ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" липня 2012 р. Справа № П-9/161-16/165-19/231-8/16-2/60-13/67
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогоЗаріцької А.О.,
суддівБілошкап О.В., Міщенка П.К.
розглянувши касаційну скаргу заступника прокурора Івано-Франківської області
на постанову та рішенняЛьвівського апеляційного господарського суду від 3 квітня 2012 року господарського суду Івано-Франківської області від 17 січня 2012 року
у справі господарського суду№ П-9/161-16/165-19/231-8/16-2/60-13/67 Івано-Франківської області
за позовом до треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачапершого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Фонду державного майна України - товариства з обмеженою відповідальністю "Лукойл-Нафтохім" - закритого акціонерного товариства "Лукор" - виконавчого комітету Калуської міської ради - Кабінет Міністрів України - відкрите акціонерне товариство "Оріана"
про - визнання частково недійсним п. 6.1 установчого договору ЗАТ "Лукор" в частині можливості внесення засновниками вкладу у статутний фонд ЗАТ "Лукор" цінними паперами;
- визнання частково недійсним п. 6.5 установчого договору ЗАТ "Лукор" в частині можливості внесення ТОВ "Лукойл-Нафтохім" внеску до статутного фонду товариства іншими активами відповідно до чинного законодавства та згоди сторін;
- зобов'язання ТОВ "Лукойл-Нафтохім" виконати вимоги, передбачені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 серпня 2000 року за № 314-р стосовно зобов'язання інвестора внести до статутного фонду товариства технологічне обладнання, дизельне паливо та іншу сировину і матеріали в обсягах, що забезпечать його прибуткову роботу, коштів у грошовій формі на модернізацію нафтохімічного комплексу, а також збереження кількості робочих місць.
за участю представників:
Генеральної прокуратури України Громадського С.О.,
Кабінету Міністрів України Нестеренко О.І.,
товариства з обмеженою відповідальністю "Лукойл-Нафтохім" Баланчука Я.І.,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2005 року перший заступник прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Фонду державного майна України заявив позов про визнання недійсними установчого договору про створення ЗАТ "Лукор" укладеного між ВАТ "Оріана" та ТОВ "Лукойл-Нафтохім"; запису про проведення державної реєстрації ЗАТ "Лукор" через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; припинення діяльності юридичної особи ЗАТ "Лукор" шляхом ліквідації; повернення ВАТ "Оріана" майна, внесеного до статутного фонду ЗАТ "Лукор".
17 червня 2005 року заступник прокурора Івано-Франківської області подав заяву про уточнення позовних вимог і просив визнати недійсними п.п. 6.1, 6.5 установчого договору ЗАТ "Лукор" та зобов'язати Лукойл-Нафтохім" виконати вимоги, передбачені розпорядженням Кабінету Міністрів України № 314 - р від 10 серпня 2000 року, та взяті на себе зобов'язання згідно п. 6.5 Установчого договору щодо внесення ТОВ "Лукойл-Нафтохім" до статутного фонду ЗАТ "Лукор" технічного обладнання, дизельного палива та іншої сировини в обсягах, що забезпечують прибуткову роботу товариства, а також активи, відповідно до чинного законодавства.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 17 січня 2012 року (колегія суддів: Шкіндер П.А.,- головуючий, Гриняк Б.П., Кобрин О.М.) провадження у справі в частині позову першого заступника прокурора Івано-Франківської області про визнання частково недійсним п. 6.1 Установчого договору ЗАТ "Лукор" в частині можливості внесення засновниками вкладу у статутний фонд ЗАТ "Лукор" цінними паперами та про визнання частково недійсним п. 6.5 Установчого договору ЗАТ "Лукор" в частині можливості внесення ТОВ "Лукойл-Нафтохім" внеску до статутного фонду товариства іншими активами відповідно до чинного законодавства та згоди сторін, припинено.
В частині позову про зобов'язання ТОВ "Лукойл-Нафтохім" виконати вимоги, передбачені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 серпня 2000 року № 314-р стосовно зобов'язання інвестора внести до статутного фонду товариства технологічне обладнання, дизельне паливо та іншу сировину і матеріали в обсягах, що забезпечать його прибуткову роботу, коштів у грошовій формі на модернізацію нафтохімічного комплексу, а також збереження кількості робочих місць, відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 3 квітня 2012 року (колегія суддів: Марко Р.- головуючий, Бонк Т., Бойко С.) рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17 січня 2012 року залишено без змін.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, заступник прокурора Івано-Франківської області звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання виконати вимоги, передбачені Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 314-р від 10 серпня 2000 року, та п. 6.5 установчого договору щодо внесення ТОВ "Лукойл-Нафтохім" до статутного фонду ЗАТ "Лукор" технічного обладнання, дизельного палива та іншої сировини в обсягах, що забезпечують прибуткову роботу товариства, а також кошти у грошовій формі на модернізацію виробництва, постановити нове рішення, яким позов задовольнити.
Касаційна скарга мотивована порушенням судами ст.ст. 116, 117 Конституції України, ст.ст. 11, 12, 13, 33 Закону України "Про господарські товариства", ст. 23 Закону України "Про акціонерні товариства", ст.ст. 526, 622 ЦК України, розпорядження Кабінету Міністрів України № 314-р від 10 серпня 2000 року, п.п. 6.5, 6.8 Установчого договору ЗАТ "Лукор".
Перевіривши матеріали справи та доводи касаційної скарги, проаналізувавши застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судами попередніх інстанцій, 10 серпня 2000 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 314-р "Питання погашення ВАТ "Оріана" заборгованості за отриманий під гарантії Уряду іноземний кредит" (далі - Розпорядження).
Пунктом 1 Розпорядження передбачено, утворення господарського товариства на базі майна нафтохімічного комплексу ВАТ "Оріана" (далі - товариство) з метою забезпечення умов для погашення заборгованості за отриманий ВАТ "Оріана" іноземний кредит під гарантії Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Розпорядження визначено, що з метою забезпечення умов для погашення вищезгаданої заборгованості, Фонду державного майна України та Івано-Франківській облдержадміністрації доручається здійснити організаційні заходи щодо створення товариства з внесками його засновників у особі ВАТ "Оріана" та інвестора по 50% кожний, для чого провести конкурс із визначення інвестора, передбачивши в умовах конкурсу, зокрема, його зобов'язання щодо внесення до статутного фонду новоствореного товариства технологічного обладнання, дизельного палива та іншої сировини і матеріалів у обсягах, що забезпечать його прибуткову роботу, коштів у грошовій формі на модернізацію нафтохімічного комплексу, а також збереження кількості робочих місць.
15 серпня 2000 року Фондом державного майна України спільно з Івано-Франківською облдержадміністрацією на виконання вказаного Розпорядження видано наказ № 17/02 "Про проведення конкурсу по визначенню інвестора-засновника господарського товариства на базі майна нафтохімічного комплексу ВАТ "Оріана". Того ж дня, Фонд державного майна України наказом № 17/03 затвердив "Положення по визначенню інвестора-засновника господарського товариства на базі майна нафтохімічного комплексу ВАТ "Оріана".
22 вересня 2000 року на засіданні Урядового комітету економічного розвитку було схвалено умови конкурсу з відбору інвестора для створення господарського товариства на базі майна нафтохімічного комплексу ВАТ "Оріана" (витяг з протоколу № 28), які затверджені конкурсною комісією 25 вересня 2000 року (протокол № 2).
Пунктом 3.1 "Умов конкурсу з визначення інвестора для створення господарського товариства на базі майна нафтохімічного комплексу ВАТ "Оріана", одним із зобов'язань інвестора передбачалось внесення до статутного фонду товариства, яке створюється, майнового та грошового вкладу у сумі, еквівалентній експертній оцінці вартості майна, що вносить до статутного фонду ВАТ "Оріана", у тому числі - не менше 100 млн. грн. грошима на поповнення обігових коштів, проведення модернізації нафтохімічного комплексу та іншого майна, що вноситься ВАТ "Оріана" до статутного фонду товариства, протягом одного року від дати державної реєстрації господарського товариства.
Конкурсна комісія переможцем конкурсу визнала ТОВ "Лукойл-Нафтохім", засновниками ЗАТ "Лукор" виступили ВАТ "Оріана" та ТОВ "Лукойл-Нафтохім".
Пункт 6.1 установчого договору у редакції від 5 грудня 2000 року встановлював, що вкладами засновників (учасників) ЗАТ "Лукор" можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, включаючи дизельне пальне, прямогонний бензин та іншу сировину і матеріали, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (у тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, у тому числі в іноземній валюті. Вклад, оцінений у гривнях, становить частку засновника у статутному фонді. Порядок оцінки вкладів визначається Фондом державного майна України.
Пункт 6.5. установчого договору передбачав, що внеском ТОВ "Лукойл-Нафтохім" є грошові кошти на суму не менше 100 млн. грн., технологічне обладнання, дизельне паливо та інша сировина у обсягах, що забезпечать прибуткову роботу товариства, а також інші активи відповідно до чинного законодавства і згоди сторін.
5 листопада 2001 року рішенням загальних зборів товариства внесено зміни до п. п. 6.1, 6.5 установчого договору ЗАТ "Лукор", останнє речення п. 6.1 викладене у наступній редакції: "Порядок оцінки вкладів визначається чинним законодавством України".
Пункт 6.5 установчого договору викладений у новій редакції: "Внеском ТОВ "Лукойл-Нафтохім" до статутного фонду товариства є грошові кошти на суму 100 млн. грн., а також 10,7% простих іменних акцій ЗАТ "Лукойл-Нефтехим", Росія, м. Когалим, у кількості 107 штук у розмірі 562 млн. грн.". Вказані доповнення були зареєстровані у вигляді Змін до установчого договору товариства розпорядженням міського голови м. Калуша від 14 листопада 2001 року № 269-рп.
Судами також встановлено, що прокурор Івано-Франківської області звернувся до Фонду державного майна України з клопотанням щодо уточнення позовних вимог про склад, вид, кількість, вартість технічного обладнання, дизельного палива та іншої сировини, які підлягають внесенню до статутного фонду, визначення параметрів, яким повинні відповідати вказане обладнання та сировина. Крім того, просив конкретизувати поняття: "інша сировина" та "обсяги", що забезпечать прибуткову роботу", а також визначити розмір грошового внеску, вартість і кількість кожного виду обладнання та сировини.
На вказане клопотання прокурора Фонд державного майна України листами № 10-25-1767 від 16 лютого 2010 року та № 10-25-17893 від 29 грудня 2011 року повідомив про відсутність у нього повноважень щодо розширення змісту Розпорядження Кабінету Міністрів України та, відповідно, можливості обґрунтованого уточнення позовних вимог щодо складу, виду, кількості, вартості технічного обладнання, дизельного палива та іншої сировини, які підлягають внесенню до статутного фонду, визначення параметрів, яким повинні відповідати вказане обладнання та сировини.
Місцевий господарський суд відмовляючи заступнику прокурора Івано-Франківської області в задоволенні позову в частині зобов'язання ТОВ "Лукойл-Нафтохім" виконати вимоги, зазначені в Розпорядженні Кабінету Міністрів України виходив з того, що заявлена вимога фактично передбачена п. 2 вказаного Розпорядження і зобов'язує вчинити певні дії Фонд Державного майна України та Івано-Франківську облдержадміністрацію щодо здійснення організаційних заходів для створення товариства з внесками його засновників у особі ВАТ "Оріана" та інвестора по 50% кожний, для чого провести конкурс, а тому покладення на відповідача виконання зобов'язань та обов'язків, які покладені на органи державної влади не відповідають Конституції України та чинному законодавству.
Переглядаючи в апеляційному порядку рішення господарського суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції правомірно погодився з висновком суду про відсутність правових підстав для задоволення позову щодо зобов'язання ТОВ "Лукойл-Нафтохім" виконати вимоги, передбачені Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 314-р від 10 серпня 2000 року.
За таких обставин, доводи касаційної скарги про порушення саме ТОВ "Лукойл-Нафтохім" вимог ст. 526 ЦК України не можна визнати такими, що спростовують висновки судів попередніх інстанцій і свідчать про незаконність оскаржуваних судових актів.
Оскільки постанова Львівського апеляційного господарського суду від 3 квітня 2012 року та рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17 січня 2012 року прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для їх скасування колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111, Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу заступника прокурора Івано-Франківської області залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 3 квітня 2012 року та рішення господарського Івано-Франківської області від 17 січня 2012 року у справі № П-9/161-16/165-19/231-8/16-2/60-13/67 залишити без змін.
Головуючий А. Заріцька
Судді О. Білошкап
П. Міщенко