АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
МСП-03068, м. Київ, вул. Солом»янська, 2-А
Справа №22-ц/2690/8791/2012
Головуючий у 1 інстанції - Піхур О.В.
Доповідач - Українець Л.Д.
У Х В А Л А
І м е н е м У к р а ї н и
06 червня 2012 року колегія суддів Судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду міста Києва
В складі : головуючого - Українець Л.Д.
суддів - Шебуєвої В.А.
- Оніщука М.І.
при секретарі - Дем'янчук Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 05 квітня 2012 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Структурного відділу підрозділу «Енергозбуд Київенерго» Публічного акціонерного товариства «Київенерго» про визнання протиправною заборгованості за використану електроенергію,
в с т а н о в и л а :
У березні 2012 року позивач звернувся в суд із позовом про визнання протиправною заборгованості за використану електроенергію.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що він має статус ліквідатора аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалід другої групи. З 1986 року по даний час проживає з родиною за адресою: АДРЕСА_1. З 1986 року по липень 2002 року сплачує 50% вартості за споживання електроенергією. В 2002 році отримав від Структурного відділення підрозділу «Енергозбуд Київенерго» листа про підписання договору про вживання електроенергії. При зверненні до відповідача стало відомо, що у нього існує заборгованість за електроенергію, тому просив суд визнати незаконним предявлення відповідачем заборгованості за спожиту електроенергію за 9 років із застосуванням строку позовної давності та списати дану заборгованість.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 05 квітня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Посилається на те, що договір про споживання електроенергії діяв до 18.07.2006 року і після цього не укладався.
Зауважив, що перерахунок пільги з 2003 року з 150 кВтг на 125 кВтг порушує його права.
Крім того, судом не було застосовано строк позовної давності, оскільки незаконний перерахунок пільги був здійснений за 9 років.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які з"явилися в судове засідання, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані 4 особи: ОСОБА_2, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (а.с.5-7).
До 29.06.2011 року на ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, було зареєстровано пільгу «ЧАЕС 1 кат.»
29.06.2011 року на підставі наданих документів, згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ, за позивачем було зареєстровано пільгу, як інваліда Великої Вітчизняної Війни 2 групи та оформлено 100% знижку в оплаті спожитої електроенергії в межах норм (а.с.17).
Відмовляючи позивачу в задоволені позову, суд правомірно виходив з того, що вимоги позивача не ґрунтуються на законі.
ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом про визнання протиправною заборгованості за використану електроенергію.
При цьому, ні в позовній заяві, ні в судовому засіданні позивач не вказав помісячно суми які йому нараховувались за користування електроенергією, в якому розмірі щомісячно він вносив плату за користування електроенергією, за які конкретно місяці чи період йому була нарахована заборгованість та в якому розмірі.
Крім того, Позивач звернувся в суд за захистом порушеного права у спосіб, що не передбачений законом, а саме просив ухвалити рішення, яким визнати протиправною заборгованість.
В апеляційному суді представник відповідача зазначив, що позивачу нарахована заборгованість за спожиту електроенергію в розмірі 251,19 коп.
Така заборгованість утворилася тому, що позивач на власний розсуд вносить плату за спожиту електроенергію.
Про причини виникнення заборгованості позивачу було роз»яснено у відповідях енергопостачальника на його численні звернення.
Судом першої інстанції також в повному обсязі перевірено доводи позивача щодо нарахування плати за спожиту електроенергію з урахуванням пільг сім»ї позивача та часу звернення за наданням такої пільги до постачальника.
При цьому суд у своєму рішення зазначив, що до 15.05.2001 року громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надавалася 50% знижка в оплаті спожитої електроенергії без обмежень. Пільга поширювалась на всіх членів сім»ї, прописаних за однією адресою.
26.04.2001 року була прийнята нова редакція Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якому внесено певні обмеження щодо кількості осіб, на яких поширюється дія пільги. З цього часу 50% знижка плати за спожиту електроенергію надавалася пільговикам та членам їх сімей (дружина або чоловік та неповнолітні діти) в межах норм, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року № 879.
З січня 2005 року вступили в дію зміни, внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.96 № 879, щодо підпункту «а» пункту 1, а саме: «для сім'ї з однієї двох осіб, у тому числі якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку, у міських населених пунктах у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами, пільга поширюється на 100 кВтг спожитої електричної енергії на місяць та додатково 25 кВтг на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають Право на знижку плати, але не більш як 200 кВтг на місяць».
Відповідно до ст.ст. 72, 76, 70, 66, 65, 64, 51 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2005 - 2011 рр. до членів сім'ї пільговика при наданні пільг належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходяться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.
Відповідно до п. 19, 20 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.1999 року, розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показань приладів обліку. Знімання показань приладів обліку проводиться споживачем щомісячно. Енергопостачальник має право контролювати правильність знімання показань приладів обліку у споживача. За власним рішенням енергопостачальник має право самостійно знімати показання приладів обліку у споживача. Оплата спожитої електричної енергії може здійснюватися за розрахунковими книжками, за платіжними документами, які виписуються енергопостачальником або за карткою попередньої оплати.
Згідно з п. 8 Положення «Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117, якщо у складі сім»ї пільговика відбулися зміни, що потребують корегування, він повідомляє про це уповноважений орган. Тобто про зміну складу сім»ї пільговика споживач має повідомити Публічне акціонерне товариство «Київенерго» для внесення відповідних змін у особову книжку.
Як вбачається з матеріалів справи, з 13.02.2007 року у зв»язку з досягненням повноліття, ОСОБА_4 втратила право користуватися додатковими 25 кВтг в місяць.
Таким чином з 13.02.2007 року пільговиками є ОСОБА_2 (дружина), ОСОБА_2 (100 кВтг) та ОСОБА_3 (25 кВтг - додаткова пільга «ЧАЕС 2 кат.»).
Суд першої інстанції дав також оцінку доводам позивач щодо відсутності між ним та енергопостачальником договору на постачання електроенергії.
Судом встановлено, що 18 липня 2002 року між ОСОБА_2 та Акціонерною компанією «Київенерго», в особі начальника РВЕ «Лівобережне» ОСОБА_5, було укладено договір №120239-085-10 про користування електричною енергією (а.с.9).
Пунктом 28 Договору №120239-085-10 про користування електричною енергією передбачено, що договір укладається на три роки, набуває чинності з дня його підписання та вважається продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії жодна із сторін не висловила наміру внести до нього зміни або доповнення.
Таким чином договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань, вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення його терміну жодною із сторін не було заявлено про зміну, доповнення, припинення його дії або розірвання. В усіх випадках договір припиняє свою дію тільки після проведення споживачем оплати за спожиту електроенергію в повному обсязі.
З наведеного вбачається, що суд повно та всебічно з'ясував обставини справи, дав їм належну правову оцінку.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Рішення суду відповідає вимогам закону, наданим доказам, обставинам справи і підстав для його скасування з мотивів, викладених у апеляційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст.ст. 303, 307,308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 05 квітня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів шляхом подання до цього суду касаційної скарги.
Головуючий :
Судді :