Судове рішення #23315286



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


02 квітня 2012 року            смт. Нова Водолага


Нововодолазький районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді –Трояновської Т.М.

при секретарі –Євсюковій О.В.

за участю представника позивача –ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Рокитненської сільської ради Нововодолазького району Харківської області про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями в порядку спадкування,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Рокитненської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, в якому просить суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з надвірними будівлями після померлої матері –ОСОБА_3.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, 29.03.2011 року померла її мати ОСОБА_3, після смерті якої залишилося спадкове майно, що складається з грошових вкладів в ТВБВ Ощадбанк та житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого за адресою: вул. Леніна, 117, с. Рокитне, Нововодолазького району Харківської області.

Позивач у встановлений законом строк звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та 14.02.2012 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на грошові вклади. Отримати свідоцтво про право на спадщину на зазначений вище житловий будинок вона позбавлена можливості у зв’язку з тим, що за життя її мати, отримавши житловий будинок у спадщину, не зареєструвала його в бюро технічної інвентаризації.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі та надала пояснення аналогічні тим, що містяться у позові.

Голова Рокитненської сільської ради Нововодолазького району Харківської області у судове засідання не з’явився, надав до суду заяву про розгляд справ за відсутності їх представника зазначивши, що проти задоволення позовних вимог не заперечує та позов визнає (а.с. 22).

Суд, вивчивши доводи позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, встановивши на підставі досліджених у судовому засідання доказів, факти та відповідні їм правовідносини, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.

Як вбачається з матеріалів справи, 29 березня 2011 року померла мати позивача –ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ № 305508, виданим відділом ДРАЦС по м. Харкову Харківського міського управління юстиції від 30.03.2011 року (а.с. 5).

Факт родинних відносин між позивачем та померлою підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 (а.с.4) звідки вбачається, що померла є матер?ю позивача.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до якої у тому числі входить житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: вул. Леніна, 117, с. Рокитне, Нововодолазького району Харківської області.

Зазначений житловий будинок було отримано ОСОБА_3 у спадщину, що підтверджується свідоцтвом про право власності на спадщину за заповітом № 222/1986 року виданого 26.08.1986 року державним нотаріусом ОСОБА_4 та зареєстрованого в реєстрі за № 1348 (а.с. 6), але не було у встановленому законом порядку зареєстровано.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 за життя не визначила своїх спадкоємців шляхом складання заповіту або спадкового договору щодо свого майна.

У разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261 –1265 ЦК України.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, позивач –ОСОБА_2 відповідно до ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги, яка у встановлений ст. 1270 ЦК України строк звернулася до Другою Харківської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.

У зв’язку із необхідністю всебічного та повного встановлення всіх обставин у справі судом направлено запит до Другої Харківської державної нотаріальної контори з метою з’ясування факту існування спадкових прав на майно ОСОБА_3М у інших осіб окрім позивача.

З відповіді Другої Харківської державної нотаріальної контори вбачається, що після смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померлої 29.03.2011 року заведено спадкову справу № 347/2011.

29.07.2011 року по книзі обліку та реєстрації спадкових справ за № 822 було зареєстровано заяву від імені дочки померлої –ОСОБА_5 про відмову від прийняття спадщини на користь доньки померлої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 24, 25).

Після закінчення шестимісячного строку з дня відкриття спадщини, ОСОБА_2 видано свідоцтво про право на спадщину за законом на частину спадщини, а саме: на грошові вклади з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією, що знаходяться в ТВБВ Ощадбанку (а.с. 7). Проте, оформити належним чином спадщину на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: вул. Леніна, 117, с. Рокитне, Нововодолазького району Харківської області, нотаріус позивачу відмовив, у зв’язку з тим, що за життя ОСОБА_3 у встановленому законом порядку не оформила права власності на зазначений будинок.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що в силу ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Таким чином, заміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності.

Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід’ємною частиною правовстановлюючого документа.

В свою чергу право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна (ч.2 ст.1299 ЦК України).

У зв’язку із відсутністю у спадкодавця належним чином оформленого правовстановлюючого документу на житловий будинок, позивачка позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок.

Відповідно до ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Зазначені вище обставини дають суду підстави вважати, що за ОСОБА_2 належить визнати право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, с.Рокитне, вул. Леніна, 117.

На підставі наведеного, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, як така, що знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду.

Керуючись ст.ст. 1217, 1218, 1268, 1270, 1297, 1299 ЦК України, ст.ст. 11, 60, 114, 174, 212-215, 218 ЦПК України, суд –

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_2 до Рокитненської сільської ради Нововодолазького району Харківської області про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями в порядку спадкування –задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері –ОСОБА_3, померлої 29 березня 2011 року, на житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, с.Рокитне, вул. Леніна, 117.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області, через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення, шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

У повному обсязі рішення виготовлене та підписане 05.04.2012 року


Суддя Т.М. Трояновська



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація