ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.11.2006 Справа № АП30/3414-06
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дмитренко А.К. (доповідач)
суддів: Крутовських В.І., Прокопенко А.Є.
При секретарі: Вроні С.В.
Представники сторін:
від позивача: Балаян А.Г. адвокат, довіреність №1 від 01.06.06;
від відповідача: Зіма В.Б. старший прокурор відділу прокуратури області, посвідчення №143 від 19.09.03;
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат", с. Новоандріївка Васильківського району Дніпропетровської області на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 07.06.06р. у справі № АП 30/3414-06
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат", с. Новоандріївка Васильківського району Дніпропетровської області
до прокуратури Дніпропетровської області, м. Дніпропетровськ
про визнання незаконною вимоги
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 07.06.06 суддя Євстигнеєва Н.М. повернула без розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат" про визнання незаконною вимоги прокуратури про надання документів, викладену в листі від 29.05.06 № 07/1-412вих-06.
Не погоджуючись з ухвалою суду, товариство з обмеженою відповідальністю "Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат" просить її скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Прокуратура Дніпропетровської області вважає апеляційну скаргу необґрунтованою і просить відмовити в її задоволенні.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд
В С Т А Н О В И В :
24.05.06 начальником відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави, молодшим радником юстиції було надіслано лист №07/1-412вих-06 генеральному директору товариства з обмеженою відповідальністю "Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат" Міхненку О.В. Даний лист оформлено з посиланням на ст.ст. 8, 20 Закону України "Про прокуратуру".
Згідно з ч.1 ст. 8 Закону україни "Про прокуратуру" вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.
Відповідно до ст.ст. 13, 16, 20, 22 Закону України “Про прокуратуру” міські прокуратури є складовою частиною системи органів прокуратури; прокуратуру міста очолює прокурор. Відповідно до п. 1 статті 20 вищезгаданого Закону при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право письмово вимагати подання в прокуратуру для перевірки зазначених документів та матеріалів, видачі необхідних довідок, в тому числі щодо операцій і рахунків юридичних осіб та інших організацій, для вирішення питань, пов'язаних з перевіркою.
Посадова особа, якій адресовано вимогу, має право оскаржити її у судовому порядку.
Позивач зазначає, що лист начальника відділу прокуратури від 24.05.06 № 07/1-412вих-06 є "вимогою". Але такого документа, як "вимога" не міститься у вищевказаному Законі і такого терміну не містить сам лист.
Законом України "Про прокуратуру" (ст.ст. 21,22,23,24, 37) передбачені документи прокурорського реагування: протест, припис, подання, постанова, апеляційне та касаційне подання.
Пунктом 6 розділу VІІ Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 5 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів підсудні їм справи вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні загальні суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно із статтею 13 Господарського процесуального кодексу України місцеві господарські суди розглядають у першій інстанції усі справи, підвідомчі господарським судам, перелік яких встановлений ст.12 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до пункту 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.
Лист від 24.05.06 № 07/1-412вих-06, який позивач просить визнати незаконним, не є актом у розмінні статті 12 Господарського процесуального кодексу України
Згідно з частиною 1 статті 21 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.
Отже, господарським судам підвідомчі справи, коли склад учасників спору відповідає статті 1 Господарського процесуального кодексу України.
Оскільки оскаржувана вимога, яка підписана начальником відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави молодшим радником юстиції Сосковим Р.М., адресована посадовій особі –генеральному директору товариства з обмеженою відповідальністю "Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат", то саме він може оскаржити письмову вимогу про надання документів у визначеному законом порядку.
Позивач не позбавлений права, враховуючи положення пункту 5 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства звернутися з данним позовом до суду загальної юрисдикції за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв’язку з тим, що спір не підвідомчий господарському суду, останній правомірно повернув позовні матеріали позивачеві з посиланням на п.6 ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 195, 199, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Ухвалу господарського суду Дніпрпетровської області від 07.06.06 у даній залишити без змін, а скаргу без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня складання ухвали в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.К.Дмитренко
Суддя В.І. Крутовських
Суддя А.Є.Прокопенко
з оригіналом згідно
Помічник судді О.В. Поштаренко