Справа № 2а-751/12
П О С Т А Н О В А
іменем України
"17" травня 2012 р.Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Каліушко Ф.А.
при секретарі Дядейко К.О.
за участю
представника відповідача ГУПФУ м. Києва
Боровик С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії, суд -
В С Т А Н О В И В:
В березні 2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо несвоєчасного проведення та відмови у проведенні перерахунку його пенсії, в зв'язку із збільшенням розміру премії, що входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців з 01.06.2011 року та з 01.02.2011 року та просив зобов'язати Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу, встановленому наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355 - з 01.06.2011 року, з урахуванням премії 55% - з 01.02.2011 року для проведення перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 червня 2011 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу, встановленому наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355, з урахуванням премії 55% - з 01.02.2011 року.
Свої вимоги мотивує тим, що він підполковник у запасі (звільнений наказом Міністра оборони України від 01.07.2005 року №404 з військової служби у запас начальника відділу постачання лікарськими засобами -заступника начальника управління медичного постачання Департаменту з питань охорони здоров'я Міністерства оборони України, за пунктом 67, підпунктом «в» - в зв'язку із скороченням штатів), - пенсіонер, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»і знаходиться на військовому обліку в Київському міському військовому комісаріаті та пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
З 01 січня 2011 року відбулося підвищення розміру премій військовослужбовців до 55% посадового окладу, а з 01 червня 2011 року ще до 90%, що призвело до підвищення їхнього грошового забезпечення.
Проте, відповідачами, в порушення ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-IV «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, пенсійне забезпечення звільнених військовослужбовців у зв'язку зі зміною норм виплати грошового забезпечення, до якого відноситься і премія, позивачу перераховане не було.
У відповіді на його лист Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київський міський військовий комісаріат відмовляються зробити перерахунок його пенсії, мотивуючи тим, що підстав для перерахунку пенсії немає.
Позивач вважає, що дії відповідачів порушують його право на перерахунок його пенсії, а тому просив задовольнити його позов.
В судове засідання позивач не з'явився, проте направив заяву, в якій підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить розгляд справи проводити за його відсутністю.
Представник відповідача -Київського міського військового комісаріату у судове засідання не з'явився, однак подав до суду письмові заперечення на позовну заяву в яких просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що премії, які є предметом позовних вимог, встановленні наказами Міністра оборони України, стосуються діючих військовослужбовців, а не пенсіонерів і для перерахунку раніше призначеної пенсії враховуватись не можуть.
Представник відповідача -Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в судовому засіданні заперечував проти позову пояснивши, що перерахунок пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»здійснюється лише у випадку прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, а оскільки таке рішення цим органом державної влади не приймалось, відсутні і підстави для перерахування пенсій особам, на яких поширюється дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, і позивачеві. Також представник відповідача зазначив, що накази Міністра оборони України №50 та № 355 не породжують підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ. Просив в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не оспорюється відповідачами, що позивач є військовим пенсіонером, знаходиться на військовому обліку в Київському міському військовому комісаріаті та пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 від 25.08.2005 року, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Пунктом 3 ст. 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Згідно абзацу 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання, тому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№ 45 від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Оскільки рішення кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не було прийняте, відповідач -Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві дів з урахуванням норм чинного законодавства.
На виконання Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»28.01.2011 року був виданий наказ Міністра оборони України № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», яким затверджено відсоткову ставку премії посадового окладу на діючі категорії військовослужбовців Збройних Сил України.
Згідно з наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50»підвищено розмір премії діючим військовослужбовцям до 90% посадового окладу.
Накази Міністра оборони України № 50 та № 355 є відомчими наказами, а отже вони не можуть бути застосовані органами Пенсійного фонду України і не можуть бути підставою для здійснення перерахунку пенсій.
Згідно з Указом Президента України від 03.10.1992 року № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»встановлено, що з 01 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Відповідно до п. 9 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади. А тому в питаннях видання актів, які мають міжвідомчий характер необхідне рішення (у формі постанови або розпорядження) Кабінету Міністрів України. Рішення стосовно обов'язковості Наказів Міністра оборони України № 355 та № 50 для органів Пенсійного фонду України Кабінетом Міністрів України не приймалось.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 були внесені зміни до п. 9 Наказу Міністра оборони України від 22 липня 2010 року № 380 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік». Премія, яку позивач просить врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носить тимчасовий характер, виплата її дозволена лише в межах видатків, передбачених на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік».
Згідно ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»2262-ХІІ від 09.04.1992 року, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Тобто, зазначеними наказами визначається тимчасовий характер зазначених розмірів премії, в межах асигнувань на відповідні бюджетні роки. Також необхідно зазначити, що Накази Міністра оборони України №50 та №355 не можуть змінювати видаткову чи дохідну частину бюджету, а тому зазначеними наказами не визначалась зміна статті видатків бюджету на збільшення фінансування пенсійного забезпечення військовослужбовців.
Премії, які є предметом позовних вимог, встановленні наказами Міністра оборони України, стосуються діючих військовослужбовців, а не пенсіонерів і для перерахунку раніше призначеної пенсії враховуватись не можуть.
Крім того, накази Міністра Оборони України № 50 та № 355 не пройшли державної реєстрації в Міністерстві юстиції України на підставах передбачених Указом Президента України від 03 жовтня 1992 року №493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», а тому носять організаційно-розпорядчий характер та спрямовані лише на виконання в Міністерстві оборони України і не породжують підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, виходячи з вище викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають, оскільки характер та умови преміювання, передбачених вищезазначеними нормативно-правовими актами, не є додатковим видом грошового забезпечення, який дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справи та деяких інших осіб», а отже в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 19, 116, 117 Конституції України, Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Указом Президента України №493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», Постановою Кабінету міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, Наказом Міністра оборони України №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», Наказом Міністра оборони України №355, ст. ст. 2, 6-11, 17-19, 69-71, 86, 104-105, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
СУДДЯ: КАЛІУШКО Ф.А.