№ 712/9437/12
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.06.2012 м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Фазикош О.В., при секретарі Богдан О.М. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Першої Ужгородської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з позовом до Першої Ужгородської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його рідна сестра ОСОБА_2 (дівоче прізвище ОСОБА_2), про що в Книзі реєстрації смертей зроблений відповідний актовий запис за № 888. Також позивач, зазначає, що до кола спадкоємців першої групи входить чоловік спадкодавця ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, який був єдиним спадкоємцем цієї черги, оскільки ОСОБА_2 немала дітей, а батьки останньої померли. ОСОБА_1 відноситься до другої черги спадкоємців за законом, оскільки є рідним братом спадкодавця, що підтверджується Свідоцтвом про народження серії ЯЖ НОМЕР_2 від 24.12.1954 року. В травні 2012 року позивач звернувся з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, але йому було відмовлено в її прийнятті, оскільки пропустив шестимісячний строк для подачі такої. У встановлений шестимісячний строк не звернувся з заявою до нотаріальної контори, оскільки починаючи з серпня місяця 2009 р. по травень місяць 2012 р. позивач важко хворів, а тому з поважних причин не мав змоги подати заяву про прийняття спадщини. Тому просить визначити, додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, підтримав позовні вимоги повністю, не заперечив проти винесення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення справи до суду не надходило, тому суд згідно ч. 1 ст. 224 ЦПК України ухвалив провести заочний розгляд справи. Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності позивча.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ФМ НОМЕР_3, актовий запис №888 від 01.09.2009 року (а.с. 3).
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 від 10.10.1964 року, актовий запис №523 та копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 від 21.01.1940 року, актовий запис № 4, батьками останніх зазначено ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 4,5).
Згідно копії свідоцтва про шлюб від 14.02.1980 року серії І-ФМ № НОМЕР_4, за актовим записом № 83 ОСОБА_2 уклала шлюб з ОСОБА_3, після укладення шлюбу прізвище дружини було змінено на Шох (а.с. 6).
Згідно копії свідоцтва про смерть від 10.05.1995 року серії І-ФМ № НОМЕР_5, за актовим записом № 469 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 66 років (а.с. 13).
Згідно виписки з протоколу Л.К.К. за №76 виданого Управлінням охорони здоров'я Закарпатської області державної адміністрації, обласний госпіталь інвалідів війни та учасників ліквідації аварії на Чорнобильський АЕС, поліклінічним відділенням від 01.06.2012 року, ОСОБА_1 тривалий час знаходився на лікуванні (а.с. 14).
Згідно копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 ОСОБА_1 є пенсіонером, інвалід 3 групи за загальним захворюванням (а.с. 15).
Згідно з ч.1 ст. 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини встановлюється у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спащини.
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст. 1262 ЦК України, другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
В судовому засіданні встановлено, що позивач своєчасно не звернувся в установленому порядку із заявою про прийняття спадщини у зв'язку із тим, що він він тривалий час знаходився на лікуванні та не мав змоги вчасно у передбачений законом строк звернутись до нотаріальної контори. Доказів про наявність інших спадкоємців суду не представлено.
На підставі вищевикладеного, беручи до уваги встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, а також оцінюючи надані докази, суд вважає позов обґрунтованим, а тому він підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі ст.ст. 1269,1270,1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 57, 58, 59, 60, 62, 63, 209, 215-218, 224-228 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Першої Ужгородської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий тримісячний строк, що обчислюється з дня набрання рішенням суду законної сили, для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Ужгород, Закарпатської області.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів після проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Закарпатської області через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош