Справа № 0124/3798/2012
№ 2а/0124/392/2012
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2012 року Ялтинський міський суд АР Крим
у складі: головуючого - судді Прищепа О.І., при секретарі Сьомченко В.В.,
за участі: представника позивача: Лапченко-Врублевського О.О.
представника відповідача: Трофименко Н.О.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ялта адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Атомпрофоздоровниця" до Лівадійської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в :
Приватне акціонерне товариство "Атомпрофоздоровниця" звернулось до суду в порядку адміністративного судочинства з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення 14 сесії 6 скликання Лівадійської селищної ради №12 від 29 грудня 2011 року "Про затвердження розміру орендної плати за земельну ділянку ПАО "Атомпрофоздоровниця" на території Лівадійської селищної ради".
Позовні вимоги мотивовані тим, що при прийнятті оскаржуємого рішення Лівадійською селищною радою порушено вимоги укладеного між сторонами договору від 08 травня 2008 року, та вимоги ст.19 Конституції України, ст.ст.77, 59, 79 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.13, 21, 30 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. 525, 638, ЦК України та ст.288 ПК України. що в свою чергу порушую права позивача.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягає задоволенню.
У відповідності до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод від 04 листопада 1950 року, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, кожен при розгляді питання про його цивільні права та обов'язки має право на відкритий та справедливий судовий розгляд незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Складовою частиною справедливого судочинства, зокрема, є доступ до процедури зо всіма атрибутами контролю, тобто право на судовий контроль органів державної влади.
Відповідно до приписів ч.2 та ч.3 ст.55 Конституції України встановлено, що права і свободи громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження до суду рішень, дій або бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових та службових осіб, кожному гарантується право на землю.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідношення.
На підставі рішення пленарного засідання 36 сесії 4 скликання Лівадійської селищної ради №31 від 17 березня 2006 року затверджено проект землеустрою з відводу в оренду земельної ділянки ВАТ "Атомпрофоздоровниця", правонаступником котрого є Приватне акціонерне товариство "Атомпрофоздоровниця", для обслуговування пляжної зони санаторію "Гірський" за адресою: смт. Курпати, Алупкінське шосе, 1 та передано земельну ділянку загальною площею 16,9238 га в оренду строком на 49 років, розташованої за адресою: смт. Курпати, Алупкінське шосе 1, для обслуговування рекреаційної зони санаторію "Гірський" та встановлено річну орендну плата у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земель ( а.с.12 ).
12 квітня 2006 року на підставі вказаного рішення між Лівадійською селищною радою та ВАТ "Атомпрофоздоровниця" було укладено договір оренди земельної ділянки, який 08 травня 2007 року зареєстровано в Ялтинському міському відділі Кримської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 08 травня 2007 року за №04070700018 ( а.с. 8-11 ).
Відповідно до умов зазначеного договору Лівадійською селищною радою передано строком на 49 років земельну ділянку площею 16,9238 га для обслуговування рекреаційної зони санаторію "Гірський", що розташована за адресою: м. Ялта, смт. Курпати, Алупкінське шосе, 1..
Відповідно до п. 9 договору оренди земельної ділянки, який повністю кореспондується з п.7 Рішення 36 сесії 4 скликання Лівадійської селищної ради від 17 березня 2006 року №31, орендна плата вноситься орендарем в сумі 906 284.81 гривень на рік, без урахування ПДВ.
Рішенням Лівадійської селищної ради №1 від 30 травня 2011 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Лівадійської селищної ради.
Відповідно до Витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду ПАТ "Атомпрофоздоровниця" складає 43 156 419.42 гривень.
Оскаржуваним рішенням 14 сесії 6 скликання Лівадійської селищної ради №12 від 29 грудня 2011 року затверджено оренду плату на рік в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за оренду земельної ділянки, площею 16,9238га, наданої в оренду ПАТ "Атомпрофоздоровниця" та зобов'язано в строк до 15 січня 2012 року ПАТ "Атомпрофоздоровниця" вирішити питання щодо укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки з Лівадійською селищною радою у встановленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до вимог ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.20 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.
Відповідно до вимог ч.3 ст.24 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до вимог п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Приписами ст.ст. 1 ,2 ЗУ «Про оренду землі» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Договір оренди землі, відповідно до вимог ст.13 ЗУ «Про оренду землі» - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до вимог ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до вимог ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, відповідно до вимог ст.15 ЗУ "Про оренду землі", є однією з істотних умов договору.
Відповідно до вимог ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
При таких обставинах законодавець у відповідних нормах права закріпив, що орендна плата є істотною умовою договору оренди землі, розмір котрої встановлюється за згодою сторін у договорі оренди.
Таким чином, укладаючи договір оренди земельної ділянки від 12 квітня 2006 року, сторони узгодили розмір орендної плати на строк дії договору, розмір якої (3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки) відповідає вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до вимог ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, не зважаючи на характер владних повноважень, якими володіє відповідач, в договірних правовідносинах, він також є такою же стороною як і позивач, і істотні умови договори при звичайних обставинах повинні обговорюватися сторонами.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Лівадійська селищна рада, прийнявши 29 квітня 2011 року на пленарному засіданні 14 сісії 6 скликання рішення №13 від 29 грудня 2011 року, в односторонньому порядку змінила умови договору оренди земельної ділянки, шляхом збільшення розміру орендної плати з 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки до 8%.
Пунктом 34 договору оренди земельної ділянки від 12квітня 2006 року встановлено, що одностороння зміна його умов не допускається. Зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Враховуючи, що чинним законодавством України чітко визначений порядок внесення змін до договорів, та враховуючи правову природу правовідносин, які виникли між сторонами по справі на підставі договору оренди земельної ділянки від 14.04.2006 року, прийняття Лівадійською селищною радою рішення №13 є передчасним, оскільки пропозиція щодо необхідності зміни або розірвання договору позивачу не надсилалась.
При таких обставинах, Лівадійська селищна рада, приймаючи акт індивідуальної дії, а саме рішення №12 від 29 грудня 2011 року, вийшла за межі свої повноважень, чим порушила права ПАТ "Атомпрофоздоровниця" як землекористувача, шляхом одностороннього збільшення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на рішення 14 сесії 6 скликання Лівадійської селищної ради №5 від 29 грудня 2011 року "Про розмір орендної плати за землю на території Лівадійської селищної ради на 2012 рік", оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, що закріплено в ст. 58 Конституції України.
Крім того, судом достовірно встановлено, що, рішення Лівадійської селищної ради №31 від 17 березня 2006 року, яким встановлено розмір річної орендної плати за користування ПАТ "Атомпрофоздоровниця" земельною ділянкою площею 16,9238 га у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земель, на момент розгляду справи є чинним та не ким не оскаржується.
Відповідно до вимог ч.ч. 1,4 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади АР Крим або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до вимог ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу та способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади АР Крим або органом місцевого самоврядування, відповідно до вимог ч.1 ст.21 ЦК України, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Таким чином, суд дослідивши в судовому засіданні матеріали справи та надані письмові сторонами докази, прийшов до висновку, що позовні вимоги представника позивача ПАТ «Атомпрофздоровниця» засновані на законі та підлягають судовому захисту, тому рішення пленарного засідання 14 сесії 6 скликання Лівадійської селищної ради №12 від 29 грудня 2011 року, прийнято поза межах повноважень Лівадійської селищної ради.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 19, 55, 58, 144 Конституції України, ст.ст. 24, 26, 59, 77 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.12 ЗК України, ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. 11, 15, 16, 21 ЦК України, ст.288 ПК України, ст.ст.1, 2, 8-12, 14, 69 - 72, 128, 138, 139, 143, 158-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Атомпрофоздоровниця" до Лівадійської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення органум місцевого самоврядування - задовольнити.
Рішення 14 сесії 6 скликання Лівадійської селищної ради №12 від 29 грудня 2011 року "Про затвердження розміру орендної плати за оренду земельної ділянки ПАТ "Атомпрофоздоровниця" на території Лівадійської селищної ради" - визнати протиправним та скасувати.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
С у д д я