Справа № 2702/1538/12
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" травня 2012 р. м. Севастополь
Гагарінський районний суд м. Севастополя в складі:
Головуючого, судді: О.Д.Опанасюка
при секретарі: К.О. Крижанівській
За участі представника позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" до ОСОБА_2 про стягнення збитків.
УСТАНОВИВ:
ПАТ "ЕК "Севастопольенерго" звернулося до суду з позовом до відповідачки про стягнення збитків, вчинених порушенням правил користування електроенергією в розмірі 4.500 грн. 53 коп., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачка порушила правила користування електричною енергією для населення шляхом самовільного підключення до електромережі, на підтвердження чого був складений акт від 11.02.2011 року. Згідно акту була нарахована сума збитків відповідно до Методики НКРЕ. До цього часу відповідачка у добровільному порядку збитки не відшкодувала, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутися до суду.
Представник позивача за дорученням від 03.01.2012 року - ОСОБА_1 - у ході судового засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі, крім того, просив стягнути з відповідачки судовий збір у розмірі 214 грн. 60 коп.
Відповідачка ОСОБА_2 - у судове засідання не з'явилася, про час та місце судового розгляду сповіщена належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням у матеріалах справи, причини не явки суду не повідомила.
Суд, відповідно до ст. ст.169, 224 ЦПК України, вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідачки, оскільки вона про час та місце розгляду справи сповіщена належним чином, причини не явки суду не повідомила, а представник позивача не заперечував проти заочного вирішення справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає вимоги позивача обґрунтованими та законними, і які підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 22 ЦК України, особа якій завдані збитки у результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
У ході судового засідання встановлено, що ОСОБА_2 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 і є споживачем послуг з енергопостачання, а позивач здійснює постачання електричної енергії до цього будинку.
Представниками ПАТ "ЕК "Севастопольенерго"при здійсненні перевірки дотримання відповідачкою Правил користування електричною енергією для населення було виявлено, що споживачка здійснила самовільне підключення до електромережі ПАТ "ЕК "Севастопольенерго", чим заподіяв позивачу збитки. Факт самовільного підключення відповідачки до електромережі підтверджується відповідним актом ПАТ "ЕК "Севастопольенерго" від 11.02.2011 року, законність і обґрунтованість якого не оскаржувалася відповідачкою, як до енергопостачальника так і в судовому порядку.
Згідно з пунктом 53 Правил користування електричною енергією для населення від 26.07.1999 року за № 1357, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених пунктом 35 цих Правил), а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача.
Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності.
Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.
У разі відмови споживача відшкодувати збитки енергопостачальник передає справу до суду.
У статті 16 Цивільного кодексу України встановлено загальне правило про право особи на відшкодування збитків, заданих порушенням її цивільного права, згідно з яким відшкодування збитків -це спосіб захисту порушених цивільних прав та охоронюваних інтересів, спрямований на відновлення порушеного майнового стану та на усунення негативних майнових наслідків, що настали.
Визначення розміру збитків на підставі вищевказаної Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, яка передбачає розрахунковий порядок встановлення розміру збитків, не суперечить нормам Цивільного кодексу України, регулюючим питання відшкодування збитків. Тому, суд знаходить обґрунтованим розрахунок збитків, наданий позивачем у справі.
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідачки на користь позивача суму збитків в розмірі 4.500 грн. 60 коп.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідачки належить стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 241 грн. 60 коп., сплачений позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст. 26 ЗУ «Про електроенергетику», ст. 623 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 79, 88, 169, 208,209, 212-215, 224-266 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" 4.500 (чотири тисячі п'ятсот) грн. 53 коп. та судові витрати у розмірі 214 (двісті чотирнадцять) грн. 60 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто Гагарінським районним судом м. Севастополя за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня отримання його копії, або оскаржено до Апеляційного суду м. Севастополя через Гагарінський районний суд м. Севастополя у порядку, передбаченому ст. ст. 292, 294, ЦПК України.
Суддя: