АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/2390/2086/12Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 20 Ткаченко С.Є.
Доповідач в апеляційній інстанції
Вініченко Б. Б.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2012 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоВініченка Б.Б.
суддівХрапка В.Д., Новікова О.М.
при секретаріЧуйко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу прокурора Чигиринського району молодшого радника юстиції Кривенко В.В. на заочне рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 23 травня 2012 року по справі за позовом прокурора Чигиринського району в інтересах держави в особі Національного історико-культурного заповідника "Чигирин", служби охорони культурної спадщини Черкаської облдержадміністрації до ОСОБА_7, третя особа: Чигиринський районний відділ Черкаської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про переведення прав і обов'язків покупця, -
в с т а н о в и л а :
Прокурор в інтересах держави в особі позивачів звернувся до суду з вказаним позовом, зазначивши, що відповідно до рішення Суботівської сільської ради № 4 від 24.03.1995 року ОСОБА_8 безоплатно передано у власність земельну ділянку площею 0,21га за адресою: АДРЕСА_1 для ведення особистого підсобного господарства, на підставі якого 27.06.1997року їй було видано державний акт на право приватної власності на дану земельну ділянку серії ЧР № 18-15-20.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 померла.
Після її смерті свідоцтво про право на спадщину за заповітом 29.11.2006 року було видано на ім'я ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 0, 221га.
На підставі цього свідоцтва 01.02.2007 року Чигиринським районним відділом земельних ресурсів ОСОБА_9 було видано державний акт на право власності на дану земельну ділянку серії ЯГ № 646547.
18.05.2007 року ОСОБА_9, згідно договору купівлі-продажу продав земельну ділянку площею 0,2212га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, відповідачці ОСОБА_7, якій на підставі цього договору Чигиринським районним відділом земельних ресурсів 05.09.2007 року було видано державний акт на право власності на дану земельну ділянку серії ЯЕ № 142207.
Однак, згідно до рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів № 39 від 16.03.1992 року, затверджено Генеральну схему зон охорони Чигиринського державного історико-культурного заповідника, де відповідно до п.2 і п.4 цього рішення, Генеральна схема є головним юридичним документом щодо структури та діяльності заповідника, основним регулюючим документом, обов'язковим для дотримання всіма інстанціями, організаціями та особами, які виконують будь-які роботи на території заповідника та в межах визначених охоронних зон, при цьому зобов'язано Чигиринський райвиконком забезпечити обов'язкове погодження з дирекцією заповідника та державними органами охорони пам'яток всіх видів діяльності в межах охоронних зон заповідника.
У відповідності до Закону УРСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури", розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації від 12.03.1996 року за № 129 "Про доповнення списку пам'яток історії та культури області, що перебувають під охороною держави", до пам'яток історії та культури області було включено "Городище багатошарове" - Замчище Б. Хмельницького у с. Суботів Чигиринського району на схід від Іллінської церкви.
Дане розпорядження 13.03.1996 року було доведено до відома відповідних установ, в том у числі направлено і до Суботівської сільської ради.
Також, згідно до протоколу № 8 від 09.10.2001 року науково-технічної ради Державного науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури і містобудування, схвалено Генеральний план розвитку Національного історико-культурного заповідника "Чигирин", за змістом якого територія пам'ятки культурної спадщини - багатошарове городище-замчище Б. Хмельницького включена до зони охорони заповідника.
У відповідності до вимог Закону України "Про охорону культурної спадщини" у грудні 2005 року на пам'ятку культурної спадщини оформлено Облікову картку та Паспорт об'єкта, за якими Суботівське багатошарове поселення віднесено до пам'яток місцевого значення, вид - археологічний, власником та користувачем якого визнано Національний історико-культурний заповідник "Чигирин".
Згідно плану розташування ділянок Національного історико-культурного заповідника "Чигирин" та зон охорони с. Суботів, територія, яку займає багатошарове городище-замчище Б.Хмельницького включає в себе земельну ділянку, площею 0,2212 га вартістю 19117859 грн.78 коп., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Ст. 20 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що у разі продажу пам'ятки (крім пам'ятки, яка не підлягає приватизації) власник або уповноважений ним орган зобов'язаний у письмовій формі повідомити про це відповідний орган охорони культурної спадщини із зазначенням ціни та інших умов продажу.
Орган охорони культурної спадщини Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, органи охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій та органи охорони культурної спадщини місцевого самоврядування мають право привілеєвої купівлі пам'ятки місцевого значення. У разі відмови від здійснення цього права чи нездійснення його протягом місяця з дня одержання повідомлення власник або уповноважений ним орган має право на продаж пам'ятки.
Посилаючись на те, що правовідносини щодо захисту органом охорони культурної спадщини обласної державної адміністрації свого переважного права на придбання пам'ятки місцевого значення Законом України "Про охорону культурної спадщини" не врегульовані, прокурор прохав застосувати найбільш подібні до них правовідносини про переважність права співвласника на купівлю частки у праві спільної часткової власності, передбачені ст.362 ЦК України, та, оскільки ОСОБА_9 повинен був письмово повідомити позивача про свій намір продати частину комплексу будівель, вказавши ціну та інші умови продажу і лише, якщо другий позивач протягом місяця не здійснив би свого переважного права на купівлю нерухомого майна, то мав право продавати річ іншій особі, також просив перевести на позивача - службу охорони культурної спадщини Черкаської облдержадміністрації - права та обов'язків покупця за договором купівлі-продажу від 18.05.2007 року.
Заочним рішенням Чигиринського районного суду Черкаської області від 23 травня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі прокурор Чигиринського району, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначене рішення суду та ухвалити у справі нове рішення, задовольнивши позовні вимоги прокурора Чигиринського району.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог позовної заяви, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до відхилення.
Згідно до вимог ч.1 ст.308 ЦПК України суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Суботівської сільської ради № 4 від 24.03.1995 року, ОСОБА_8 було безоплатно передано у власність земельну ділянку площею 0,21 га для ведення особистого підсобного господарства.
На підставі цього рішення вона отримала державний акт на право приватної власності на землю серії ЧР № 18-15-20, де зазначено, що їй передається у приватну власність земельна ділянка площею 0,221га, розташована в с.Суботів.
29.11.2006 року ОСОБА_9 отримав вище вказану земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_8
Його право власності на дану земельну ділянку площею 0,2212га підтверджується державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯГ № 646547.
Згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 18.05.2007 року, ОСОБА_9 продав, а відповідачка ОСОБА_7 прийняла у власність земельну ділянку площею 0,2212га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Після укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки відповідачка ОСОБА_7 узаконила своє право власності на дану земельну ділянку, отримавши 05.09.2007 року державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЕ №142207.
Позивач вважає незаконним вищевказаний договір купівлі-продажу, оскільки спірна земельна ділянка є пам'яткою археології, у зв'язку з чим Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» та служба охорони культурної спадщини Черкаської облдержадміністрації мали переважне право на її придбання і у разі її продажу ОСОБА_9 відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону культурної спадщини" зобов'язаний був у письмовій формі повідомити їх про це.
Згідно розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації «Про доповнення списку пам'яток історії та культури області, що перебувають під охороною держави» № 129 від 12.03.1996 року, пам'яткою історії та культури було визнано багатошарове городище - замчище на схід від Іллінської церкви в с. Суботів Чигиринського району.
Згідно ст.13 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до державного реєстру нерухомих пам'яток України за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки. Порядок визначення категорій пам'яток встановлюється Кабінетом Міністрів України. Із занесенням до Реєстру на об'єкт культурної спадщини, на всі його складові елементи поширюється правовий статус пам'ятки.
Згідно ст. 14 Закону України «Про охорону культурної спадщини» занесення об'єкта культурної спадщини до реєстру та внесення змін до нього проводяться відповідно до категорії пам'ятки: пам'ятки місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або інше.
Території пам'яток, охоронних зон, заповідників, музеїв - заповідників, охоронювані археологічні території відповідно до ст. 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини» належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.
Відповідно до наказу Міністерства культури і мистецтва України від 27.01.2004 року № 30-10 на пам'ятках історії, архітектури та археології обов'язково встановлюються охоронні дошки та охоронні знаки, які свідчать про те, що саме цей об'єкт є пам'яткою.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1761 «Про занесення пам'яток історії монументального мистецтва та археології до державного реєстру нерухомих пам'яток України», діючої на момент продажу земельної ділянки відповідачці, до реєстру об'єкта культурної спадщини присадибна земельна ділянка, належна ОСОБА_9 занесена не була.
Відповідно до державного акта на право постійного користування землею І-ЧР № 000225 Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» Суботівською сільською радою в постійне користування було надано 2,7 га в межах згідно плану землекористування.
Відповідно до плану зовнішніх меж землекористування земельна ділянка під садибою ОСОБА_9 не входить в межі пам'ятки історії та культури - багатошарове городище-замчище, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею.
Крім того, ч.3 ст.61 ЦПК України встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, щодо якої встановлені ці обставини.
Так, постановою господарського суду Черкаської області від 18.12.2008 року за позовом прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі служби охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації до Суботівської сільської ради, треті особи ОСОБА_12, ОСОБА_7, про визнання недійсним рішення та скасування державного акту на землю, яка набрала чинності, що підтверджується ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2010 року (а.с.195-196), де предметом судового розгляду була сусідня земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_2, відповідно до листа Чигиринського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» від 28.10.2008 року №101088/03-05 на час прийняття вказаного судового рішення охоронні зони об'єктів історико-культурного та природоохоронного фонду в натурі не віднесені через відсутність фінансування, а відчуження земельної ділянки ОСОБА_9 відповідачці відбувалося ще раніше, а саме 18.05.2007 року.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду про те, що територія історико-культурного призначення - багатошарове городище-замчище на схід від Іллінської церкви в с.Суботів на той час в натурі була не визначена і до земельного кадастру планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної містобудівної документації не включена.
Відповідно до ст.ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, цивільні справи розглядаються в межах заявлених вимог та на підставі наданих доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Однак, позивачами не доведено та не підтверджено доказами, що в територію пам'ятки історико-культурного призначення багатошарове городище-замчище в с. Суботів входить земельна ділянка ОСОБА_9 площею 0,2221га.
Позивачами також не було доведено, що ОСОБА_8 чи ОСОБА_9 були належним чином повідомлені про те, що їхня земельна ділянка є пам'яткою археології.
Посилання прокурора в апеляційній скарзі на те, що спірна земельна ділянка, яка передавалася ОСОБА_8 для ведення особистого підсобного господарства в розмірі 0,21 га та яка зазначена в рішенні виконкому Суботівської сільської ради № 4 від 24.03.1995 року, на яку в подальшому на ім'я ОСОБА_8 видано державний акт сер. ЧР № 18-15-20 та яка після смерті ОСОБА_8 була успадкована ОСОБА_9 в розмірі 0,221 га та виданий державний акт на ОСОБА_9 сер. ЯГ №646547 не має чіткої адреси, тобто конкретного місцезнаходження, а лише зазначено, що земельна ділянка загальною площею 0,2212 га розташована на території с. Суботів, Чигиринського району, не можна прийняти до увааги, оскільки відповідно до витягу з наказу Міністерства культури і туризму №100/0/16-09 від 18.02.2009 року та витягу з додатку 3 до нього до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення до об'єкту культурної спадщини - Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» поселення Суботівське /багатошарове/ за адресою: с.Суботів Чигиринського району віднесено як пам'ятку археології, тобто теж без зазначення конкретного місця розташування даної пам'ятки археології. За таких обставин зробити висновок, що саме спірна земельна ділянка входить до цього поселення, неможливо.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що ОСОБА_9 володів земельною ділянкою на законних підставах, що надавало йому право розпоряджатися нею на власний розсуд, в том у числі і відчужити будь - кому без письмового повідомлення про це позивачів.
Колегія суддів вважає, що судом ухвалене законне та обґрунтоване рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачає.
Доводи апеляційної скарги не є суттєвими, були предметом судового розгляду і не дають підстав для його відміни або зміни.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу прокурора Чигиринського району молодшого радника юстиції Кривенко В.В. відхилити.
Заочне рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 23 травня 2012 року по справі за позовом прокурора Чигиринського району в інтересах держави в особі Національного історико-культурного заповідника "Чигирин", служби охорони культурної спадщини Черкаської облдержадміністрації до ОСОБА_7, третя особа: Чигиринський районний відділ Черкаської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про переведення прав і обов'язків покупця - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ на протязі двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий :
Судді :