ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" березня 2012 р. справа № 2а-475/10
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.
при секретарі судового засідання: Бембінек Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ульяновському районі Кіровоградської області на постанову Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 30.11.2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ульяновському районі Кіровоградської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -
ВСТАНОВИЛА:
16 червня 2009 року ОСОБА_1 звернулась до Ульяновського районного суду кіровоградської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ульяновському районі Кіровоградської області стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2008 рік.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на пропущення строку звернення до адміністративного суду.
Постановою Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 30 листопада 2010 року позов задоволений частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ульяновському районі Кіровоградської області виплатити позивачу підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 по 31.12.2008 рік.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Ульяновському районі Кіровоградської області просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання відповідно до ч.1 ст.41 КАС України за допомогою звукосаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно наданих сторонами доказів, позивачу встановлений статус «дитина війни»(а.с.6).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законами України «Про державний бюджет України на 2006 рік»та «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»зупинялась.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України», стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»викладалась в такій редакції: «Дітям війни»(крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».
Рішенням Конституційного Суду України №6рп/2007 від 09.07.2007 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»щодо зупинення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України»щодо внесення змін до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже право на виплату підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком виникло у позивачки після ухвалення рішень Конституційним Судом України з 09.07.2007 по 31.12.2007 та починаючи з 22.05.2008.
В подальшому стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»не зупинялась та зміни до неї не вносились.
Відповідно до статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до статті 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є приводом для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується у встановленому порядку.
Суд першої інстанції не звернув увагу, що ніяких доказів поважності причини пропущення строку звернення з адміністративним позовом позивачем не представлено. Відтак в межах річного строку звернення перерахунок підвищення до пенсії слід здійснити за період з 16.06.2008 року по 31.12.2008 року.
Перерахунок підвищення до пенсії має бути здійснений виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, який дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутній інший закон, який би визначав мінімальний розмір пенсії за віком.
Керуючись п. 3 статті 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ульяновському районі Кіровоградської області задовольнити частково.
Скасувати постанову Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 30 листопада 2010 року та прийняти нову постанову.
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ульяновському районі Кіровоградської області щодо нездійснення перерахунку і стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»ОСОБА_1 відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 16.06.2008 року по 31.12.2008 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ульяновському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 16.06.2008 року по 31.12.2008 з урахуванням виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак