Судове рішення #23203447


Справа № 2-1004/12

Категорія 26


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


06 червня 2012 року Печерський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - ,

при секретарі - Чернякова І. В.,

за участю:

представника позивача: Коханівського В.С.,

відповідача-1: не з'явився,

відповідача-2 не з'явився,

відповідача-3: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -


В С Т А Н О В И В :


Публічне акціонерне товариство «Кредитпромбанк» (далі - позивач, ПАТ «Кредитпромбанк») звернулось до суду з вказаним позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач-1, ОСОБА_2.), ОСОБА_3 (далі - відповідач-2, ОСОБА_3.), ОСОБА_4 (далі - відповідач-3, ОСОБА_4), в якому просить стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість за кредитним договором № 44.1/8/08-А від 09.04.2008 року в сумі 46 998,94 грн., яка складається з суми заборгованості за кредитом, що становить 34 270,80 грн.; суми заборгованості за процентами, що становить 5 142,63 грн.; суми пені за несвоєчасне погашення кредиту та сплати процентів, що становить 6 116,20 грн.; суми штрафу за ненадання банку копії договору страхування у встановлені строки, що становить 1 469,31 грн.; стягнути солідарно з відповідачів судові витрати.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що 09.04.2008 року він уклав з відповідачем-1 кредитний договір № 44.1/8/08-А, згідно умов якого позивач відкрив відповідачу-1 кредитну лінію в межах загальної суми 57 620,00 грн. під 14,5% річних. Відповідач-1 зобов'язався погашати кредит, сплачувати проценти та забезпечити повне повернення одержаних кредитів не пізніше 08.04.2013 року. Позивач зобов'язання за договором виконав, проте, відповідач-1 вчасно кредит не погашає та проценти не сплачує. З метою забезпечення виконання зобов'язання за кредитним договором, 09.04.2008 року позивач уклав договір поруки № 44.1/8-П1/08-А з відповідачем-2 та договір поруки № 44.1/8-П2/08-А з відповідачем-3. Згідно умов договорів поруки, відповідач-2 та відповідач-3 ознайомлені з умовами кредитного договору та зобов'язались солідарно відповідати перед позивачем на тих же умовах та в ті ж строки, що і відповідач-1. 22.11.2011 року позивач направив відповідачам лист про існуючу заборгованість за кредитом, проте, вимоги позивача погасити заборгованість відповідачами залишені без задоволення. Станом на 28.02.2012 року заборгованість відповідачів становить 46 998,94 грн.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 12.04.2012 року відкрито провадження у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором та справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з викладених в позовній заяві підстав та просив їх задовольнити.

Відповідачі в судове засідання не з'явились, про день, час та місце розгляду справи, в порядку ст. 74 ЦПК України, повідомлені належним чином, причини неявки невідомі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 09.04.2008 року ВАТ «Кредитпромбанк» назву якого, згідно Статуту, змінено на ПАТ «Кредитпромбанк» (Банк) уклало кредитний договір № 44.1/8/08-А з ОСОБА_2 (Позичальник), згідно умов якого Банк відкриває Позичальнику не відновлювальну кредитну лінію в межах загальної суми 57 620,00 грн. на купівлю транспортного засобу терміном по 08.04.2013 року.

Відповідно до п. 1.5 кредитного договору, процентна ставка за кредитами, наданими в національній валюті України, дорівнює 14,50 процента річних.

Згідно п. 1.8 кредитного договору, Позичальник доручає Банку направляти грошові кошти, отримані Банком від Позичальника в рахунок погашення заборгованості за цим договором, відповідно до умов п. 3.8 цього договору.

Так, у п. 3.8 кредитного договору сторони погодили, що Позичальник зобов'язаний погашати заборгованість за цим договором у такій послідовності: 1) погашення простроченої заборгованості за процентами за користування кредитами; 2) погашення простроченої заборгованості за кредитами; 3) погашення строкової заборгованості за нарахованими процентами; 4) погашення строкової заборгованості за кредитами; 5) погашення заборгованості за пенею, а також штрафами, передбаченими цим договором.

Відповідно до п. 2.1 кредитного договору, Банк зобов'язується надавати Позичальнику кредити згідно з письмовими заявками Позичальника на загальну суму, що не перевищує розміру ліміту, вказаного у п. 1.1 цього договору.

Згідно п. 3.1.1 кредитного договору, Позичальник зобов'язується, починаючи з місяця, наступного за місяцем отримання кредиту, щомісяця до 10-го числа включно кожного календарного місяця, частково погашати заборгованість за кредитами шляхом внесення готівкою чи перерахування грошових коштів у валюті отриманого кредиту у розмірі 816,28 грн.

Відповідно до п. 3.2 кредитного договору, Позичальник зобов'язується забезпечити повне повернення одержаних кредитів згідно з умовами цього договору, але не пізніше терміну, зазначеного в п. 1.1, а у випадку застосування Банком права, передбаченого п. 5.3 даного договору - в термін, зазначений в повідомленні-вимозі.

У п. 5.2 та п. 5.3 кредитного договору сторони погодили, що у разі кредитного договору недотримання Позичальником умов цього договору та/або договору застави, а також у разі погіршення фінансового стану Позичальника, Банк має право вимагати дострокового повернення кредитів та сплати нарахованих процентів за користування ними, відшкодування збитків, заподіяних Банку внаслідок невиконання або неналежного виконання Позичальником умов цього договору. У разі дострокового стягнення заборгованості за цим договором Банк рекомендованим листом надсилає на адресу Позичальника, зазначену в розділі 8 цього договору - м. Київ, вул.. Соловцова, 8, гурт., письмове повідомлення-вимогу, де зазначає термін для дострокового повернення кредитів та сплати нарахованих процентів за користування ними. У разі невиконання Позичальником вимоги Банку щодо дострокового повернення сум кредитів та нарахованих процентів, що міститься в письмовому повідомлені-вимозі Банку, в термін, визначений таким письмовим повідомленням-вимогою, остаточний термін повернення кредитів, визначений п. 1.1 цього договору, змінюється. Таким терміном буде вважатись термін, визначений Банком у письмовому повідомленні-вимозі, при настанні якого Позичальник має виконати вимогу Банку щодо дострокового повернення кредитів та сплати процентів. При цьому, сторони досягли згоди, що така зміна остаточного терміну повернення кредитів, визначеного п. 1.1 цього договору, яка є наслідком настання обставин, визначених п. 5.2 цього договору, настає без укладення між сторонами будь-яких додаткових угод до цього договору.

Відповідно до п. 3.3 кредитного договору, Позичальник зобов'язується сплачувати Банку нараховані проценти за користування кредитами щомісяця до 10-го числа включно кожного календарного місяця, наступного за звітним, а також 08.04.2013 року або в день повного дострокового погашення заборгованості за кредитами.

Згідно п. 7.6 кредитного договору, цей договір набуває чинності з моменту надання Позичальнику кредитних коштів відповідно до умов цього договору і діє до повного погашення Позичальником заборгованості за кредитами та процентами за користування ними, а при наявності простроченої заборгованості і пені за несвоєчасне погашення кредитів та сплату процентів, а також штрафи, передбачені цим договором.

Відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Як визначено у ст. 1054 ЦК України, .за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Стаття 625 ЦК України передбачає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач взяті на себе зобов'язання за кредитним договором № 44.1/8/08-А виконав належним чином, на підставі заяви на видачу готівки (а. с. 18) видав ОСОБА_2 кредит в розмірі 48 977,00 грн.

Проте, відповідач-1, в порушення взятих на себе за кредитним договором зобов'язань, належним чином не погашає кредит та не сплачує відсотки за користування ним, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість.

Відповідно до ст. 546 ЦК України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Як визначено у ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язань. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно ст.. 551 ЦК України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі.

За порушення строків повернення кредитів та сплати процентів, Банк, відповідно до п. 3.9 кредитного договору, нарахував Позичальнику пеню в розмірі подвійної процентної ставки, встановленої у п. 1.5 цього Договору, від суми простроченого платежу, за яким виникло таке прострочення.

З метою забезпечення виконання зобов'язання ОСОБА_2 за кредитним договором № 44.1/8/08-А, 09.04.2008 року позивач (Банк) уклав договір поруки № 44.1/8-П1/08-А з ОСОБА_3 (Поручитель), згідно умов якого Поручитель зобов'язався солідарно відповідати перед Банком у повному обсязі за своєчасне та повне виконання зобов'язань ОСОБА_2 (Позичальник) за кредитним договором № 44.1/8/08-А від 09.04.2008 року, укладеним між Банком та Позичальником. Поручитель ознайомлений з умовами кредитного договору.

Відповідно до п. 2.2 договору поруки № 44.1/8-П1/08-А, при порушені Позичальником своїх зобов'язань за платежами, що виникли за кредитним договором, Поручитель на підставі письмового повідомлення Позичальника або Банку, в триденний строк (включаючи отримання повідомлення) виконує в повному обсязі платіжні зобов'язання Позичальника за кредитним договором, що підлягали виконанню, але не були виконані Позичальником.

Крім того, 09.04.2008 року з метою забезпечення виконання зобов'язання ОСОБА_2 за кредитним договором № 44.1/8/08-А, 09.04.2008 року позивач (Банк) уклав договір поруки № 44.1/8-П2/08-А з ОСОБА_4 (Поручитель), згідно умов якого Поручитель зобов'язався солідарно відповідати перед Банком у повному обсязі за своєчасне та повне виконання зобов'язань ОСОБА_2 (Позичальник) за кредитним договором № 44.1/8/08-А від 09.04.2008 року, укладеним між Банком та Позичальником. Поручитель ознайомлений з умовами кредитного договору.

Відповідно до п. 2.2 договору поруки № 44.1/8-П2/08-А, при порушені Позичальником своїх зобов'язань за платежами, що виникли за кредитним договором, Поручитель на підставі письмового повідомлення Позичальника або Банку, в триденний строк (включаючи отримання повідомлення) виконує в повному обсязі платіжні зобов'язання Позичальника за кредитним договором, що підлягали виконанню, але не були виконані Позичальником.

Згідно ч. 1 ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Відповідно до ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

22.11.2011 року ПАТ «Кредитпромбанк» рекомендованим листом на вказані у договорах адреси направив відповідачам письмове повідомлення-вимогу, в якій позивач зазначив, що ОСОБА_2 порушив умови кредитного договору № 44.1/8/08-А від 09.04.2008 року та вимагав дострокового погашення всієї суми заборгованості за вказаним договором в термін до 22.12.2011 року. Станом на 22.11.2011 року сума заборгованості складала 45 581,581,26 грн.

Проте відповідачі у визначений у письмовому повідомлені-вимозі строк, заборгованість за кредитним договором не погасили.

Станом на 28.02.2012 року заборгованість за кредитним договором № 44.1/8/08-А від 09.04.2008 року становить 46 998,94 грн. та складається з: суми заборгованості за кредитом, що становить 34 270,80 грн.; суми заборгованості за процентами, що становить 5 142,63 грн.; суми пені за несвоєчасне погашення кредиту та сплати процентів, що становить 6 116,20 грн.

Крім того, в порушення п. 3.6 кредитного договору, ОСОБА_2 не надав Банку копію договору страхування транспортного засобу, укладеного Позичальником самостійно на наступний рік, відповідно до п. 3.5 цього договору, та копію документа, який свідчить про внесення коштів у розмірі страхової премії за договором страхування транспортного засобу на наступний рік не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення дії договору страхування транспортного засобу на поточний рік.

Згідно п. 3.13 кредитного договору, за ненадання Банку у встановлені цим договором строки будь-яких документів, обов'язковість надання яких передбачена п. 3.6, 3.11, 3.12 цього договору, Позичальник зобов'язується сплачувати Банку штраф у розмірі 3 процентів від загальної суми отриманих кредитних коштів згідно за цим договором.

Отже, за ненадання копії договору страхування транспортного засобу та копії документа, який свідчить про внесення коштів у розмірі страхової премії за договором страхування транспортного засобу позивач нарахував ОСОБА_2 штраф у розмірі 1 469,31 грн.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Відповідачі не надали належних та допустимих доказів, в розумінні ст.ст. 58, 59 ЦПК України, на підтвердження виконання зобов'язання за кредитним договором № 44.1/8/08-А від 09.04.2008 року, отже, позовні вимоги ПАТ «Кредитпромбанк» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Так, за презумпцією, передбаченою у ст. 554 ЦК України, у разі невиконання або неналежного виконання основного зобов'язання кредитор має право заявити вимогу до поручителя про виконання договору поруки у солідарному порядку.

Аналізуючи умови договорів поруки, суд зазначає, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 а також ОСОБА_2 та ОСОБА_4 є солідарними боржниками перед ПАТ «Кредитпромбанк», проте, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 між собою не є солідарними поручителями.

Тобто, відповідачі уклали не спільний договір поруки, а кожен з них уклав окремий договір поруки з позивачем, що дозволяється законом. Так, поручитель, який виконав зобов'язання, не може висунути вимогу до іншого поручителя на предмет розподілу тягаря відповідальності перед кредитором.

Отже, в даному випадку положення ч. 3 ст. 554 ЦК України застосовуватись не можуть, оскільки поручителі, які поручились шляхом укладення окремого договору кожним із них, не несуть солідарної відповідальності перед кредитором.

В такому випадку кредитор має право пред'явити вимогу до кожного з поручителів на підставі відповідного договору. Разом з тим, позивач просить стягнути заборгованість з відповідачів солідарно, що є правом позивача.

При цьому, суд не може самостійно обрати поручителя, з якого буде стягнуто заборгованість в солідарному порядку. А стягнення заборгованості в солідарному порядку з відповідача-1 та відповідача-2 на користь позивача та з відповідача-1 і відповідача-3 на користь позивача призведе до подвійного стягнення заборгованості з відповідача-1.

При цьому, суд звертає увагу, що солідарне стягнення заборгованості з відповідачів не призведе до порушення прав жодної із сторін. Так, поручитель, який виконав зобов'язання, не зможе висунути вимогу до іншого поручителя на предмет розподілу тягаря відповідальності перед кредитором, оскільки договори поруки не передбачають такої можливості. Так, поручитель, який виконає зобов'язання за кредитним договором, вправі звернутись з вимогою виключно до Позичальника - ОСОБА_2

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Разом з тим, чинним законодавством не передбачено стягнення судових витрат в солідарному порядку.

Оскільки суд задовольняє позов в повному обсязі, то з відповідачів на користь позивача судові витрати підлягають стягненню в рівних частинах, а саме, по 156,66 грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 546, 549, 551, 553, 554, 610, 625, 629, 1049, 1050, 1054 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 60, 88, 209, 213 - 215, 223 Цивільного процесуального кодексу України, -


В И Р І Ш И В :


Позов Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити повністю. Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» заборгованість за кредитним договором від 09.04.2008 року № 44.1/8/08-А у розмірі 46 998 грн. 94 коп., з яких сума заборгованості за кредитом становить 34 270 грн. 80 коп., сума заборгованості за процентами становить 5 142 грн. 63 коп., сума пені за несвоєчасне погашення кредиту та сплати процентів становить 6 116 грн. 20 коп., сума штрафу за ненадання банку копії договору страхування у встановлені строки становить 1 469 грн. 31 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» 156 грн. 66 коп. у відшкодування судового збору.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» 156 грн. 66 коп. у відшкодування судового збору.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» 156 грн. 66 коп. у відшкодування судового збору.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.



Суддя



  • Номер: 6-551/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1004/12
  • Суд: Печерський районний суд міста Києва
  • Суддя: Кирилюк І. В.
  • Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.06.2018
  • Дата етапу: 11.07.2018
  • Номер: 6-442/19
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1004/12
  • Суд: Печерський районний суд міста Києва
  • Суддя: Кирилюк І. В.
  • Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.03.2019
  • Дата етапу: 09.04.2019
  • Номер: 6-374/20
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1004/12
  • Суд: Печерський районний суд міста Києва
  • Суддя: Кирилюк І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.10.2019
  • Дата етапу: 02.11.2019
  • Номер: 6-860/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1004/12
  • Суд: Печерський районний суд міста Києва
  • Суддя: Кирилюк І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.02.2021
  • Дата етапу: 26.02.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація