Судове рішення #24276400

27.06.2012 27.06.2012 103/1398/12


Справа №103/1398/2012




РІШЕННЯ

Іменем України


27 червня 2012 року Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Мунтян О.І.,

при секретарі Ротаєнко О.М.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бахчисараї цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення суми боргу, п'ятнадцяті відсотків на місяць за договором позики, -


ВСТАНОВИВ :


Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення суми боргу, 15% на місяць, всього 45 931 грн. за договором позики від 29.10.2010 року. Вимоги мотивовані тим, що між нею та відповідачами був укладений договір позики коштів у сумі 5 000 доларів США. На підтвердження отримання коштів по договору відповідачі видали її розписку, в якій зазначили, що зобов'язується повернути борг 2 квітня 2011 року. На даний час відповідачі ухиляються від повернення коштів, що свідчить про те що вони не має наміру повертати борг. У зв'язку із чим позивач має право стягнення з відповідачів суми боргу, 15% на місяць, відповідно до розрахунку.

29.05.2012 року позовні вимоги збільшені позивач просить стягнути суму боргу, 15% на місяць у розмірі 75 886 грн. за договором позики від 29.10.2010 року.

Позивач, представник позивача ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності сповіщені належний чином, не з'явились, звернулись до суду із заявами про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідач ОСОБА_2, до суду не з'явився, із заявами не звертався, сповіщений належним чином.

Відповідач ОСОБА_3, до суду не з'явилась, звернулась з заявою про розгляд справи за її відсутності, визнавши позовні вимоги у сумі 78 000 грн.

Ухвалою суду від 27 червня 2012 року позовні вимоги в частині стягнення суми позики з ОСОБА_2 залишені без розгляду.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши надані й наявні докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

У відповідності зі ст. ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених особами вимог і на підставі представлених сторонами доказів, а ст. ст. 10,60 ЦПК України визначають, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 2 ст. 1047 ЦК України передбачено, що на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми.

Матеріалами справи встановлено, та не заперечується сторонами, що відповідачами від позивача отримані кошти у сумі 5 000 доларів США. На підтвердження чого позивач надав суду розписку (а.с. 12).

Таким чином суд вважає доведеним факт укладання сторонами договору позики з дотриманням вимог щодо його форми.

Відповідно до ч.1 ст. 1050 ЦК України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до ст. 625 цього Кодексу.

Із змісту статті 526 ЦК України випливає, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Стаття 533 ЦК України визначає, що зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Згідно довідки НБУ України станом на 05.03.2012 року встановлено що курс української гривні до долару США - 7,9880 грн. за 1 долар США (а.с. 13).

Таким чином, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача за договором позики боргу у сумі 5 000 доларів США, що еквівалентно 39 940 грн. ґрунтуються на законі та договорі та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Стаття 599 ЦК України передбачає, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно укладеного договору позичальник сплачує 15 процентів щомісяця. Виходячи із положень укладеного договору, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді п'ятнадцяти процентів на місяць виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Як вбачається з наданого розрахунку, та по суті не оскаржується відповідачем 15% на місяць за договором позики від 29.10.2010 р. сума складає 35 946 грн.

Таким чином судом встановлено, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача за договором позики 75 886 грн. ґрунтуються на законі та договорі та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати понесені позивачем присуджуються на його користь з відповідача у відповідності з вимогами ст. 88 ЦПК України.

На підставі викладеного ст. ст. 526, 533, 599, 625, 1047, 1049, 1050 ЦК України, керуючись ст. ст. 11,60,88, 212-215, 218 ЦПК України,-


ВИРІШИВ:


Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої: АДРЕСА_1, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої: АДРЕСА_2, суму боргу, п'ятнадцять відсотків на місяць за договором позики у сумі 75 886 грн.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої: АДРЕСА_1, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої: АДРЕСА_2 судовий збір у розмірі 758,86 грн.

Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Бахчисарайський районний суд АРК шляхом подання протягом 10 днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.


Головуючий суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація