Справа № 2а/0124/359/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2012 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Прищепа О.І., при секретарі Сьомченко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялта в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим (далі УПФУ в м. Ялта АРК), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пені дії,
в с т а н о в и в:
Позивачка просить суд визнати протиправними дії УПФУ в м. Ялта АРК у здійсненні перерахунку пенсії з використанням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік та зобов'язати УПФУ в м. Ялта АРК здійснити перерахунок пенсії із використанням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік.
Позивачка позов підтримує, надала суду заяву з проханням розглядати справу в її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, надав суду письмові заперечення на позов.
При таких обставинах, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити за наступних підстав:
Позивачка є пенсіонером та отримує пенсію за віком в Управлінні пенсійного фонду України в м. Ялта АРК, працювала на момент призначення пенсії та працює до даного часу.
У березні 2011 року позивачка звернулася до УПФУ в м. Ялта АРК з заявою про перерахунок пенсії. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим позивачці була надана відповідь, що перерахунок пенсії проведений відповідно до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього закону.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» від 28 грудня 2007 року до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесені зміни та абзац першій ч. 4 ст. 42 викладений в наступній редакція: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього закону».
Вказані зміни, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10рп-2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у їх первинній редакції.
Тобто, з часу прийняття цього рішення 22 травня 2008 року перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» передбачене, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI, яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, які регулюють спірні правовідносини.
При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІV.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у первинній редакції.
Зазначена правова позиція також відтворена у інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 19 липня 2011 року № 1049 /11/13-11 щодо практики застосування адміністративними судами статей 40, 42 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ,на виконання п.2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 червня 2011 року № 4 «Про аналіз практики застосування адміністративними судами статей 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» .
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у позивачці відсутні правові підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2010 рік.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 14, 19, 55,152 Конституції України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року (справа № 1-28/2008), ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 87, 94, 159-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку в Севастопольській апеляційний адміністративний суд через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СУДДЯ: