необхідними та підтверджують під ставність подання яке подається до суду.

Виходячи з суті подання по даній справі до нього слід долучати копію чи витяг з вироку, копії інших постанов, що мали місце по справі щодо засудженого і є в матеріалах особової справи. Зокрема, розписку про те, що він знає, що зобов»язаний виконувати ті чи інші дії, в тому числі прибувати на реєстрацію, підписку в якій зазначено про роз»яснення йому покладених на нього обов»язків, копію постанови органу виконання покарання про встановлення йому днів явки у КВІ, копію листка реєстрації та копії всіх інших документів, що підтверджують підставність поданого до суду подання.

Крім цього, суду надається для огляду особова справа засудженого в якій містяться дані щодо особи засудженого за весь час відбування покарання, матеріали якої підлягають огляду в судовому засіданні та після поверненню заявнику.

Проте вказані вимоги судом не дотримано. Внаслідок чого судова справа містить в собі тільки подання і винесену судом постанову.

А виконавши вказану вимогу суд повинен перевірити підставність посилань КВІ з приводу того чи дійсно мали місце з боку засудженого обставини зазначені у ч. 2 ст. 78 КК України.

Оглянуті колегією суддів матеріали особової справа засудженого ОСОБА_4 підтверджують, що він у вказаний вище період протягом шести місяців дійсно не прибував на реєстрацію.

Проте ні в суді першої інстанції ні в ході апеляційного розгляду ОСОБА_4 не надав доказів поважності причин його неявки на реєстрацію в КВІ. З тим, що мала місце саме неповажність причин такої неявки, погодився і суд, але на підставі протирічивих висновків суд дійшов до думки про те, що підстави для задоволення подання відсутні.

Відповідно до чинного кримінально-процесуального законодавства в ході апеляційного розгляду колегія суддів не вправі сама, скасувавши постанову суду першої інстанції, винести свою постанову та вирішити подання по суті.

В той же час зазначене вище свідчить про неправильне тлумачення судом закону, зокрема, ст. 78 ч. 2 КК України, ст. 166 КВК України, що відповідно до ст. ст. 371, 374 КПК України тягне за собою скасування постанови суду та направлення справи на новий судовий розгляд у зв»язку з неправильним застосуванням кримінального закону.

При новому судовому розгляді суду слід врахувати викладене вище та відповідно до встановленого та чинного законодавства винести мотивоване на фактичних обставинах та чинному законодавстві судове рішення.

Керуючись ст. ст. 365, 366, 367, 382 КПК України колегія суддів, -

у х в а л и л а :

Апеляцію прокурора, що приймав участь у розгляді справи судом першої інстанції задовольнити.

Постанову Івано-Франківського міського суду від 09 липня 2012 року по справі за поданням кримінально-виконавчої інспекції в місті Івано-Франківську щодо ОСОБА_4 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в той же суд іншим складом суду.

Ухвала оскарженню в касаційному порядку не підлягає.



С У Д Д І :



--------------------------------- ---------------------------------- --------------------------------

С.С. Попович    Р.Й. Флісак С.С. Вилка






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація