Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/5723/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Полякова Крістіна Вікторівна розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Господарського суду Донецької області про визнання протиправними дії в частині надання недостовірної інформації від 04.05.2012 р. № 01-48/16 на інформаційний запит від 25 квітня 2012 року, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Господарського суду Донецької області про визнання протиправними дії в частині надання недостовірної інформації від 04.05.2012р. № 01-48/16 на інформаційний запит від 25 квітня 2012 року .
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 25.04.2012 ним електронною поштою до господарського суду Донецької області направлено інформаційний запит на надання публічної інформації - документ (и)- інструкція, чи/або наказ, тощо, яким регламентується направлення рішень та ухвал суду сторонам справи засобами поштового зв'язку та надати копію такого(их) документу(ів).
В отриманій електронною поштою відповіді від 04.05.2012 за вих. № 01-48, зокрема, мається посилання на Інструкцію з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75.
Проте, позивачем вказано, що згідно інформації розміщеної на сайті Верховної Ради України (http//zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0075600-02) Інструкції з діловодства в господарських судах України, яка затверджена наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75, втратила чинність на підставі наказу Вищого господарського суду України № 56 від 21.04.2011року.
Таким чином, позивач стверджує, що господарським судом Донецької області листом від 04.05.2012 № 01-48/16 надана недостовірна інформація.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» просив суд визнати протиправними дії господарського суду Донецької області України, в частини надання недостовірної інформації від 04.05.2012р. № 01-48/16 на інформаційний запит від 25 квітня 2012 року ОСОБА_1.(а.с.3-4).
До судового засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 10). 07.06.2012 до суду через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надійшла письмова заява позивача, в якій зазначено прохання розглянути справу без його присутності (а.с. 11).
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджено поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 9), яке міститься в матеріалах справи. Через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду 14.06.2012 року надійшли письмові заперечення із зазначенням можливості розглянути справу за відсутності відповідача (а.с. 13-14).
Оскільки усі сторони, які приймають участь у розгляді справи, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, справа розглянута відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Нормами ст. 40 Конституції України закріплено право усіх осіб направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Право громадян України на звернення до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення, встановлено положеннями ст.1 Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запит на інформацію може бути індивідуальним, або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Частиною 1 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено обов'язок розпорядника інформації надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Нормами статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено права на оскарження до керівника розпорядника, вищого органу або суду рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації, зокрема, якщо надано недостовірну або неповну інформацію.
Статтею 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації, в тому числі за надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 25.04.2012 ОСОБА_1 електронною поштою до господарського суду Донецької області направлено інформаційний запит на надання публічної інформації - документ (и)- інструкція, чи/або наказ, тощо, яким регламентується направлення рішень та ухвал суду сторонам справи засобами поштового зв'язку та надати копію такого(их) документу(ів) (а.с. 6).
04.05.2012 електронною поштою позивачу господарським судом Донецької області надано лист-відповідь за вих. № 01-48/16, яким повідомлено, що правила надсилання судових актів учасникам судового процесу визначаються нормами Господарського процесуального кодексу України та положеннями Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75.
Отримавши дану відповідь, позивач вважає, що посилання в ній відповідача на Інструкцію з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 є неправомірною, оскільки , на думку позивача, зазначена інструкція втратила чинність на підставі наказу Вищого господарського суду України № 56 від 21.04.2011року.
Відтак, позивач, наголошує на тому, що надана інформація є недостовірною, а дії та бездіяльність господарського суду Донецької області щодо надання недостовірної інформації є прямим порушенням вимог пункту 1 статті 20 та підпункту 4 пункту 2 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Проте, суд не може погодитись з даним твердженням позивача, оскільки воно є необґрунтованим та спростовується обставинами встановленими судом під час розгляду даної адміністративної справи.
Так, судом досліджено, що наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 затверджено Інструкцію з діловодства в господарських судах України.
Наказом Вищого господарського суду України від 21.04.2001 № 56 затверджено Інструкцію з діловодства у Вищому господарському суді України. Пунктом 8 даного наказу визначено : «Наказ Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 із змінами і доповненнями «Про затвердження Інструкції з діловодства в господарських судах України» вважати такими, що втратили чинність».
Наказом Вищого господарського суду України від 23.05.2011 № 60 «Про внесення змін до наказу № 56 від 21.04.2011 «Про затвердження Інструкції з діловодства у Вищому господарському суді України » з метою створення належних умов організації роботи з діловодства до затвердження та введення в дію Інструкції з діловодства в апеляційних і місцевих судах України, пункт 8 наказу № 56 від 21.04.2011 викладено в наступній редакції:
«Інструкцію з діловодства в господарських судах України, затверджену наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 із змінами і доповненнями, в частині, що стосується Вищого господарського суду України , вважати такою, що втратила чинність».
Отже, Інструкція з діловодства в господарських судах України, затверджена наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 із змінами та доповненнями, втратила чинність лише в частині, що стосується документообігу Вищого господарського суду України. , а відповідно є діючою та має обов'язків характер при ведені діловодства місцевими та апеляційними господарськими судами України, в тому числі господарським судом Донецької області.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що доводи позивача щодо надання господарським судом Донецької області недостовірної інформації, викладеної в листі від 04.05.2012 № 01-48/16 є безпідставними; дії відповідача при наданні відповіді листом від 04.05.2012 № 01-48/16 на запит публічної інформації, є законними та обґрунтованими.
А тому, позовні вимоги ОСОБА_1 до Господарського суду Донецької області про визнання протиправними дії господарського суду Донецької області України, в частини надання недостовірної інформації від 04.05.2012р. № 01-48/16 на інформаційний запит від 25 квітня 2012 року ОСОБА_1, є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові не передбачено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 94, 122, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Господарського суду Донецької області про визнання протиправними дії господарського суду Донецької області України, в частини надання недостовірної інформації від 04.05.2012р. № 01-48/16 на інформаційний запит від 25 квітня 2012 року ОСОБА_1 - відмовити.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 14 червня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Полякова К.В.