Судове рішення #23225136

Справа №2а-6993/11

П О С Т А Н О В А

Іменем України

05 липня 2011 року м. Сімферополь

Суддя Київського районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим Михайлов В.Є., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,

В с т а н о в и в :

07.06.2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу у відповідності до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Позовні вимоги мотивує тим, що відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни та у відповідності до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Проте, відповідач не здійснює йому зазначені виплати у встановленому законом розмірі, у зв'язку з чим, просить суд визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати провести перерахунок державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком в період з 01.12.2010 року по час розгляду справи судом та нараховувати дану допомогу довічно.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд приходить до висновку про їх достатність для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 відноситься до категорії дітей війни, як це визначено у ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому має право користуватись пільгами, передбаченими вказаним Законом.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, вихідним критерієм обчислення підвищення пенсії дітям війни виступав мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Враховуючи те, що позивач є дитиною війни, отже має певний правовий статус, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання надбавки до пенсії. Наділивши дітей війни зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є дітьми війни. Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист дітей війни.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист прав дітей війни», державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, у тому числі і для дітей війни.

Згідно правової позиції Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання щодо конституційності положень законів України про Державний бюджет України на відповідні роки, якими обмежуються пільги, компенсації і гарантії, передбачені чинним законодавством для окремих категорій громадян - таке обмеження є неприпустимим. Право на соціальний захист громадян України встановлено ст. 46 Конституції України, згідно з якою пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, засади регулювання сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства, виховання, охорони здоров'я.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим здійснити перерахунок та виплату недоплаченого підвищення до пенсії з січня 2011 року по червень 2011 року.

Однак при цьому не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії довічно, як зазначено в позові, оскільки згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За тих обставин, що судове рішення має бути наслідком правового регулювання, суд відмовляє позивачеві у задоволенні позовних вимог про зобов'язання призначити та здійснювати виплату соціальної допомоги у майбутньому.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Таким чином, виходячи з положень зазначеної вище статі Закону і задовольняючи вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому недоплачену щомісячну соціальну грошову допомогу, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо невиплати позивачеві зазначеної допомоги у встановленому Законом розмірі протиправними.

Згідно із ч.1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

У зв'язку з зазначеною вище нормою Закону, суд вважає за необхідне допустити негайне виконання даної постанови в межах суми стягнення за один місяць.

Згідно до ч.3 ст. 94 КАС України на користь позивача з Державного бюджету України повинні бути стягнути понесені ним судові витрати в частині задоволених вимог, а саме: судовий збір в розмірі 1 грн. 70 коп.

На підставі ст.ст. 1,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 70-72, 86, 94, 158-162, 183-2, 256 КАС України, суд

П о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя АР Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачене щомісячне підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, визначене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленому відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з січня 2011 року по червень 2011 року з урахуванням фактично виплаченого за вказаний період.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 3 (три) грн. 40 коп. судового збору.

Постанова підлягає негайному виконанню в частині нарахування та виплати недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Решту частину вимог залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Сімферополя АР Крим у десятиденний строк з дня отримання її копії.

Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація