справа № 0670/2484/12
категорія 3.3
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В. ,
при секретарі - Духновській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Начальника СГІРФО Новоград - Волинського МВ УМВС України в Житомирській області
про визнання неправомірною постанови від 19.10.2011 р.,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірною постанову начальника СГІРФО Новоград - Волинського МВ УМВС України в Житомирській області від 19.10.2011 року про видворення його з України в добровільному порядку. Вказана постанова винесена на підставі рішення заступника начальника ВГІРФО УМВС України в Житомирській області від 11.05.2011 р. про вилучення у ОСОБА_1 паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого Новоград-Волинським МРВ УМВС. Вказане рішення скасоване постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.04.2012 р., яка набрала законної сили. В обґрунтування позову зазначає, що на момент винесення оскаржуваної постанови позивач був громадянином України, тому до нього неправомірно застосовано норми Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі. Просив задовольнити на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просив відмовити в задоволенні з підстав відсутності предмету спору, оскільки ОСОБА_1 є громадянином України на даний час.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 3 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що 11 травня 2011 року заступник начальника ВГІРФО УМВС Федорчук А.А., розглянувши матеріали перевірки щодо законності документування паспортом громадянина України ОСОБА_1 мешканця м. Новоград-Волинський, склав висновок про результати перевірки законності видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1 Вказаний висновок затверджено заступником начальника УМВС України в Житомирській області В.Я. Обаранчуком 12 травня 2011 року.
В пункті 2 вказаного висновку заступник начальника ВГІРФО УМВС Федорчук А.А. зазначив, що вважає за необхідне паспорт громадянина України, виданий 22.11.1997 року працівниками Новоград - Волинського МРВ серії НОМЕР_1, вилучити як безпідставно виданий.
Внаслідок вказаного рішення паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Новоград-Волинським МРВ УМВС відповідачем було вилучено, а громадянин ОСОБА_1 обліковувався за паспортом серії НОМЕР_2 виданим 26.03.2004 року Мостовським РВВС як громадянин Білорусі.
19.10.2011 року начальником СГІРФО Новоград - Волинського МВ УМВС України в Житомирській області винесено постанову про видворення з України в добровільному порядку громадянина Білорусі ОСОБА_1.
При винесенні вказаної постанови відповідач керувався ст. 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.04.2012 р. по справі №0670/1103/12 рішення заступника начальника ВГІРФО від 11.05.2011 р. про вилучення паспорта громадянина України визнано неправомірним та скасовано. Постанова у встановлені строки не оскаржена та набрала законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
25.05.2012 р. Новоград-Волинським МВ УМВС України в Житомирській області ОСОБА_1 видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_3.
Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" № 3929 (далі-Закон) (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правовий статус, закріплює основні права, свободи та обов'язки іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, і визначає порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України.
Згідно ст. 1 Закону іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.
Як встановлено, ОСОБА_1 на момент винесення оскаржуваної постанови про видворення був громадянином України та є ним до цього часу. Видворення за межі України є видом адміністративної відповідальності іноземця або особи без громадянства, яке застосовується з підстав, визначених у ст. 32 Закону та не може бути застосоване до громадянина України.
Посилання відповідача на неодноразове притягнення позивача до відповідальності спростовується наявними в матеріалах справи, а саме довідкою Новоград-Волинського міськрайонного суду № 10848 від 12.04.2012 року, постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду від 17.10.2011 р., якою звільнено ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності передбаченою ст. 173 КпАП України та постановою Апеляційного суду Житомирської області від 12.01.2011 року, якою скасовано постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду від 02.12.2010 р., якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 173 КпАП України.
На підставі викладеного суд вважає, що постанова від 19.10.2011 р. про видворення в добровільному порядку є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволенню.
Керуючись Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", ст.ст. 71, 86, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною постанову начальника СГІРФО Новоград - Волинського МВ УМВС України в Житомирській області від 19 жовтня 2011 року про видворення ОСОБА_1 з України в добровільному порядку.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко
Повний текст постанови виготовлено: 06 червня 2012 р.