Справа № 1817/2616/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2012 року Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Клочко Б.М., при секретарі Скрипка-Соіна О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, 3-тя особа: Сумська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даним позовом мотивуючи його тим, що на ім'я його діда ОСОБА_3 було зареєстрована домоволодіння АДРЕСА_1. В даному домоволодінні проживали його дід ОСОБА_3, бабуся ОСОБА_4 та їх двоє дітей ОСОБА_5, який доводиться позивачу батьком та його брат ОСОБА_6. ОСОБА_7 -проживав окремо від батьків. Даний житловий будинок розташований на земельній ділянці розміром 0,36 га, яка відповідно до рішення сільської ради була надана ОСОБА_3 на праві власності. Крім того, як ОСОБА_3, так і ОСОБА_4 належали земельні частки (паї) по 3,54 га кожний на території В.Чернеччинської сільської ради.
В 1998 році ОСОБА_3 помер та після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, в тому й числі на домоволодіння та земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 та земельну частку пай. Спадкоємцями після його смерті були його дружина ОСОБА_4 та його троє синів ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які фактично прийняли спадщину шляхом користування даним домоволодінням та земельними ділянками, крім ОСОБА_7, який спадщину не прийняв. В 1998 році померла ОСОБА_4 і після її смерті відкрилася спадщину на земельну частку (пай), площею 3,54 га на території В.Чернеччинської сільської ради. Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 були її сини ОСОБА_5, ОСОБА_6, які фактично вступили в спадщину шляхом спільного проживання зі спадкодавцем на момент смерті та користування спадковим майном після її смерті, але юридично спадщину вони не оформили. ОСОБА_7 спадщини також не приймав. В 2003 році помер батько позивача ОСОБА_5 Після його смерті спадщину фактично прийняв позивач по справі, який й досі користується вищезазначеним домоволодінням, обробляє земельні ділянки. В 2010 році помер рідний дядько позивача ОСОБА_6 та після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно. Позивач в установлений законом термін звернувся до нотаріальної контори для прийняття спадщини, але йому у вирішенні даного питання було відмовлено, оскільки всі спадкоємці, в тому числі й бабуся позивача, його батько та рідний дядько не оформляли належним чином спадщину, а тому на даний час вин вимушений звертатися до суду.
В судовому засіданні позивач та його представник свої вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_2 з вимогами позивача згодна та просить визнати за нею право власності на ? частину домоволодіння АДРЕСА_1 Сумського району в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_7.
Представник Сумської районної державної нотаріальної контори до суду не з'явився, направивши заяви про визнання позову і про слухання справи без їх участі.
Вислухавши пояснення позивача та його представника, заслухавши відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із слідуючого.
В суді встановлено, що діду позивача ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 0,36 га за адресою: АДРЕСА_1 , яка йому була передана у приватну власність на підставі рішення В.Чернеччинської сільської ради № 36 від 03 серпня 1993 року (а.с. 8, 20). На його ім'я також було зареєстроване домоволодіння, що розташоване на вищезазначеній земельній ділянці, яке складається з житлового будинку, сараїв Б та Е, погребу п/г, навісів В та Ж, вбиральні З та огорожі № 1-3 (а.с. 11-14). В даному домоволодінні проживав ОСОБА_3, його дружина ОСОБА_4 та його два сини: ОСОБА_5 та ОСОБА_6. Крім того останньому, як і його дружині ОСОБА_4 належали земельні частки (паї) площею по 3,54 га кожний, що розташовані на території В.Чернеччинської сільської ради (а.с. 9,10).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивача ОСОБА_3, після смерті якого відкрилась спадщина на належавши йому майно: ? частину зареєстрованого за ним домоволодіння, розташованого в АДРЕСА_1, Сумського району, та земельну ділянку /пай/ загальною площею 3,54 га, яка раніше перебувала у колективній власності бувшого КСП «Великочернеччинське», що підтверджується копіями свідоцтва про смерть, технічного паспорту на житловий будинок та сертифікату на право на земельну частку /пай/. Інша ? частина домоволодіння належала матері позивача та дружині спадкодавця ОСОБА_4
На час його смерті разом з ним в домоволодінні проживали: його дружина ОСОБА_4 та його сини: ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які фактично прийняли його спадщину, і кожен із них успадкував 1/6 частину домоволодіння.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його бабуся ОСОБА_4 і після її смерті відкрилась спадщина належне їй майно: 2/3 частини вказаного вище домоволодіння та земельну ділянку /пай/ загальною площею 3,54 га, яка раніше перебувала у колективній власності бувшого КСП «Великочернеччинське», що підтверджується копіями свідоцтва про смерть та сертифікату про право на земельну частку /пай/.
Після смерті ОСОБА_4 фактично прийняли спадщину її діти: ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які проживали разом з нею в спірному домоволодінні. Інші діти спадкоємців ні після смерті батька, ні після смерті матері не звертались з заявами до нотаріальної контори про при зняття їх спадщини і фактично не прийняли їх спадщину.
16 березня 2001 року ОСОБА_5 та ОСОБА_6 отримали в Сумській райдержнотконторі свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно якого кожний із них має право власності на ? частину земельної ділянки /паю/ площею 3,54 га на ім'я ОСОБА_4 та на ? частину земельної ділянки /паю/ площею 3,54 га на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується його копією.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_5 (а.с. 7) і після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, в тому й числі на те майно, що він фактично успадкував після смерті матері ОСОБА_4 та після смерті батька ОСОБА_3
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер рідний дядько позивача ОСОБА_6, після смерті якого також відкрилася спадщина на належне йому майно.
Відповідно до рішення Сумського районного суду № 2-431/11 від 28 липня 2011 року за третім сином померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - ОСОБА_7, який доводиться позивачу рідним дядьком було визнано право власності на ? частину вищезазначеного домоволодіння, по ? частині двох земельних ділянок (паїв) загальними площами по 3,54 га, що належали ОСОБА_4 та ОСОБА_3, та на ? частину майнового паю загальною вартістю 351,00 гривня на ім'я ОСОБА_6
ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_7 і після його смерті також відкрилася спадщина.
На даний час позивач просить суд визнати за ним право власності на ? частини майна, що було успадковане його дідом та його батьком, а саме: на ? частини домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, оскільки його батько за життя належним чином не оформив право власності на вищезазначене домоволодіння і після його смерті належним чином ні один спадкоємець дане домоволодіння не оформив.
Також, зважаючи на те, що спадщина спадкодавцями юридично не була оформлена, позивач просить визнати за ним право власності на ? частини земельної ділянки на якій розташоване домоволодіння в порядку спадкування після смерті бабусі, діда, батька та двох рідних дядьків.
Крім того він просить визнати право власності на ? частини земельної ділянки (паю), площею 3,54 га, яка знаходиться на території В.Чернеччинської сільської ради, яка належала його діду ОСОБА_3 Ту ж саму вимогу позивач заявляє й про земельну частку (пай), що належала його бабусі ОСОБА_4
Також він просить в порядку спадкування після смерті дядька ОСОБА_6 визнати за ним ? частину майнового паю.
Згідно зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 4 ст. 373 ЦК України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
На підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
У відповідності зі ст. 529 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) внуки і правнуки, будуть спадкоємцями по закону, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того із їх батьків, який був би спадкоємцем: вони спадкують порівну ту частину, яка б належала при спадкуванні їх померлим батькам.
За таких обставин суд вважає, що маються всі підстави для визнання за ОСОБА_1 права власності на ? частини вищезазначеного домоволодіння, на ? частини земельної ділянки на якій розташоване дане домоволодіння, на ? частини кожного з паїв, площею 3,54 га, що розташовані на території В.Чернеччинської сільської ради та на ? частину майнового паю, що належав його дядьку ОСОБА_6.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 373 ч. 4, ст. 1218, 1225 ч. 1, 1261 ч. 1, ст. 1268, 1270 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 212-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частини домоволодіння, яке складається з житлового будинку, сараїв Б, Е, погребу п/г, навісів В, Ж, вбиральні З, огорожі № 1-3, яке розташоване в АДРЕСА_1, загальною вартістю 98406,00 гривень, що становить 73804,50 гривень.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частини земельної ділянки, загальною площею 0,36 га, яка розташована в АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частини земельної ділянки (паю), загальною площею 3,54 га, що розташована на території В.Чернеччинської сільської ради, загальною вартістю 35405,32 гривень, що становить 26553,99 гривень, що належала ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частини земельної ділянки (паю), загальною площею 3,54 га, що розташована на території В.Чернеччинської сільської ради, загальною вартістю 35405,32 гривень, що становить 26553,99 гривень, що належала ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частину майнового паю, загальною вартістю 351,00 гривень, що становить 175,50 гривень, який належав його рідному дядьку ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів після проголошення рішення до апеляційного суду Сумської області через Сумський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну не було подано.
Суддя Б. М. Клочко