Судове рішення #23503808

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №: 22-ц/0191/783/2012Головуючий суду першої інстанції:Терентьєв А.М.

Головуючий суду апеляційної інстанції:Ломанова Л.



"06" червня 2012 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого суддіЛоманової Л.О.

СуддівПритуленко О.В., Кустової І.В.

При секретаріКувшиновій А.Д.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосії цивільну справу за позовом Феодосійської міської ради АР Крим до ОСОБА_6 про внесення змін до договору оренди землі, за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Феодосійського міського суду АР Крим від 06 березня 2012 року


В С Т А Н О В И Л А :


У жовтні 2011 року Феодосійська міська рада АР Крим звернулася до суду із позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки площею 0,0225 га, що розташована по АДРЕСА_1, укладеного між сторонами 25 листопада 2004 року та зареєстрованого за номером 000401900829.

Вимоги позову мотивовані тим, що у зв'язку зі законодавчо внесеними змінами щодо розміру орендної плати за земельні ділянки та розроблення нової технічної документації по нормативній оцінці земель у м. Феодосії, Феодосійською міською радою АР Крим у 2008 році прийняті рішення про введення у дію нової нормативної грошової оцінки землі у м. Феодосії з 1 січня 2009 року та зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки.

У 2006 році радою прийнято рішення «Про застосування нової форми договору оренди землі», яким рекомендовано застосувати Типову форму договору оренди землі, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220.

Відповідачу була направлена додаткова угода до зазначеного договору оренди землі з пропозицією внести відповідні зміни до цього договору з метою приведення договору до вимог законодавства, між тим, від внесення даних змін відповідач відмовляється.

Рішенням Феодосійського міського суду АР Крим від 6 березня 2012 року позов задоволений частково: змінено умови зазначеного договору оренди земельної ділянки - викладено в іншій редакції пункти 1, 3.1, 3.3, 12;

у пункті 1 словосполучення «зона «Центральна» оціночний район № 2» змінено на

«з дня набрання рішенням Феодосійського міського суду АР Крим законної сили читати: «економіко-планувальна зона № 1»;

пункт 3.1 читати у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з дня набрання рішенням Феодосійського міського суду АР Крим законної сили у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 13238, 13 грн. (тринадцять тисяч двісті тридцять вісім гривень 13 коп.) за рік. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить з дня набрання рішенням Феодосійського міського суду АР Крим законної сили - 441270, 89 грн. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством»;

пункт 3.3 читати у наступній редакції: «Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законодавством»;

пункт 12 читати у наступній редакції; «Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом укладення додаткових угод, які являються невід'ємною частиною основного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу , заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду».

У задоволенні вимог про внесення інших змін до зазначеного договору відмовлено.

У апеляційній скарзі ОСОБА_6 порушує питання про скасування рішення суду в частині внесених змін до договору оренди землі та ухвалення нового рішення - про відмову у позові у повному обсязі, мотивуючи свої вимоги порушенням судом норм матеріального та процесуального права.

На думку апелянта, суд помилково дійшов висновку про наявність правових підстав для внесення змін до зазначеного договору оренди земельної ділянки в частині грошової оцінки земельної ділянки; назви цієї ділянки; орендної плати, порядку та підстав її зміни, а також порядку зміни або розірвання цього договору. На думку апелянта, розмір орендної плати за договором оренди землі є виключно договірною умовою, тому встановлення ставок орендної плати органами місцевої влади не може бути підставою для зміни цього розміру.

У запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить суд у задоволенні скарги відмовити та залишити без змін оскаржуване рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, виходячи з такого.

Згідно з ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Вирішуючи спір та частково задовольняючи позов Феодосійської міської ради АР Крим, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для внесення у зазначений договір оренди земельної ділянки змін у зв'язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

З таким висновком суду першої інстанції погоджується колегія суддів, виходячи з такого.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі рішення 19 сесії 24 скликання Феодосійської міської ради АР Крим № 963 від 26 вересня 2003 року між Феодосійською міською радою АР Крим (орендодавець) та ОСОБА_6 (орендар) 25 листопада 2004 року укладений договір оренди землі строком до 28 березня 2052 року, за умовами якого орендодавець надає в строкове платне користування, а орендар приймає в оренду земельну ділянку загальною площею 0, 0225 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, зона «Центральна» оціночний район № 2.

Договір зареєстровано 25 листопада 2004 року (а.с. 8-10).

Згідно з п. 3.2 зазначеного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1187, 18 грн. за рік. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 187118, 01 грн. (п. 3.1).

Відповідно п. 3.3 договору орендна плата може переглядається на вимогу Орендодавця у разі: зміни методики її розрахунку; щорічної індексації грошової оцінки землі, відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року № 783; також і в інших випадках, передбачених законодавством України.

Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 3 червня 2008 року № 309-VІ внесено зміни до частин 4, 5 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель- трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Відповідні положення містить і Податковий кодекс України (ст. 288), який набрав чинності 01 січня 2011 року.

29 серпня 2008 року Феодосійською міською радою АР Крим на 37 сесії 5 скликання прийнято рішення № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії», згідно якого відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено нову нормативну грошову оцінку земель м. Феодосії (а.с. 19).

28 листопада 2008 року на 41 сесії 5 скликання Феодосійською міською радою АР Крим прийнято рішення «Про введення ставок орендної плати за землю» № 1842, яким введено в дію ставки орендної плати згідно із ст. 21 Закону України «Про оренду землі».

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Судом встановлено, що згоди щодо внесення відповідних змін до зазначеного договору оренди земельної ділянки сторони не досягли.

За змістом ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Частиною 2 даної статті визначаються правила розірвання або зміни договору за рішенням суду, за умови, що сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінилися, або щодо його розірвання.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами зазначеного договору оренди, на що обґрунтовано послався суд першої інстанції.

Зазначене спростовує твердження апелянта про відсутність підстав для зміни зазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати.

Враховуючи вимоги ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», зазначене рішення Феодосійської міської ради АР Крим № 1698 прийняте на 37 сесії 5 скликання, а також те, що договором не обмежено право сторін у судовому порядку змінити (уточнити) розмір грошової оцінки земельної ділянки, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для внесення змін до цього договору в частині встановлення нової грошової оцінки земель.

Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15 вересня 2011 року № 2984/04-09 підтверджується факт зміни у назві земельної ділянки, що є об'єктом зазначеного договору оренди - на «економіко-планувальна зона № 1», а тому суд першої інстанції правильно виходив з необхідності внесення змін у зазначений договір оренди в цій частині.

Згідно ч. 3 ст. 653 ЦК України, якою визначено правові наслідки зміни або розірвання договору, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Суд першої інстанції з урахуванням вимог правомірно зазначив, що зміни в договір оренди, у випадку їх внесення в судовому порядку, набувають чинності з моменту набрання чинності судовим рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відтак, висновки суду першої інстанції відповідають обставинам справи та вимогам закону.

Внесення змін до пунктів 3.3. та 12 зазначеного договору не змінює суті їх положень, а тільки конкретизує підстави та порядок щорічного перегляду розміру орендної плати, порядок внесення змін до даного договору або його розірвання, що відповідає відповідним нормам законодавства, які регулюють правовідносини, що склалися між сторонами, зокрема, Розділу ІІ Закону України «Про оренду землі», Типовому договору оренди землі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220 тощо.

За таких обставин, доводи апеляційної скарги не містять правових підстав для скасування оскаржуваного рішення суду.

На підставі наведеного, керуючись статтею 303, пунктом 1 частини 1 статті 307, частиною 1 статті 308, пунктом 1 частини 1 статті 314, статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів


УХВАЛИ Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_6 відхилити.

Рішення Феодосійського міського суду АР Крим від 06 березня 2012 року залишити без змін.

Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Л.О. Ломанова О.В. Притуленко І.В. Кустова



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація