УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" березня 2012 р. справа № 2а-1616/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Суховарова А.В. Чередниченко В.Є.
при секретарі судового засідання: Мачихіні В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську
апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області
на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12 травня 2011 року
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області
про визнання дій неправомірними зобов'язання перерахування основної та додаткової пенсії дитині-інваліду від аварії на ЧАЄС , -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області про визнання дій неправомірними зобов'язання перерахування основної та додаткової пенсії дитині-інваліду від аварії на ЧАЄС.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12 травня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області, щодо відмови ОСОБА_1 в інтересах сина ОСОБА_2 в перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 50, ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням розміру мінімального розміру пенсії за віком визначених за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з листопада 2010 року.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просив, скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосуванням судом норм матеріального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно посвідчень, ОСОБА_2 є дитиною, яка визнана інвалідом, інвалідність якої пов'язана з Чорнобильської катастрофою (а.с 6, 7, 8).
Відповідно до положень ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), розмір пенсії для дітей-інвалідів щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою не міг бути нижчим 3 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким законом стосовно реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на охорону життя, здоров'я і соціального захисту є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Отже, виходячи, саме, з цього закону слід визначати розмір пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Застосування Постанов Кабінету Міністрів України при наявності спеціального закону є протиправним.
Відповідач помилково вважає неможливим застосування мінімального розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії, встановленого законом, не є приводом для відмови в реалізації позивачем конституційних гарантій права на отримання пенсії в розмірі, встановленому законом.
Виходячи з положень частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»дітям-інвалідам щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Крім того, відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю дітям-інвалідам щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Також, суд зазначає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008року положення п. 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнані неконституційними.
Таким чином, з 22 травня 2008 року була відновлена дія норм статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якими особам постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС, до яких відноситься позивач, повинна була призначатися та виплачуватися відповідачем щомісячно пенсія у складі державної пенсії в розмірі не нижчими за 3 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
При таких обставинах суд апеляційної інстанції вважає за необхідне постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області -залишити без задоволення.
Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12 травня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: В.Є. Чередниченко