ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 307
РІШЕННЯ
Іменем України
27.05.2008 | Справа №2-13/498.2-2007 |
За позовом – Заступника прокурора АР Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 21) в інтересах держави в особі Ради міністрів АР Крим (м. Сімферополь, пр. Кірова, 13).
До відповідача - ТОВ «Зоряне небо», (м. Севастополь, вул. Фіолентовське шосе, 5-А).
Про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Судья Жукова А.І.
П Р Е Д С Т А В Н И К И :
Від заявника – Куріло А.О. – консультант, дов. від 07.06.2006 року.
Від відповідача - Помазан Т.Л. – представник, дов. від 03.03.2008 року.
З участю прокурора – Куінджи М.О., посвдчення.
СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора АР Крим, м. Сімферополь в інтересах держави в особі Ради міністрів АР Крим, м. Сімферополь звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом до ТОВ «Зоряне небо», м. Севастополь про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 3 га, яка використовується під розміщення туристичного комплексу в районі джерела Хаста-Баш і середньої станції канатної дороги Місхор – Ай-Петрі на землях Ялтинського гірнично - лісового природного заповідника, а також про зобов’язання позивача привести самовільно зайняту земельну ділянку в придатний для використання стан, шляхом зносу, розміщених на зазначений земельний ділянці кам’яних будиночків, альтанок відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.01.2005р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач у порушення вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України, використає земельну ділянку загальною площею 3 га під розміщення туристичного комплексу в районі джерела Хаста-баш і середній станції канатної дороги Місхор - Ай Петрі на землях Ялтинського гірничо-лісового природного заповідника за межами населеного пункту, тобто без правоустановчих документів на дану земельну ділянку.
Рішенням Господарського суду від 10-18.11.2005р. у позові відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду апеляційна скарга прокурора АР Крим залишена без задоволення; рішення господарського суду АР Крим від 10-18.11.2005р. залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України касаційну скаргу В.о. прокурора АР Крим задоволено; рішення Господарського суду АР Крим від 10-18.11.2005р. та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 01.03.2006р. скасовано, справу передано на новий розгляд до Господарського суду АР Крим.
Прокурор та позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі
Відповідач проти позову заперечує.
Слухання справи відкладалося у порядку статті 77 ГПК України.
Строк розгляду справи було продовжено у порядку статті 69 ГПК України за згодою сторін.
Розглянувши матеріали справи, суд –
В С Т А Н О В И В :
19.04.2004р. Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель АРК проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Зоряне небо».
У результаті перевірки було встановлено, що відповідач використовує земельну ділянку площею 3 га, під розміщення туристичного комплексу.
Правовстановлюючі документи у встановленому законом порядку не оформлені.
19.04.2004 року Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель АР Крим відповідачу виданий Припис № 001196 про те, що у 30-денний строк усунути перешкоди порушення земельного законодавства.
Відповідно до ст. 144 Земельного кодексу у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк. У разі неусунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор по використанню та охороні земель звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою. Рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про припинення права користування земельною ділянкою може бути оскаржене землекористувачем у судовому порядку.
Повторною перевіркою встановлено, що порушення не усунуте.
Відповідно до ст. 53-1 КУпАП за самовільне зайняття земельної ділянки бригадир ТОВ «Зоряне небо» був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення земельного законодавства (постанова № 2032 від 21.07.2004 р.).
Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню й при цьому виходить з наступного.
Постановами Ялтинського міського управлянні земельних ресурсів №001196 від 19 квітня 2004 року, №2032 від 21 липня 2004 року про прилучення до адміністративної відповідальності Телятникова І.Н. за порушення земельного законодавства, яке виразилось невиконання законних вимог посадової особи, самовільним використанням земельної ділянки під розміщення туристичного комплексу не свідчить про те, що відповідач займає самовільно земельну ділянку. Не свідчить про те і акт перевірки дотримання земельного законодавства від 21 січня 2005 року.
Як вбачається з уставу відповідача, установчого договору Телятников І.Н. не є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Зоряне небо".
Згідно з протоколу зборів засновників №14 від 10 січня 2005 року Контрідзе А.І. тимчасово використовував обов’язки Генерального директора.
Ні надані позивачем докази того, що Телятников І.Н., який притягнутий до адміністративної відповідальності за самовільне використання земельною ділянкою Телятников І.Н., з’являється уповноваженим представником відповідача.
Розглядає матеріали справи, судом встановлено, що 12.10.2006 року між Радою Міністрів АР Крим та ТОВ «Зоряне небо» був укладений договір оренди землі, згідно з пунктами 1,2 якого Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель АР Крим на підставі постанови Ради Міністрів АР Крим від 14.12.2004 року № 646 передала ТОВ «Зоряне небо» земельну ділянку площею 9,9033 га.
Договір оренди земельної ділянки укладений на 49 років.
Згідно зі статтею 16 Земельного кодексу України Рада Міністрів Автономної Республіки Крим розпоряджається землями державної власності.
У зв'язку з тим, що землі державної і комунальної власності не розмежовані, відповідно до розділу X п.12. Перехідних положень Земельного кодексу, до розмежування земель, органам виконавчої влади передані лише повноваження по розпорядженню землями за межами населених пунктів.
Рішенням господарського суду міста Києва від 12.11.2007 року у справі № 17/366 позовні вимоги заступника прокурора АР Крим в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим до Ради Міністрів АР Крим, ТОВ «Зоряне небо», визнаний недійсним договір оренди землі, укладений 12.10.2006 року між Радою міністрів АР Крим в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим і ТОВ «Зоряне небо», зареєстрований 01.02.2007 року у Ялтинському відділенні Кримської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за номером 04070700001.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.01.2008 року вказане рішення залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 15.04.2008 року у справі № 17/366 рішення господарського суду м. Києва від 12.11.2007 року та постанова Київського апеляційного господарського суду від 22.01.2008 року скасовані, справа направлена на новий розгляд.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Таким чином, оскільки договір оренди землі, укладений 12.10.2006 року між Радою міністрів АР Крим в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим і ТОВ «Зоряне небо», зареєстрований 01.02.2007 року у Ялтинському відділенні Кримської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за номером 04070700001 на момент розгляду спору по суті існує й не виключений з державного реєстру, то земельна ділянка використовується відповідачем на законних підставах й відсутні підстави для звільнення земельної ділянки відповідачем.
Згідно зі статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За вказаних обставин позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки не підтверджені матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Рішення оформлене у повному обсязі а підписане 07.07.2008 року.
З обліком викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
У позові відмовити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.