Справа № 11-а-761 -2006 року Головуючий у І інстанції: Кучмар С.В.
Доповідач: Палічук А.О.
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2006 року колегія суддів Судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Кіровоградської області
в складі: головуючого - судці Палічука А.О.
суддів - Олексієнко І.С., Кадегроб А.І.
з участю прокурора - Брайченка М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді кримінальну справу за апеляцією прокурора Компаніївського району на постанову Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 29 червня 2006 року, якою постанова прокурора Компаніївського району Кіровоградської області від 27.04.2006 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ПБП «Долорес» за чЛ ст.172 КК України за фактом грубого порушення вимог законодавства про працю протягом 2005 року та 1-го кварталу 2006 року - скасована, а матеріали повернуті прокурору Компаніївського району для проведення додаткової перевірки,
ВСТАНОВИЛА:
27 квітня 2006 року прокурором Компаніївського району винесена постанова про порушення кримінальної справи за ч.І ст.172 КК України стосовно службових осіб ПБП «Долорес» за фактом грубого порушення вимог законодавства України про працю протягом 2005 року та 1-го кварталу 2006 року.
29 червня 2006 року постановою судді Компаніївського районного суду Кіровоградської області скарга ОСОБА_1 про скасування вищезазначеної постанови прокурора Компаніївського району задоволена, постанова прокурора Компаніївського району від 27.04.2006 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ПБП «Долорес» за ч.І ст.172 КК України за фактом грубого порушення вимог законодавства України про працю скасована, а матеріали справи повернуті прокурору для проведення додаткової перевірки.
Суд своє рішення мотивував тим, що кримінальна справа була порушена останнім передчасно, без достатніх законних підстав та з порушенням діючого законодавства, зокрема, в порушення вимог п.2 ст. 98 КПК України, при наявності лише двох службових осіб в ПБП «Долорес» кримінальна справа була порушена прокурором за фактом, стосовно службових осіб, без зазначення в постанові про порушення справи прізвища особи, відносно якої вона порушена, дослідча перевірка перед порушенням кримінальної справи проведена не повно, достатні підстави, які б вказували на допущення грубого законодавства про працю, для порушення справи не були добуті.
В апеляції прокурор Компаніївського району просить скасувати постанову суду як незаконну, а постанову прокурора Компаніївського району від 27.04.2006 року про порушення кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ст. 172 КК України залишити без змін, справу направити до прокуратури Компаніївського району для провадження досудового слідства, вказуючи при цьому на те, що кримінальна справа порушена на законних підставах, з дотриманням вимог чинного кримінального та кримінально-процесуального законодавства України, під час дослідчої перевірки були здобуті достатні дані, які вказують на наявність в діях службових осіб ПБП «Долорес» ознак злочину, передбаченого ст. 172 КК України.
Заслухавши доповідача, прокурора, який підтримав доводи апеляції, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляції, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.98 КПК України, якщо на момент порушення кримінальної справи встановлено особу, яка вчинила злочин, кримінальну справу повинно бути порушено щодо цієї особи.
Як вбачається з матеріалів справи, під час перевірки з питань додержання ПБП «Долорес» вимог законодавства України про оплату праці було встановлено, що службові особи ПБП «Долорес» умисно, з метою приховування від державних контролюючих органів фактичної чисельності найманих працівників підприємства, з метою ухилення від сплати обов»язкових платежів, що відраховуються до бюджету при виплаті працівникові заробітної плати, надали до відділення Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва дані, які містять завідомо неправдиву інформацію про кількість працюючих на підприємстві працівників.
Прізвища службових осіб на час перевірки були відомі прокурору, однак, незважаючи на цю обставину, прокурор, знаючи прізвища та службове становище працюючих на підприємстві осіб, виніс постанову про порушення кримінальної справи за фактом.
Згідно з п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про деякі питання, що виникають під час розгляду судами України скарг на постанови органів дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальної справи» №1 від 11.02.2005 року, визнається правильною практика тих судів, які приймають і розглядають скарги на постанови про порушення кримінальної справи за фактом вчинення злочину, якщо за обставинами справи особі, яка порушила справу, була відома підозрювана у вчиненні злочину особа.
Відповідно до вимог ч.4 ст.97 КПК України, коли необхідно перевірити заяву або повідомлення про злочин до порушення справи, така перевірка здійснюється прокурором слідчим або органом дізнання в строк не більше десяти днів шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів.
Однак, прокурор, не здійснивши на вказаному вище підприємстві перевірку, згідно з вимогами ч.4 ст.97 КПК України, не витребувавши необхідних документів і не отримавши пояснення службових осіб та інших працюючих на підприємстві осіб, передчасно дійшов висновку про достатність в нього підстав для порушення кримінальної справи.
Більш того, на час порушення кримінальної справи не було добуто достатніх даних,
які б вказували на допущення грубого порушення законодавства про працю, а також свідчили б про порушення прав працівників, не вказано конкретних працівників, які працювали на підприємстві, і чиї трудові права, на думку прокурора, були грубо порушені.
На підставі викладеного вище, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обгрунтовано прийшов до висновку про необхідність скасування постанови прокурора Компаніївського району від 27.04.2006 року про порушення кримінальної справи, як такої, що винесена передчасно, з недотриманням вимог ст.ст.94, 97, 98 КПК України при її порушенні, в зв»язку з чим доводи в апеляції прокурора задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.365,366 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляцію прокурора Компаніївського району Кіровоградської області залишити без задоволення, а постанову Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 29 червня 2006 року, якою постанова прокурора Компаніївського району Кіровоградської області від 27.04.2006 року про порушення кримінальної справи стосовно службових осіб ПБП «Долорес» за ч.І ст. 172 КК України за фактом грубого порушення вимог законодавства про працю протягом 2005 року та 1-го кварталу 2006 року - скасована, а матеріали повернуті прокурору Компаніївського району для проведення додаткової перевірки - без змін.