Судове рішення #2413292
9/62


ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

09 липня 2008 р.   

Справа № 9/62   

Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Чмихові  Юрію Анатолійовичу розглянувши у відкритому судовому засіданні  справу

за позовом:  Приватного підприємця  Лазарук Галини  Іванівни,  вул.Південний бульвар 36/17, м. Івано-Франківськ,76000

до відповідача:  Івано-Франківської  міської  ради,  вул. Грушевського,21, м. Івано-Франківськ,76000

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору,: виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000.

про визнання поновленим договору  оренди земельної ділянки  



За участю представників сторін:

Від позивача:  Мартинюк Н.Р. - представник, (довіреність № 3997 від 02.07.2008 року)

Від відповідача: Кедик Н.С. - спецаліст юридичного відділу, (довіреність №1085/05-17/07в від 24.07.2006 року)

Від третьої особи без самостійних вимог:  Кедик Н.С. - спеціаліст юридичного відділу, (довіреність № 1087/05-17/07в від 24.07.2006 року)  


СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки на вул. Кривій, поруч будинку 4, у м. Івано-Франківську, площею 0, 0388 га на той самий строк, і на тих самих умовах.

          В судовому засіданні 08.07.08 року оголошувалась перерва до 09.08.07 року, про дату, час та місце судового слухання справи  представники сторін були повідомлені належним чином.

          Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне.

          23.03.04 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради прийнято рішення № 114, пунктом 3.17 якого було передано позивачу по справі земельну ділянку на вул. Кривій, поруч будинку 4, у м. Івано-Франківську, площею 0, 0388 га в оренду строком на  3 ( три) роки.

          На підставі вищевказаного рішення 07.04.04 року  між  приватним підприємцем Лазарук Галиною Іванівною  та  виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради укладено договір  оренди земельної ділянки  на вул. Кривій, поруч будинку 4, у м. Івано-Франківську, площею 0, 0388 га.

          Представник позивача вказав, що  впродовж дії даного договору позивач по справі належним чином виконував свої зобов"язання за даним договором, в тому числі сплачував орендну плату.

Із посиланням на ст.   ст. 33, 35  Закону України «Про оренду землі»представник позивача зазначив, що  позивач дотримався вимог  договору оренди, які встановлюють порядок його поновлення.

          Крім того, пунктом  6.4 договору передбачено переважне право орендаря на поновлення договору за умови виконання ним своїх обов"язків.

          Позивач звернувся до Івано-Франківської міської ради   з проханням про оформлення документації на продовження договору оренди земельної ділянки. Однак, жодної відповіді не отримав, що є порушенням  прав  та законних інтересів позивача.

          Представник відповідача    Івано-Франківської міської ради позовні вимоги заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити.  В обґрунтування заявлених заперечень представник відповідача   вказав наступне.

          Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі»після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, такий договір не вважається поновленим, а підлягає поновленню,  тобто проводиться процедура, що передбачена чинним законодавством.

          Представник відповідача зазначив, що словосполучення «договір підлягає поновленню»не обумовлює автоматичного продовження договору на новий термін. Тобто поновлення договору відбувається в порядку його укладення.

          Згідно ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди на новий термін.

          Представник відповідача зазначив, що  оскільки необхідною умовою  укладення та поновлення договору оренди землі, яка перебуває у комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, то зобов"язання цього органу укласти чи поновити договір оренди земельної ділянки за відсутності такого рішення є порушенням виключного права міської ради як органу місцевого самоврядування передбаченого Конституцією України ( ст. 13) на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.

          На засіданні  сесії Івано-Франківської міської ради не вносилось на розгляд питання щодо поновлення договору оренди земельної ділянки  ПП Лазарук Г.І. Івано-Франківська міська рада, відповідно, з цього приводу і не могла приймати рішення.

          Отже, як вказав представник відповідача, суд не вправі поновлювати дію договору оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності.

          Представник  третьої особи без самостійних вимог  виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради  позовні вимоги заперечив  з підстав, зазначених представником відповідача.

          Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що  на підставі  рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 114 від  23.03.04 року  між  приватним підприємцем Лазарук Галиною Іванівною  та  виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради укладено договір  оренди земельної ділянки  на вул. Кривій, поруч будинку 4, у м. Івано-Франківську, площею 0, 0388 га (  договір оренди землі від 07.04.04 року).  

          Приписи ст. 13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією.

          Відповідно до ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об"єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень  шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються в судовому порядку.

          Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права  власності  та права  користування  земельними  ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням  органів  виконавчої  влади  або органів   місцевого   самоврядування   в   межах  їх  повноважень, визначених цим Кодексом.

          В силу ст.  124 Земельного кодексу України передача в оренду  земельних  ділянок,  що  перебувають  у державній  або  комунальній  власності,  здійснюється  на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу  місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

          Відповідно до п. 1.1  вищевказаного договору орендодавець  на підставі п. 3.17  рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 114 від  23.03.04 року передає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування ( оренду) земельну ділянки на вул. Кривій, навпроти будинку № 4-а, площею 0, 0388 га  відповідно до плану (схеми) розташування, що додається.

Пункт 1.2 договору вказує, що цільове призначення земельної ділянки:  для будівництва приміщень консультації  практичної психології.

          Відповідно  до  п. 5.1 та 5.2   договору оренди земельної ділянки від 07.04.04 року   договір складено сторонами терміном на три роки. Договір набирає чинності з моменту досягнення сторонами домовленості з усіх істотних умов, його підписання та державної реєстрації. Державна реєстрація відбулась 21.04.04 року. Отже, строк дії договору оренди необхідно обчислювати з  21.04.04 року і діяв він до  21.04.07 року.

          Відносини найму ( оренди) врегульовані главою 58 Цивільного кодексу України, зокрема ст. 764, де визначено, що якщо   наймач   продовжує   користуватися   майном   після закінчення  строку договору найму,  то,  за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця,  договір вважається  поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

          Частина 2 ст. 759 Цивільного кодексу України вказує, що законом можуть бути передбачені особливості  укладення  та виконання договору найму (оренди).

Частиною  2 ст. 792 Цивільного кодексу України визначено, що відносини    щодо   найму   (оренди)   земельної   ділянки регулюються законом.

          Частиною 6 ст. 93 Земельного кодексу України  вказує, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

          Щодо поновлення договору оренди земельної ділянки, то  ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про оренду землі»зазначає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі,  орендар,  який  належно  виконував обов'язки відповідно до умов договору,  має  за  інших  рівних  умов  переважне  право  на поновлення договору. У разі  якщо  орендар   продовжує   користуватися   земельною ділянкою   після   закінчення   строку   договору  оренди,  то  за відсутності  письмових  заперечень  орендодавця  протягом   одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і  на  тих  самих  умовах,  які  були  передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

          Пункт 6.4 договору оренди земельної ділянки від 07.04.04 року визначає, що після закінчення строку, на який було укладено договір, орендар, що належно виконував обов"язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. В разі продовження договору оренди на новий строк його умови можуть бути змінені  за згодою сторін.

          Суду  не подано представником відповідача  доказів, що позивач неналежно виконував умови договору оренди земельної ділянки від 07.04.04 року.  Суду також не подано доказів направлення позивачу  письмових  заперечень ( листа-повідомлення)   протягом   одного місяця після закінчення строку договору  про припинення  дії договору у зв"язку з закінченням його строку.

          Позивач звернувся до Івано-Франківської міської ради   з проханням про оформлення документації на продовження договору оренди земельної ділянки.   На своє звернення позивач отримав лист виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради  № 988/01-15/48-в від 30.05.08 року, в якому повідомлено, що  внесення на розгляд сесії міської ради питання щодо продовження терміну оренди земельної ділянки  площею 0, 0338 га на вул. Кривій, навпроти будинку № 4-а  було предметом розгляду засідання виконкому, яке відбулось 17.04.08 року. Однак, при голосуванні дане питання не набрало необхідної кількості голосів членів виконкому для прийняття позитивного рішення.

          Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання регулювання земельних  відносин ( у тому числі надання земельних ділянок  в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради –сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

          Звідси випливає, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.

          Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та  органи  місцевого  самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти  лише  на  підставі,  в  межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та  законами України.

          Відповідно до п. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сільська,  селищна,  міська,  районна у місті (у  разі  її створення), районна,  обласна  рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних  засідань  ради,  а  також  засідань постійних комісій ради.

          Відповідно до п. 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сесія  ради скликається в міру необхідності,  але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок –не рідше, ніж один раз на місяць.

          В письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що  питання щодо поновлення договору оренди земельної ділянки ПП Лазарук Г.І. не вносилось на розгляд  на засідання сесій Івано-Франківської міської ради. Відповідно Івано-Франківська міська рада не могла приймати з даного питання відповідного рішення, що є порушенням вищевказаних норм закону.

          Щодо заперечень відповідача, то слід зазначити наступне.

          Стаття 2 Закону України “Про судоустрій України” встановлює, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

          Відповідно до частини першої ст. 6 Закону України “Про судоустрій України” усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.

          Згідно з п. 5 частини першої ст. 3 Цивільного кодексу України  однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.

          Частина перша ст. 16 Цивільного кодексу України  передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового  права та інтересу.

          Таким чином, звернення особи до суду за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів гарантовано законодавством України .

          При цьому, частиною 3 ст.16 Цивільного кодексу України , передбачається,  що суд при дослідженні і встановленні дійсних обставин справи може відмовити особі(позивачу) у захисті , не застосовуючи  жоден із перерахованих у вказаній нормі способів, у випадку зловживання своїми правами.

          Відповідачем  не доведено жодної  із визначених ст. 13 Цивільного кодексу України  форм зловживання правом, яке вчинено б позивачем.

          Натомість, саме недотримання відповідачем норм Конституції України , Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та норм земельного законодавства призвело до порушення прав позивача.

          Отже, заперечення відповідача безпідставні.

За наведених обставин суд дійшов висновку про порушення прав позивача, а отже, обгрунтованість позовних вимог. Позов підлягає задоволенню.

          Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.



            Керуючись   ст. 124, 142-145 Конституції України, ст. 3, 13, 16, 759, 764, 792 Цивільного кодексу України, ст. 116, 124 Земельного кодексу України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні",  Законом  України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»ст. 49, 82-8 Господарського процесуального кодексу України, суд


ВИРІШИВ:


позов задоволити.

             Визнати  поновленим договір  оренди земельної ділянки  на вул. Кривій, поруч будинку 4, у м. Івано-Франківську, площею 0, 0388 га, укладений між  приватним підприємцем Лазарук Галиною Іванівною,  вул. Південний Бульвар, 36/17, м. Івано-Франківськ, 76000 ( ід. код 2636118965) та  виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000  на той самий строк, і на тих самих умовах.

           Стягнути з відповідача Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000  на користь позивача приватного  підприємця  Лазарук Галини Іванівни,  вул. Південний Бульвар, 36/17, м. Івано-Франківськ, 76000 ( ід. код 2636118965): 85 грн. - витрат по сплаті державного мита та 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

 

                                        рішення виготовлено та підписано 09.07.08 року          

Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш  Е.М.


  • Номер:
  • Опис: про заміну найменування стягувача в наказі
  • Тип справи: Заміна, залучення нових учасників судового процесу, правонаступництво, залучення третьої особи (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 9/62     
  • Суд: Господарський суд Чернігівської області
  • Суддя: Фанда О.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2016
  • Дата етапу: 01.06.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація