07.06.2012
Справа № 212/7281/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7.06.2012р. Ленінський районний суд м. Вінниці
В складі: головуючого -Овсюка Є.М.
Розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованих осіб -Управління Держгірпромнагляду по Вінницькій області та Відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у м. Вінниці про встановлення факту про нещасний випадок на виробництві,-
ВСТАНОВИВ:
В суді розглядається зазначена цивільна справа. Заявник ОСОБА_1 зазначає, що 28 квітня 1978 року працюючи різноробочим на цегельному заводі об»єднання «Міжколгоспбуд»і виконуючи роботи на будівництві комплексу у с. Лаврівка Вінницького району отримав виробничу травму -поранення лівого ока і внаслідок цього був прооперований в обласній лікарні ім. Пирогова. Акт про нещасний випадок на виробництві складений не був і ніякового відшкодування він не отримав. В 2012 році він дізнався що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві здійснює виплати тим працівникам, що отримали травму на виробництві. При зверненні до даної організації йому повідомили, що виплати у зв'язку з нещасним випадком будуть проведені після складання акту по формі Н-1, а в разі ліквідації підприємства -за рішенням суду про встановлення факту нещасного випадку. Поскільки підприємство на якому він одержав нещасний висновок на виробництві не існує і воно ліквідовано, а також немає правонаступника -просить встановити факт нещасного випадку в судовому порядку.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав заяву обґрунтовуючи її викладеними в ній обставинами.
Представник Управління Держгірпромнагляду по Вінницькій області заперечував проти задоволення заяви посилаючись на пропуск строку звернення до суду, від сутність доказів отримання травми саме в зв'язку з виконанням ним трудових обов'язків, тощо.
Представник відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у м. Вінниці при розгляді заяви покладається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви приймаючи до уваги наступне.
По справі встановлено і підтверджується записом в трудовій книжці, копія якої знаходиться в матеріалах справи, що в період з 20.06.1977 року по 27.08.1984 року ОСОБА_1 працював на різних роботах, а саме різноробочим, бетонщиком, муляром на цегельному заводі Вінницького облміжколгоспбуду.
Заявник стверджує, що 28 квітня 1978 року працюючи на будівництві комплексу у м. Лаврівка Вінницького району він отримав виробничу травму і був госпіталізований до обласної клінічної лікарні ім.. Пирогова, де йому було проведено операцію. Ці твердження найшли своє підтвердження в судовому засіданні. Так, відповідно до архівної довідки № 010 від 19.01.2012р. Вінницької обласної лікарні ім. Пирогова ОСОБА_1 знаходився на стаціонарному лікуванні в очному відділенні з 28.04. по 24.05.1978 року з діагнозом проникаюче рогівково-склеральне поранення з ущемленням радужної оболонки лівого ока .
Як зазначено у виписці з медичної картки стаціонарного хворого ОСОБА_1 травму ока одержав 28.04.1978 року на роботі під час дроблення каміння.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_2 і ОСОБА_3 підтвердили факт отримання ОСОБА_1 травми на виробництві зазначивши, що як і заявник в квітні 1978 року працювали в облміжколгоспбуді і були очевидцями як різноробочий ОСОБА_1 при дробленні каменю отримав поранення лівого ока, була викликана швидка допомога і його з роботи завезли до лікарні.
Відповідно до матеріалів справи акт про нещасний випадок на виробництві не складався. Цегельний завод, як і в цілому організація «Облміжколгоспбуд» ліквідований без створення правонаступника.
Відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011р. № 1322, обстеження місця нещасного випадку, одержання пояснень потерпілого, свідків та причетних до нещасного випадку осіб, з'ясування обставин і причин нещасного випадку, визначення чи пов'язаний цей випадок з виробництвом, установлення осіб, які допустили порушення законодавства про охорону праці та складення акта розслідування нещасного випадку віднесено до компетенції утвореної роботодавцем комісії з розслідування нещасного випадку.
У разі реорганізації підприємства, на якому стався нещасний випадок, розслідування проводиться його правонаступником, а у разі ліквідації підприємства встановлення факту настання нещасного випадку розглядається в судовому порядку.
З врахуванням підтвердження факту нещасного випадку медичними документами і підтвердження факту нещасного випадку в зв'язку з виконанням ОСОБА_1 трудових обов'язків свідками і відсутність правонаступника -суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви.
Відповідно до п.1 підпункту 3 ст. 268 ЦК України на вимогу ОСОБА_1 про встановлення факту нещасного випадку на виробництві позовна давність не поширюється, на що помилкового вказував представник управління Держгірпромнагляду по Вінницькій області.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 234.235.256.259 ЦПК України, ст.. 268 ЦК України, Положення про розслідування та облік нещасних випадків професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах, організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.1953 р. № 623, ст.ст. 57-60,212-215, 218 , 234, 235, 256, 259 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Встановити факт нещасного випадку на виробництві, що стався 28 квітня 1978 року під час роботи на будівництві комплексу в с. Лаврівка Вінницького району Вінницької області з різноробочим Вінницького облміжколгоспбуду»ОСОБА_1, про що повідомити територіальний орган Держгірпромнагляду для складання акту за формою Н-1.
Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: