РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2012 року м.Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого: Шалаути Г.І.
суддів: Горблянського Я.Д., Бойчука І.В.
секретаря: Городецької У.С.,
з участю сторін: представника відповідача-апелянта - ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2, позивача ОСОБА_3, його представника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до приватного сільськогосподарського підприємства "Сузір'я" про виділення майнового паю в натурі на майно колишньої Селянської спілки "Україна", за апеляційною скаргою представника ПСП "Сузір'я" на рішення Коломийського міськрайонного суду від 19 березня 2012 року,-
встановила:
В лютому місяці 2012 року ОСОБА_3 звернувся з позовом до приватного сільськогосподарського підприємства "Сузір'я" про виділення майнового паю в натурі на майно колишньої Селянської спілки "Україна". Позов мотивував тим, що придбав у пайовиків колишньої СС "Україна" майнові паї загальною вартістю 156702 грн, що підтверджується свідоцтвом(майновим сертифікатом) на вказану суму. Протоколом №14 засідання комісії по врегулюванню майнових відносин між пайовиками СС "Україна" від 25.02.2004 року приміщення зерноскладу вартістю 155000 грн. передано в оренду ПСП "Сузір'я". Однак, дане підприємство відмовляється виділити належний йому майновий пай в натурі, а саме виділити майно - приміщення зерноскладу вартістю 155000 грн., посилаючись на ч.2, 3 ст.9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" відповідно до якої пай є власністю члена підприємства і у разі виходу із підприємства його
________________________________________________________________________________
Справа № 2/0909/675/2012 Головуючий І інстанції: Хільчук І.І.
Провадження № 22ц/0990/866/2012 Суддя-доповідач: Шалаута Г.І.
Категорія 4
члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду. У зв'язку з відмовою ПСП "Сузір'я" виділити йому пай в натурі, просив задоволити позов і виділити майновий пай в натурі, визнавши за ним право власності на будівлю зерноскладу за адресою: вул.Українська,57Ч, селище Отинія Коломийського району Івано-Франківської області.
Рішенням Коломийського міськрайонного суду від 19.03.2012 року позов задоволено Постановлено виділити майновий пай в натурі, визнавши за ОСОБА_3 право власності на вищезгадану будівлю зерноскладу.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ПСП "Сузір'я" подало апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, неповного з'ясування обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи. Апелянт зазначив, що суд зробив висновок про те, що позивачу належить виділити майновий пай в натурі та визнати за ним право власності на будівлю зерноскладу, посилаючись на список пайовиків ПСП "Сузір»я", виданий головою Отинійської селищної ради, в яких ОСОБА_3 ніби-то придбав майнові сертифікати, та має право на майно колишньої Селянської спілки "Україна". Апелянт посилається на те, що майно пайового фонду колишньої Селянської спілки "Україна" належить не ПСП «Сузір'я», а співвласникам майнових паїв, а питання про виділення зі складу пайового фонду майна в натурі віднесено законом до компетенції зборів співвласників майнових паїв, до яких позивач не звертався. Апелянт зазначає, що до загальних зборів пайовиків колишньої Селянської спілки "Україна" 26.03.2003 року звернулися 225 пайовиків - співвласників майнових паїв, які погодили на загальних зборах передати в оренду ПСП "Сузір»я" приміщення зерноскладу, яке по вартості відповідає вартості їх майнових. Згідно договору оренди від 25.03.2004 р., укладеного між співвласниками майна колишньої Селянської спілки "Україна" в особі Голови комітету(Уповноваженого) Цібій Н.В. з однієї сторони та ПСП "Сузір»я " з другої сторони співвласники майна колишньої Селянської спілки "Україна" передали в оренду ПСП "Сузір»я" належні їм на праві спільної часткової власності основні засоби, в тому числі і будівлю зерноскладу, на десять років до 25.03.2014 року за відповідну орендну плату, визначену в договорі. Апелянт просив скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримав, , крім того зазначив, що позивач ніколи не був членом Селянської спілки "Україна", не виходив з неї, а купив паї в окремих пайовиків в січні 2012 року після того як майно СС "Україна" узгоджувальною комісією по врегулюванню майнових відносин у 2004 році вже було виділено пайовикам, а не ПСП "Сузір'я", які за спільною згодою передали приміщення зернового складу смт.Отинія в оренду ПСП "Сузір'я", інше майно передано ТзОВ "Отинія".
Просив апеляційну скаргу задовільнити.
Позивач та його представник апеляційної скарги не визнали, просили її відхилити.
Колегія суддів, вислухавши доповідача, сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, як таке, що суперечить вимогам закону, виходячи з наступних доводів.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Рішення Коломийського міськрайонного суду від 19 березня 2012 року не відповідає зазначеним вимогам.
Вказане рішення є незаконним, оскільки суд першої інстанції допустив порушення норм як процесуального, так і матеріального права. Суд не повно, не всесторонньо дослідив обставини справи та зробив висновки, які суперечать нормам матеріального права, на які суд зіслався. Так, задоволивши позов ОСОБА_3 до ПСП "Сузір'я", суд першої інстанції не дав оцінки письмовим доказам справи: майновим сертифікам, виданим головою Отинійської селищної ради 16.01.2011 року ОСОБА_3 під №025895 про придбання ним майнових паїв в розмірі 156702 грн., що дають право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства СС «Україна», реорганізованого у ТЗОВ "Отинія" та майновому сертифікату, виданому ОСОБА_3 20.02.2011 року під №024110 тим же головою Отинійської селищної ради, про придбання ним майнових паїв в розмірі 47961грн., що дають йому право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства СС «Україна», реорганізованого у ТЗОВ "Отинія", які позивач придбав після того як комісією по врегулюванню і реформуванню майнових відносин між пайовиками колишнього СС «Україна» та реформованого ТзОВ"Отинія" окремим формуванням пайовиків смт. "Отинія" ПСП "Сузір»я" на їх майнові паї вже було проведено виділення майна у 2004 році(а.с.12-15), так виділено в натурі майно на майнові паї пайовиків ПСП "Сузір»я": приміщення нафтобази вартістю 105109 грн, приміщення зерноскладу вартістю 155000 грн., пункт обмолоту вартістю 116249 грн., цех для виготовлення сіна-вартістю 78845 грн., ТзОВ "Отинія" - приміщення телятника вартістю 94888 грн., склад матеріалів та запчастин на суду 296860 грн. та інше.
На обґрунтування постановленого рішення, суд зіслався на норму матеріального права - ст.9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" від 14.02.1992 року №2114-ХІІ, якою передбачено, що право на розпорядження паєм член сільськогосподарського підприємства набуває після припинення ним членства у підприємстві, тоді ж в нього виникає право на отримання паю в натурі, однак судом не здобуто доказів про те, що ОСОБА_3 був членом колективного сільськогосподарського підприємства Селянська спілка "Україна" чи реорганізованого СМТ "Отинія" та що вийшов з його членів . Також суд, на обґрунтування рішення зіслався на п.п.9, 16 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001 року №62, яким чітко врегульовано, що питання про виділення зі складу пайового фонду майна колективного сільськогосподарського підприємства одному чи групі співвласників належного їм паю в натурі віднесено законом до компетенції зборів співвласників майнових паїв, і що такі питання вирішуються не інакше як на підставі рішення зборів співвласників майнових паїв. Однак, суд першої інстанції постановив рішення про виділення майнового паю ОСОБА_3. в натурі без звернення позивача до загальних зборів співвласників майнових паїв та без постановлення зборами відповідного рішення, тим самим, задоволивши його позов до неналежного відповідача.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
З наведених вище підстав рішення суду першої інстанції слід скасувати та постановити нове рішення, яким позивачу в позові відмовити. Також слід стягнути з позивача в користь відповідача понесені ним судові витрати.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
вирішила:
Апеляційну скаргу представника ПСП "Сузір'я" задоволити.
Рішення Коломийського міськрайонного суду від 19 березня 2012 року скасувати.
Постановити нове рішення, яким в позові ОСОБА_3 до приватного сільськогосподарського підприємства "Сузір'я" про виділення майнового паю в натурі на майно колишньої Селянської спілки "Україна" відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 в користь приватного сільськогосподарського підприємства "Сузір'я" 775 грн. судових витрат.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Судді Г.І.Шалаута
Я.Д.Горблянський
І.В.Бойчук