АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
1
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2012 року колегія суддів судової палати Апеляційного суду м. Києва з розгляду кримінальних справ у складі:
головуючого судді - Кузьміна А.С.,
суддів - Фрич Т.В., Одинця В.М.,
за участю прокурора - Карпука Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві матеріали справи за апеляцією скаржника ОСОБА_1 на постанову Печерського районного суду м. Києва від 28 грудня 2010 року,
В С Т А Н О В И Л А:
Цією постановою скаргу ОСОБА_1 на постанову старшого прокурора відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури м. Києва від 10 серпня 2010 року про відмову в порушенні кримінальної справи відносно службових осіб Міністерства охорони здоров'я України за відсутності в їх діях ознак складів злочинів, передбачених ст. ст. 364, 365, 366, 367 КК України, залишено без задоволення.
В апеляції скаржник ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати, а матеріали справи направити для проведення додаткової перевірки.
В обґрунтування свого прохання апелянт зазначає про те, що висновки прокуратури м. Києва про відмову в порушенні кримінальної справи на підставі п. 2 ст. 6 КПК України є необґрунтованими та не відповідають матеріалам справи, а проведена перевірка є неповною та однобічною, оскільки не допитано всіх причетних до викладених ним обставин осіб, не витребувано докази, на які він посилався, та не перевірено всі обставини, які він зазначав у своїй заяві, що свідчать про наявність в діях працівників Міністерства охорони здоров'я України ознак складів злочинів, передбачених ст. ст. 364, 365, 366, 367 КК України.
На апеляцію скаржника прокурором, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, подано заперечення.
Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, який проти задоволення апеляції скаржника заперечував та просив постанову суду залишити без зміни, вивчивши матеріали справи № 4-4448/10 та матеріали наглядового провадження № 07/1-515-08, перевіривши доводи апеляції, колегія суддів прийшла до висновку про те, що вона підлягає задоволенню частково за наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 10 серпня 2010 року прокурор відділу прокуратури м. Києва ОСОБА_2 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 виніс постанову про відмову в порушенні кримінальної справи щодо службових осіб Міністерства охорони здоров'я України за відсутністю в їх діях складів злочинів, передбачених ст. ст. 364, 365, 366, 367 КК України.
Не погоджуючись із даним рішенням, ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції зі скаргою в порядку ст. 236 КПК України.
Відповідно до оскаржуваної постанови, судом зазначено, зокрема, про те, що рішення про відмову в порушенні кримінальної справи містить оцінку діям службових осіб Міністерства охорони здоров'я України щодо наявності ознак вищезгаданих складів злочинів, а також підстави прийнятого рішення.
З огляду на викладене, перевірка обставин, викладених в заяві ОСОБА_1, на думку суду, проведена повно, з дотриманням вимог ст. 99 КПК України, а тому прийняте рішення є законним та обґрунтованим.
Матеріалами справи підтверджується, що дані апеляційні вимоги скаржника були предметом судового перегляду, за результатами якого ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 9 березня 2011 року залишені без задоволення.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 квітня 2012 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, вищезазначену ухвалу колегії суддів скасовано, а матеріали справи направлено на новий апеляційний розгляд.
Враховуючи, що вказівки суду, який розглянув скаргу в касаційному порядку, є обов'язковими при повторному апеляційному розгляді справи, як це передбачено ст. 399 КПК України, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з огляду на нижченаведене.
Згідно зі ст. 236 КПК України, розглядаючи справу на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи, суддя витребує матеріали, на підставі яких відмовлено в порушенні кримінальної справи, знайомиться з ними і повідомляє прокурора та особу, яка подала скаргу, про час її розгляду. Розглянувши скаргу, суддя, залежно від того, чи були при відмові у порушенні кримінальної справи виконані вимоги ст. 99 КПК України, задовольняє скаргу, скасовує постанову про відмову в порушенні кримінальної справи і повертає матеріали для додаткової перевірки або залишає скаргу без задоволення.
Як вбачається з постанови, суд першої інстанції, в порушення вимог зазначеної норми кримінально-процесуального закону, формально зазначив про дотримання прокуратурою м. Києва вимог ст. 99 КПК України, але при цьому не надав правової оцінки жодному доводу скарги ОСОБА_1 та не спростував їх.
Разом з тим, незрозуміло за яких підстав суд прийшов до висновку про те, що перевірка заяви ОСОБА_1 проведена повно, оскільки, згідно протоколу судового засідання, матеріали наглядового провадження не досліджувались.
За таки обставин, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції передчасними та незаконними, а тому справа підлягає поверненню на новий судовий розгляд, під час якого необхідно, у відповідності до положень ст. 236 КПК України, належним чином перевірити дотримання прокуратурою м. Києва вимог ст. 99 КПК України при винесенні постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, а також перевірити та надати правову оцінку доводам скарги ОСОБА_1, за результатами чого прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Апеляційні вимоги ОСОБА_1 про повернення справи для проведення додаткової перевірки задоволенню не підлягають, оскільки не ґрунтуються на вимогах чинного кримінально-процесуального закону.
З урахуванням наведеного та керуючись ст. ст. 365, 366, 382 КПК України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляцію ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Печерського районного суду м. Києва від 28 грудня 2010 року, якою скаргу ОСОБА_1 на постанову старшого прокурора відділу захисту майнових прав, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури м. Києва від 10 серпня 2010 року про відмову в порушенні кримінальної справи відносно службових осіб Міністерства охорони здоров'я України за відсутністю в їх діях ознак складів злочинів, передбачених ст. ст. 364, 365, 366, 367 КК України, скасувати.
Матеріали справи повернути до суду першої інстанції на новий судовий розгляд в іншому складі суду.
С У Д Д І:
_______________________________________________________________________________Кузьмін А.С. Фрич Т.В. Одинець В.М.