ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.09.06р. | Справа № 3/417 |
За позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Дніпропетровськ в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації, м. Дніпропетровськ, Державного управління екології та природних ресурсів у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Дочірнього підприємства "Дніпропетровський річковий порт" акціонерної судноплавної компанії "Укррічфлот", м. Дніпропетровськ
3-я особа на боці Позивача Дніпродзержинське регіональне управління водних ресурсів, м. Дніпродзержинськ
про стягнення 452 750 грн. 20 коп.
Суддя Юзіков С. Г.
ПРЕДСТАВНИКИ:
прокуратури - Стасовська Є.А., заступник Дніпропетровського міжрайонного
природоохоронного прокурора , посв. № 153
позивача - не з’явився
відповідача – Баштаненко Т.С., юрисконсульт, дов. № 007-юр від 08.08.2005р.
Іванов В.М., заступник начальника , дов. №001-юр від 01.01.2006р.
3-ої особи - Можейко А.В., заступник начальника, дов. № 396-01 від 04.04.2006р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить вилучити у Відповідача незаконно добуті природні ресурси (річковий пісок) обсягом 46 199 т, стягнути з Відповідача вартість незаконно добутих природних ресурсів (річкового піску) у сумі 452 750,20 грн., конфіскувати у відповідача знаряддя вчиненого правопорушення - гідропісконавантажувач - ГПП-16.
Дніпропетровська державна обласна адміністрація підтримала позовні вимоги прокурора.
Державне управління екології та природних ресурсів у Дніпропетровській області позов підтримало, при цьому, його представником надано пояснення, у якому вказано, що аналіз наданих матеріалів свідчить, що дії Відповідача при проведенні днопоглиблювальних робіт мали вимушений характер, направлені на створення безпечних умов судноплавства в зоні своєї відповідальності, виконувались на вимогу органів МНС.
3-я особа надала пояснення, у яких вказано, що у результаті перевірки, проведеної за дорученням Дніпропетровської міжрайонної природоохоронної прокуратури з 8 до 12 квітня 2005р. встановлено, що Відповідач виконував днопоглиблювальні роботи з видобуванням і розвантаженням піску на складах річкового порту. Роботи виконувались у межах судноплавної частини і судового ходу Дніпровського водосховища для забезпечення безпечної глибини судноплавства. Вказані роботи повинні проводитись на підставі відповідного дозволу та з виготовленням проекту, які Відповідач, на момент перевірки, не мав. Роботи проводились на підставі: дозволів на 2003-2004р., доручення голови облдержадміністрації, "Програми робіт на забезпечення галузей народного господарства області піском", листа-погодження Дніпропетровської облдержадміністрації, листа голови управління МНС України в Дніпропетровській області, листа Дніпропетровської технічної дільниці водних шляхів, карти-схеми місць навантаження піску в запорізькому водосховищі для забезпечення потреб будівельних підприємств та потреб організацій Дніпропетровської області. Можливі збитки від самовільного добування піску становлятьть 452 750,00 грн.
Відповідач позов не визнав, мотивуючи тим, що Відповідач здійснює забезпечення Дніпропетровської області річковим піском згідно з "Програмою робіт щодо забезпечення галузей народного господарства області піском" №6/44-2680 від 13.10.1998р., затвердженою Першим заступником Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Кравченко П.С. (далі Програма). За результатами перевірки , проведеної 8-12 квітня 2005р. Дніпродзержинським регіональним управлінням водних ресурсів, Відповідачеві приписано у 30-денний строк отримати дозвіл на проведення днопоглиблювальних робіт в акваторії Дніпропетровського водосховища. У травні 2005р. такий дозвіл Відповідач отримав. Положення про порядок видачі дозволу на будівельні, днопоглиблювальні і вибухові роботи, видобування піску, гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду, затверджене Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.02.1996р. № 29 втратило чинність згідно з наказом Державного комітету України по водному господарству від 05.09.2005р. № 257, прийнятого на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 557 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду", якою затверджено новий Порядок видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду. Дніпропетровська технічна дільниця водних шляхів своїми засобами не має можливості своєчасно проводити днопоглиблювальні роботи, підтримувати безпечний судовий хід, тому Відповідач для забезпечення безпечного судноплавства поглиблює та підтримує судові шляхи. Для проведення днопоглиблювальних робіт Відповідач має ліцензію на перевезення вантажів та дозвіл на виконання днопоглиблювальних та промірних робіт, наданий Міністерством транспорту України 20.05.2004р. за № 2004/2-ДП, подовжений на 2005р. За довідкою Середньодніпровського регіонального представництва державної інспекції України з безпеки судноплавства на дільниці шляху від Дніпродзержинська до Придніпровська з 1980 до 2004р. зафіксовано 22 великих аварії, пов’язані з поганим станом судових шляхів. Також Позивачем не доведено заподіяння збитків та не додано розрахунок заподіяних збитків.
У судовому засіданні оголошувалась перерва до 14 год. 30 хв. 25.09.2006р.
Справа, згідно зі ст. 75 ГПК України, розглядається за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровською міжрайонною природоохоронною прокуратурою проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Відповідачем при проведенні днопоглиблювальних робіт в акваторії Дніпровського водосховища на землях водного фонду у період з 30.03.2005р. до 12.04.2005р.
За результатами перевірки, прокуратура дійшла висновку, що Відповідачем порушено вимоги п. 8 ч. 1 ст. 44, 86 Водного Кодексу України, якими передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод, на земельних ділянках дна річок, озер, водосховищ, морів та інших водних об’єктів можуть проводитися роботи, пов’язані з будівництвом гідротехнічних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок), прокладання кабелів, трубопроводів інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи. Місця і порядок проведення зазначених робіт визначаються відповідно до проектів, що погоджуються з державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології.
Проекту днопоглиблювальних робіт, погодженого з державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології, на момент перевірки, Відповідач не мав.
Відповідно до п.7 ст. 14 Водного кодексу України до відання Кабінету Міністрів України у галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить: встановлення порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, будівельні, днопоглиблювальні роботи, видобування піску і гравію, прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду, а також розробки та затвердження нормативів скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти.
Згідно з п. 7 Порядку користування землями водного фонду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996р. №502 (далі Порядок) на землях ділянки дна річок, озер, водосховищ та інших водних об’єктів, можуть проводитися роботи, пов’язані з поглибленням дна судноплавства, видобуванням корисних копалин (крім піску) та інші.
Дозволи на проведення зазначених робіт видаються в установленому законодавством порядку.
Згідно з п. 2, 3, 5 Положення про порядок видачі дозволу на будівельні днопоглиблювальні і вибухові роботи, видобування піску, гравію, прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду, затвердженого наказом Держводгоспу України від 29.02.1996р. №29 (далі Положення) на землях водного фонду в тому числі на земельних ділянках дна річок, водосховищ та інших об’єктів можуть проводитися роботи, пов’язані з будівництвом, поглибленням дна, видобуванням корисних копалин (крім піску), за умови отримання дозволу. Дозвіл на роботи на землях водного фонду видається органами водного господарства за погодженням з місцевими органами виконавчої влади, державними органами охорони навколишнього природного середовища, геології, земельних ресурсів, відповідними водокористувачами, власниками землі й землекористувачами. Дозвіл необхідно мати на будь-які роботи що намічається проводити на землях водного фонду.
За повідомленням Дніпродзержинського регіонального управління водних ресурсів №703/04 від 04.10.2005р. в період з 2002р. до 2005р. Відповідачу дозвіл не надавався.
Незважаючи на це, Відповідач з 30.03.2005р. до 12.04.2005р. за допомогою гідропісконавантажувача (ГПП-16) здійснював днопоглиблювальні роботи з видобуванням і розвантаженням річного піску на Дніпровському водосховищі (Діївського перекату), який потім був складений на складах річкового порту без отримання дозволу на виконання днопоглиблювальних робіт, що є порушенням п. 7 Порядку та п. 2, 3, 5 Положення.
Об’єм здобутого піску, згідно з актами підприємства, склав 46 199 т.
За довідкою №11р від 11.11.2005р. Акціонерного товариства закритого типу "Завод залізобетонних виробів і конструкцій", наданої суду прокуратурою, вартість 1 т піску становить 9,80 грн.
Таким чином, за розрахунками прокуратури, сума доходу одержана від незаконно добутих природних ресурсів склала 452 750,20 грн.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації зобов’язані відшкодовувати шкоду спричинену ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Незаконно добуті природні ресурси та виготовлена з них продукція підлягають безоплатному вилученню, а знаряддя правопорушення –конфіскації. Одержані від їх реалізації доходи спрямовуються в республіканський Автономної Республіки Крим і місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, як залучені в господарський обіг так і такі, які не використовуються в народному господарстві в даний період (земля, надра, вода).
Відповідач надав до матеріалів справи документи про виконання Програми робіт щодо забезпечення галузей народного господарства області піском, на виконання якої розроблено карту-схему місця навантаження піску на 2001-2005р.р., яка була погоджена відповідними органами. Також Відповідач посилається на те, що роботи на відвантаження річкового піску в Дніпропетровському водосховищі щорічно погоджувались з Дніпропетровською рибінспекцією. У 2005р. Дніпропетровська обласна державна інспекція охорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства повідомила Відповідача про те, що згідно з п. 9.14.7 "Правил промислового риболовства в рибогосподарських водних об’єктах України" проведення днопоглиблювальних робіт для підтримки судноплавства не потребує узгодження з органами рибоохорони.
Згідно з актом перевірки дотримання Відповідачем вимог водного законодавства, проведеного 3-ю особою 8-12.04.2005р., Відповідачеві було приписано у 30-денний термін отримати дозвіл на проведення днопоглиблювальних робіт в акваторії Дніпропетровського водосховища. У травні 2005р. розроблено проект поліпшення судноплавних умов водного шляху на Сухачівському і Грузькому перекатах Дніпровського водосховища, який погоджено з 3-ю особою, підприємством "Південукргеологія", Державним управлінням екології та природних ресурсів в Дніпропетровській області.
Положення про порядок видачі дозволу на будівельні, днопоглиблювальні й вибухові роботи, видобування піску, гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду, затвердженого Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.02.1996р. №29 втратив чинність. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 557, якою затверджено новий Порядок видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду, за яким постановлено у тримісячний строк затвердити нову форму дозволу, зразок заяви на його отримання та перелік документів, що подаються до заяви. На момент порушення провадження у справі нова форма дозволу не розроблена.
Дніпропетровська технічна дільниця водних шляхів своїми засобами не мала можливості проводити днопоглиблюванні роботи, підтримувати безпечний судовий хід, тому за її зверненням Відповідач, для забезпечення безпечного судноплавства, виконував роботи з поглиблення та підтримки судових шляхів. Згідно довідки Середньодніпровського регіонального представництва державної інспекції України з безпеки судноплавства на дільниці шляху від Дніпродзержинська до Придніпровська з 1980р. до 2004р. зафіксовано 22 випадки великих аварійних ситуацій у зв’язку з поганим станом судових шляхів.
У листах від 16.02.2005р. № 708/16 та від 04.04.2005р. № 778/10 Головне управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, направлених на адресу Відповідача, вказано про необхідність проведення днопоглиблювальних робіт на перекатах р. Дніпро, з метою забезпечення максимальних глибин для пропуску льодоходу та безпечного плавання великогабаритних пасажирських судів.
Для проведення днопоглиблюваннях робіт Відповідач мав дозвіл на виконання днопоглиблювальних та промірних робіт, наданий Міністерством транспорту України від 20.05.2004р. №2004/2-ДП терміном дії до 09.04.2005р.
Прокурор у поясненні на відзив Відповідача вказав, що об’єм незаконно добутого піску згідно з актами підприємства склав 46 199т. Згідно з довідкою №11р від 11.11.2005р. вартість 1т піску складає 9,80 грн. Згідно з п. 9. "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації" сума збитків становить –452 750,20 грн., що підтверджується листом державного комітету України по водному господарству №МБ/9-769 від 28.12.1995р.
За довідкою Відповідача №001-юр від 24.01.2006р. з 30.03.2005р. по 12.04.2005р. при здійсненні днопоглиблювальних робіт з метою проведення вимог безпечного руху судноплавства згідно актів ГУ-30 (розвантаження) було намито та перевезено 46 199т річкового піску.
Дніпропетровська обласна державна адміністрація пояснила, що крім перевезень вантажів і пасажирів, у тому числі безкоштовно пасажирів пільгових категорій, порт забезпечує будівельну індустрію області річковим піском, який навантажується при виконанні днопоглиблювальних робіт для забезпечення безпеки судноплавства, що передбачено обласною програмою, яка погоджена з усіма контролюючими органами. Також порт, як служба річкового транспорту при Головному управління з питань надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, виконує роботи по ліквідації надзвичайних ситуацій (попередження підтоплення на річках області під час весняних паводків, пропуск льодових торосів між опорами Дніпровських мостів, підготовці плавзасобів для наведення промислових переправ у випадках руйнування мостів та інше).
04.04.2006р. для вирішення питань, що потребують спеціальних знань, судом призначено судову експертизу, проведення якої доручено ТОВ "Проектно-вишукувальний і конструкторсько-технологічний інститут річкового транспорту "РІЧТРАНСПРОЕКТ", м. Київ.
Експертною установою надано висновок, за яким: необхідність виконання днопоглиблювальних робіт з 30.03.2005р. до 12.04.2005р. проводились на Діївському та Сухачівському перекатах встановлена Дніпропетровською технічною дільницею водних шляхів ДП "Укрводшлях". Днопоглиблювальні роботи виконувались у межах суднового ходу і відносяться до робіт вимушеного, невідкладного характеру по забезпеченню гарантованих габаритів суднового ходу на цій ділянці ріки. Підтримання гарантованих габаритів у навігаційний період безпосередньо пов’язане із забезпеченням безпеки судноплавства на внутрішніх водних шляхах України. Метою днопоглиблювальних робіт за вказаний період було не розробка природних ресурсів (піску) на акваторії р. Дніпро з комерційними цілями, а забезпечення гарантованих габаритів суднового ходу; Невиконання днопоглиблювальних робіт в межах суднового ходу в стислі терміни може призвести до аварійних ситуацій; Днопоглиблювальні роботи в межах суднового ходу для забезпечення гарантованих габаритів, відносяться до невідкладних робіт, що пов’язані з безпекою судноплавства; Роботи проводились в межах суднового ходу; Чинне, на момент проведення днопоглиблювальних робіт, законодавство було порушено, так як роботи проводились без проекту та одержання дозволу (ст. 44, 86 Водного кодексу України, "Порядку користування землями водного фонду", "Положення про порядок видачі дозволу на будівельні днопоглиблювальні і вибухові роботи, видобування піску, гравію, прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду"). Враховуючи невідкладність виконуваних робіт по забезпеченню гарантованих габаритів суднового ходу на акваторії Дніпровського водосховища, Дніпродзержинське регіональне управління водних ресурсів утрималось від прийняття рішення по припиненню цих робіт; Метою цих робіт було не комерційне видобування піску, а забезпечення безпеки судноплавства, тому розрахувати збитки не можливо. Згідно з п. 2 "Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. №557, дія Порядку не поширюється на випадки проведення робіт, пов’язаних з безпекою судноплавства на внутрішніх водних шляхах України. Збитки рибному господарству також не розглядаються, бо невідкладні днопоглиблювальні роботи для підтримки судноплавства не забороняються і проводяться без погодження з державними органами рибоохорони (ст. 9.14.7 "Правил промислового рибальства в рибогосподарських об’єктах України".
З урахуванням обставин справи, у тому числі експертного висновку, суд вважає, що прокурор та позивачі не довели факт спричинення Відповідачем збитків природному середовищу при виконанні днопоглиблювальних робіт, що проводились у період з 30.03.2005р. до 12.04.2005р. на Діївському та Сухачівському перекатах р. Дніпро.
Крім того, ст. 5 ЦК України (2003р.), що набув чинності з 01.01.2004р., передбачено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Статтею 91 ЦК України визначено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині. Згідно зі ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови від 12.07.2005р. №557 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду" у п. 2 якого визначено, що дія Порядку не поширюється на випадки проведення робіт, пов’язаних з безпекою судноплавства на внутрішніх водних шляхах України, по суті скасувало підстави відповідальності осіб при виконанні вказаних робіт без отримання відповідного дозволу.
За таких обставин позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 49, 75, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Суддя С.Г. Юзіков
Рішення підписане 06.11.2006р.