Справа № 2- 2692/2007 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2005 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Літвіної Н.М.
при секретарі - Полішук І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Закритого акціонерного товариства Київська трикотажна фабрика "Роза", 3-тя особа Пенсійний фонд у Деснянському районі м. Києва про зобов'язання надати уточнюючу довідку для призначення пенсії на пільгових умовах, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з зазначеним позовом і просять зобов'язати відповідача надати їм уточнюючу довідку для призначення пенсії на пільгових умовах.
Позивач ОСОБА_1. посилається в позові на те, що вона працювала у відповідача з 15.01.1973 року по 04.09.1991 року на посаді в'язальниці трикотажних виробів, полотна.
Позивач ОСОБА_2. посилається в позові на те, що вона працювала у відповідача з 01.09.1975 року по 16.05.1993 року на посаді в'язальниці трикотажних виробів, полотна.
Позивачі зазначають, що професія на якій вони працювали внесена до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах і затверджена постановою Кабінету Міністрів №162 від 11 березня 1994 року.
Позивачі зазначають, що оскільки адміністрація ЗАТ трикотажна фабрика "Роза", де вони працювали протягом вищезазначених років, не забезпечило належні здорові та безпечні умови праці на робочому місці, що є невиконанням вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці", то вони мають право на призначення дострокової пенсії за роботу із шкідливими та важкими умовами праці відповідно до частини 3 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". На підставі викладеного, просять задовольнити позов.
В судовому засіданні позивачі та їх представник підтримали позов та уточнили його просять суд зобов'язати Закрите акціонерне товариство Київська трикотажна фабрика "Роза" видати позивачам уточнюючу довідку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній".
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, просила суд відмовити в його задоволенні.
Пояснила суду, що на період роботи позивачів за професією в'язальниці трикотажних виробів і полотна діяв „Список № 2 производств, цехов, профессий и должностей с тяжелыми условиями труда, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 p. № 1173, і з 1991 p. „Список N 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей с вредными и тяжелыми условиями труда, занятость в которых дает право на пенсию по возрасту (по старости) на льготных условиях" затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 р. № 10 (з наступними змінами і доповненнями) якими професія в'язальниця трикотажних виробів і полотна не була передбачена.
Таким чином, в період роботи позивачів за професією в'язальниці трикотажних виробів і полотна, ця професія не надавала права на пільгову пенсію, отже період роботи позивачів не може зараховуватись до пільгового стажу, відповідно права на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із статтею 100 та п. б. ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" позивачів не мають
Представник відповідача звертає увагу суду на той факт, що відповідно до ст. 62 Закону України „Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а тому відсутні передбачені законом підстави для задоволення позову.
2
Представник 3-ої особи Пенсійного фонду у Деснянському районі м. Києва вважає, що позовні вимоги позивачів підлягають задоволенню, оскільки ґрунтуються на вимогах закону та пояснила суду, що відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" єдиним документом, підтверджуючим стаж роботи є трудова книжка. У разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 15.01.1973 року по 04.09.1991 року працювала в Закритому акціонерному товаристві Київська трикотажна фабрика "Роза" на посаді в'язальниці трикотажних виробів, полотна.
ОСОБА_2 з 01.09.1975 року по 16.05.1993 року працювала в Закритому акціонерному товаристві Київська трикотажна фабрика "Роза" на посаді в'язальниці трикотажних виробів, полотна.
Право громадян на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № І799-ХП.
Згідно із статтею 13 зазначеного Закону право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України і за результатами атестації робочих місць, зокрема жінки по досягненні 50-річного віку і при стажі роботи не менш як 20 років (з них не менше 10 років на зазначених посадах).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 у списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачено професію в'язальниці трикотажних виробів, полотна.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 затверджено списки № 1 та № 2 виробництв, робіт і професій, посад і показників, зайнятість в яких повний робочий дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зазначеними списками не передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення в'язальниць трикотажних виробів. Цією постановою передбачена посада в'язальниць трикотажних виробів та полотна, безпосередньо зайнятих виготовленням штучного хутра. Відповідно до п. З зазначеної постанови, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 втратила чинність.
Але, відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України від 16.03.2004 року № 03-3/2191-010-15 працівникам, професій посади яких були передбачені в Списках № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. № 162, і які набули певний пільговий стаж на цих роботах до введення в дію постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, відповідно до якої були затверджені нові Списки № 1 та № 2, право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається згідно з вимогами статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". При цьому відповідне право зазначених працівників також повинно бути підтверджуватись результатами атестації робочих місць за умовами праці, проведення якої передбачено відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінет Міністрів від 01.08.1992 р. №442.
Як свідчать матеріали атестацій робочих місць в'язальниці трикотажних виробів, полотна круглов'язального цеху АТЗТ КТФ "Роза", проведених у 1995 та 2001 роках (накази АТЗТ КТФ "Роза" від 05.06.1995 №98 та 27.04.2001 №48), умови праці на них за показниками шкідливості та важкості виробничого процесу відповідають вимогам, за яких надається право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою KM України від 11.03.1994 року №162.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 р. (впродовж 5 років після введення в дію постанови KM України від 01.08.1992 р. № 442 про проведення атестації робочих місць за умовами праці, до пільгового стажу зараховується весь період роботи у виробництвах, на роботах, за професіями та посадами, передбаченими Списками № 1, №2, тобто періоди роботи до дати видання наказу по підприємству про результати проведення атестації і подальший період роботи протягом 5
3
років після вперше проведеної атестації, за умови, що впродовж цього часу не змінювались виробництво, робота, професія.
Одночасно необхідно зазначити, що відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" єдиним документом, підтверджуючим стаж роботи є трудова книжка. У разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що саме 3-тя особа Пенсійний фонд у Деснянському районі м. Києва, а не Закрите акціонерне товариство Київська трикотажна фабрика "Роза" має передбачене чинним законодавством право вирішувати питання чи мають позивачі право на пільгову пенсію, а відповідач зобов'язаний надати для вирішення даного питання передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" уточнюючу довідку.
Одночасно, суд зобов'язаний розглядати справу лише в межах позовних вимог, а тому, враховуючи той факт, що позивачі не оскаржують дії Пенсійного фонду у Деснянському районі м. Києва про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, суд приходить до висновку про те, що потрібно перевірити лише чи є у відповідача передбачені законом підстави для відмови у видачі відповідних уточнюючих довідок
Також, при винесенні рішення, суд враховує той факт, що відповідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 15.03.2006 року відповідачем надавалися аналогічні довідки 26 працівникам.
Враховуючи викладене вище та аналізуючи чинне законодавство, суд вважає позови ОСОБА_1. та ОСОБА_2. обґрунтованим та таким, що підлягають задоволеними.
На підставі викладеного, керуючись ст. 57-60, 66, 67, 68, 69, 70, 212-215 ЦПК України, Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1799-ХП, постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 суд, -
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Закритого акціонерного товариства Київська трикотажна фабрика "Роза", 3-тя особа Пенсійний фонд у Деснянському районі м. Києва про зобов'язання надати уточнюючу довідку для призначення пенсії на пільгових умовах задовольнити.
Зобов'язати Закрите акціонерне товариство Київська трикотажна фабрика "Роза" видати ОСОБА_1, ОСОБА_2видати уточнюючу довідку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній".
Стягнути з Закритого акціонерного товариства Київська трикотажна фабрика "Роза" на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2 державне мито в розмірі 17 грн. та 16 грн. за технічно-інформаційне забезпечення розгляду справи.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення ухвали. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.