Судове рішення #233549
Апеляційний суд Дніпропетровської області м

Апеляційний суд Дніпропетровської області м. Кривий Ріг

Справа 22ц-11350                                 Головуючий у першій

Категорія     21                                         Інстанції Тарасенко А.В.

Доповідач Соколан Н.О.

УХВАЛА ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

7 вересня 2006 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:

Головуючого судді Неклеси В.І.

Суддів - Соколан Н.О.,Ляховської І.Є..

при секретарі - Юровській О.Ю. за участю   позивача ОСОБА_1

та його представника ОСОБА_2 представника відповідача Фонду соціального страхування Мороз Нінель Юріївни розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за апеляційними скаргами Криворізького державного гірничорудного управління   гідрозахисту   «Кривбасгідрозахист»,   Відділення   виконавчої дирекції   Фонду   соціального   страхування   від   нещасних   випадків   на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі на рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 23 листопада 2005 року за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства       «Криворізький       залізорудний       комбінат»,Криворізького державного гірничорудного управління гідрозахист, Відділення виконавчої дирекції   фонду   соціального   страхування   від   нещасних   випадків   на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі про відшкодування збитку здоров'ю

Встановила:

В червні 2002 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" ( надалі - ВАТ "КЗРК"), Криворізького державного гірничорудного управління гідрозахисту "Кривбасгідрозахист" \ надалі-КДГРУГ "Кривбасгідрозахист" і відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі ( надалі - Фонд соціального страхування) про відшкодування збитку здоров'ю.

В подальшому позивач уточнив, доповнив позовні вимоги і просив суд стягнути з ВАТ "КЗРК" заборгованість по щомісячним виплатам в розмірі 2770,20 грн за період з 01.06.1994. по 01.08.1998., компенсацію в розмірі 1048грн.66 коп.; КДГРУГ "Кривбагідрозахист" заборгованість по щомісячним \страховим\ виплатам відшкодування втраченого заробітку за період з 01.08.1998. по 01.04.2001.- в розмірі 3490 гр.920 коп.;компенсацію в розмірі 2488 грн, 48 коп, стягнути з Фонду соціального страхування недоплату по щомісячним страховим виплатам за період з 01.04.2001. по 01.05.2005. в розмірі 7189 грн 79 коп., компенсацію у розмірі 1134,21 грн і починаючи з 01 травня 2005 p., стягувати щомісячні страхові виплати в розмірі по 366 гр.52 коп. до зміни обставин, що тягнуть за собою перерахунок, у зв'язку з незастосуванням, або неправильним застосуванням ВАТ "КЗРК" та КДГРУГ "Кривбасгідрозахист" коефіцієнтів підвищення тарифних ставок, окладів.

Рішенням Тернівського районного суду від 23 листопада 2005 року позов задоволений , на користь ОСОБА_1 стягнуто: з ВАТ "КЗРК"-заборгованість по щомісячних виплатах відшкодування втраченого заробітку в сумі 2770грн 20 коп., компенсацію втрати частини відшкодування збитку у зв'язку з порушенням строків виплати в сумі 1048 гр.66 коп., держмито на користь держави в сумі 51грн.; з КДГРУГ "Кривбасгідрозахист" -забогованість по щомісячних виплатах відшкодування втраченого заробітку в сумі 3499грн.92 коп. компенсацію втрати частини відшкодування збитку у зв'язку з порушенням строків виплати в сумі 2488 грн 48 коп і держмито на користь держави в сумі 59грн. 99 коп.; з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі- заборгованість по щомісячних страхових виплатах в сумі 7189 гр.79 коп.компенсації втрати частини відшкодування збитку у зв'язку з порушенням строків виплати в сумі 1134 грн 21 коп, а також щомісячно, починаючи з 01 травня 2005 p., по 366 гр.50 коп. до зміни обставин, що тягнуть їх перерахунок.

Криворізке державне гірничорудне управління гідрозахисту "Кривбасгідрозахист" ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції в частині стягнення з нього на користь позивача щомісячних недоплат в рахунок відшкодування шкоди здоров'ю в розмірі 3499гр.92 коп.,компенсації втрати в частині відшкодування шкоди у зв'язку з порушенням термінів виплати у розмірі 2488 грн 48 коп, держмита 59 грн 99 коп та постановити нове рішення, яким відмовити в позовних вимогах ОСОБА_1 до управління «Кривбасгідрозахист» оскільки судом порушено норми матеріального законодавства.

Судом не прийнято до уваги, що позивач не згодний з розміром регресних виплат, які йому нараховувались наказами виробничого об'єднання «Кривбасруда», правонаступником якого є ТОВ «КЗРК», Позивач просить збільшити суму регресу на підвищуючи коефіцієнти тарифів і окладів з січня 1996 року - 2,5 та з червня 1997 року - 1, 25, тобто які встановлювало ВО «Кривбасруда».

 

Управління «Кривбасгідрозахист» створене з серпня 1998 року наказом Мінпромполітики України № 262 від 29.07.1998 року на базі двох шахт «Гігант-Дренажна» і «Першотравнева-Дренажна».

Акта про передачу облікових справ на «регресників» не складали і знову створеному підприємству не передавали.Відповідальність по сплаті відшкодування шкоди особам, які працювали у структурному підрозділі ВО «Кривбасруда» взяла на себе держава. Управління «Кривбасгідрозахист» виступало у якості платника від імені держави і виплачувало позивачу щомісячно по 72 грн 90 коп, призначених наказами ВО «Кривбасруда», крім того, судом безпідставно задоволені вимоги позивача і в частині стягнення компенсації з Управління «Кривбасгідрозахист» за нібито несвоєчасно сплачені суми відшкодування шкоди, так як позивачем не заперечувалося судовому засідання, що за період з 1.08.1998 року по 1.04. 2001 року встановлена йому сума шкоди сплачена повністю і своєчасно.

В апеляційній скарзі Фонд соціального страхування ставить питання про скасування в повному обсязі рішення суду про стягнення з Відділення Фонду на користь позивача заборгованість по страховим виплатам за період з 1.04,2004 року по 1.05. 2005 року у розмірі 7189 грн 79 коп, компенсації 1134 грн. 21 коп та направлення справи на новий розгляд в той же суд у іншому складі, оскільки судом порушено норми матеріального і процесуального права.

Зокрема, судом безпідставно відкориговано суми відшкодування шкоди на коефіцієнти росту тарифних ставок і окладів. Крім того, Відділення Фонду стверджує, що судом не було перевірено фактичне підвищення заробітної плати по підприємству та не витребувано відомості нарахування і одержання заробітної плати за професією позивача.

Суд не взяв до уваги Галузеві угоди між Міністерством промисловості і ЦК профспілок трудящих металургійній і гірничодобувній промисловості України в 1995-2000 роках, тому висновки суду про необхідність застосування коефіцієнтів 2,0 з 01 липня 1994 року, не обгрунтовані.

Перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга КГГУ "Кривбагідрозахист" підлягає частковому задоволенню , а апеляційна скарга Відділення Фонду соціального страхування підлягає задоволенню в повному обсязі, рішення суду -скасуванню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги в повному обсязі суд першої інстанції виходив з того, що позивачу не застосовувались коефіцієнти підвищення ставок, посадових окладів по ВАТ «КЗРК», у зв'язку з чим виникла заборгованість по щомісячним відшкодуванням шкоди.

Однак з таким    висновком погодитись неможливо, так як він зроблений на неповно досліджених обставинах по справі.

 

Згідно пункту 41 Правил відшкодування власником підприємства, установи і організації або уповноваженим ним органом шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків (далі Правила) якщо заяву на відшкодування шкоди потерпілий або заінтересовані особи подали через три роки з дня визначення МСЕК стійкої втрати працездатності, відшкодування шкоди проводиться з дня подання заяви.

Згідно роз'яснень Верховного Суду України у пункті 22 Постанови Пленуму від 27.03. 1992 року № 6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» де зазначено, що виплати призначені, але своєчасно не одержані потерпілим або особою, яка має право на їх одержання, а також вимоги про перерахунок сум щомісячних платежів, раніше визначених судом або роботодавцем, підлягають задоволенню за час, що не перевищує трьох років.

Однак всупереч зазначених правил суд стягнув недоплачені виплати за весь період з 1.01.1996року.

Крім того, відповідно до пункту 28 Правил перерахований або нарахований розмір втраченого заробітку у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути більшим від середнього заробітку відповідного працівника (після підвищення тарифних ставок) за умови його роботи протягом повного календарного або у перерахунку на повний календарний місяць роботи.

Вирішуючи спір суд не звернув уваги на зазначене положення й не з'ясував розмір середньомісячного заробітку відповідного працівника (після підвищення тарифних ставок) за умови його роботи протягом повного календарного місяця або у перерахунок на повний календарний місяць роботи, та чи не буде перевищувати розмір відшкодування нарахованого позивачу встановлені обмеження.

В зв'язку з тим, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, ухвалене рішення підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд.

Керуючись ст. 303,307,311,313-315 ЦПК України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Криворізького державного гірничорудного управління гідрозахисту «Кривбасгідрозахист» задовольнити частково, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі задовольнити повністю.

Рішення    Тернівського районного суду     м. Кривого Рога від 23 листопада 2005    року  скасувати.

Справу направити на новий розгляд в той же суд в іншому складі.

 

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку до Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація