ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«06» вересня 2007 року м. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді - Яковлева Ю.В. судді - Стае Л.В. судді - Димерлія О.О. при секретарі - Вихренко К.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вознесенської об'єднаної державної податкової інспекції у Миколаївській області на постанову Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 14 травня 2007 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вознесенської об'єднаної Державної податкової інспекції у Миколаївській області про визнання нечинним податкового повідомлення,
встановила:
Позивачка ОСОБА_1 27.04.2007 року звернулася до суду з вищевказаним позовом про визнання нечинним податкового повідомлення Вознесенської ОДПІ №0008971700/0 від 31.03.2007 року про нарахування податку в сумі 5278, 39 грн. на дохід, який позивачка отримала у спадщину.
Свої вимоги ОСОБА_1 обґрунтовувала тим, що, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22.02.2006 року, посвідченого державним нотаріусом Другої державної нотаріальної контори, вона отримала у спадок після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 своєї бабусі ОСОБА_2, право на земельну частку (пай) у землях колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» с Григорівка Ширяшського району Одеської області, розміром 6, 21 в умовних кадастрових гектарах.
Позивачка, посилаючись на вимоги Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», просила визнати зазначене вище податкове повідомлення нечинним.
В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача - Вознесенської ОДПІ у судове засідання не з'явився, надіславши на адресу суду письмові заперечення, в яких просив розглянути справу за його відсутності. В своєму запереченні відповідач вказав, що дохід в цілому, який був отриманий позивачкою у спадок, підлягає оподаткуванню відповідно до вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб». Зокрема, майнові права (в тому числі право на земельну ділянку (пай)) повинні бути віднесенні до об'єктів комерційної власності, тобто до корпоративних прав, які, згідно з п.13.2 ст. 13, оподатковується за ставкою, визначеною у п. 7.1 ст. 7 цього Закону (13%) незалежно від ступеню споріднення спадкоємця із спадкодавцем.
Постановою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 14.05.2007 року позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені. Податкове повідомлення Вознесенської ОДПІ № 0008971700/0 від 31.03.2007 року відносно ОСОБА_1 про
Головуючий І інстанції суддя - Лузан Л.В. Справа №22а-393/2007 р.
Доповідач суддя - Яковлев Ю.В. Категорія № 23
зобов'язання сплатити податок на дохід від спадщини у вигляді права на земельну частку (пай) на суму 5278 гривень 39 копійок визнано нечинним.
В апеляційній скарзі Вознесенська ОДГО, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову суду 1-ї інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову ОСОБА_1 у задоволенні її позову.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, колегія судців вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого державним нотаріусом .Другої державної нотаріальної контори 22.02.2006 року, позивачка ОСОБА_1 після смерті своєї бабусі ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, отримала спадщину, яка складається з права на земельну частку (пай) у землях колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» с Григорівка Ширяївського району Одеської області, розміром 6, 21 в умовних кадастрових гектарах.
31 березня 2007 року Вознесенською ОДНІ було прийнято рішення, оформлене податковим повідомленням № 0008971700/0, про нарахування податку на суму 5278, 39 грн. на дохід, отриманий позивачкою у спадщину у вигляді права на земельну частку (пай) у землях колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря».
Ставки податків та об'єкти оподаткування, відповідно до вимог Закону України «Про систему оподаткування», встановлюються виключно законами України про оподаткування.
Згідно до п. 13.2.1; п. 13.2 ст. 13 закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», об'єкти спадщини, в тому числі об'єкти нерухомого та рухомого майна оподатковуються за нульовою ставкою при отриманні спадщини членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення. Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення, відповідно до п.п. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 того ж Закону, вважаються її батьки та батьки чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи так і її чоловіка або дружини. Інші члени сімї відносяться до другого ступеню споріднення. Проте, хто саме відноситься до інших членів сімї спадкодавця у даному Законі не зазначено. Визначення терміну "сім'я" дає СК України, у ст. З якого зазначено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом та мають взаємні права та обов'язки. Враховуючи те, що позивачка ОСОБА_1, яка є рідної онукою ОСОБА_2 та проживала разом з нею, здійснювала догляд за нею, поховала її, що встановлено рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 28.02.2007 року, суд вважає за можливе віднести позивачку до спадкоємців другого ступеня споріднення.
Правильним колегія суддів вважає висновок суду про неприйняття до уваги доводів відповідача, що доходи, отримані спадкоємцями першого та другого ступенів споріднення у вигляді вартості успадкованих земельних паїв, підлягають оподаткуванню за ставкою 13%.
Оскільки, згідно ст. 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Дохід від спадкового майна у вигляді земельної частки (паю), є правом на частку саме у нерухомому майні, тому, в даному випадку він повинен бути оподаткований за нульовою ставкою.
Підпунктом «в» пункту 1 ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено вичерпний перелік об'єктів комерційної власності, до яких право на земельну частку (пай) не відноситься. Положення ст. 167 ГК України визначають, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається в статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні організації, отримання певної частки прибутку та інші права передбачені статутними документами. Земельна частка (пай) не є корпоративним правом фізичної особи або іншим об'єктом комерційної власності.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно і у достатньому об'ємі встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Підстав для скасування чи зміни постанови суду 1-ї інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає не суттєвими та такими, що висновків суду 1-ї інстанції не скасовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 та п. 1 ч. 1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Вознесенської об'єднаної державної податкової інспекції у Миколаївській області - залишити без задоволення.
Постанову Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 14 травня 2007 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вознесенської об'єднаної Державної податкової інспекції у Миколаївській області про визнання нечинним податкового повідомлення - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набуває законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного Суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.