ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ПРИЙНЯТІ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
"06" червня 2012 р. № 01-16/5004/683/12
Суддя господарського суду Волинської області Вороняк А. С., розглянувши матеріали
за позовом Приватного підприємства "Мустангл"
до відповідачів Суб'єкта оціночної діяльності підприємця ОСОБА_2,
Другого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області
про визнання недійсним та скасування висновку про вартість майна
Встановив: позивач - Приватне підприємство "Мустангл" звернувся 05.06.2012р. в господарський суд Волинської області з позовною заявою від 01.06.2012 року та просить:
- визнати недійсним та скасувати висновок суб'єкта оціночної діяльності підприємця ОСОБА_2 від 10.05.2012р. про вартість майна ПП "Мустангл", а саме:
- двоповерхового складу вапна з вапняковою уставкою «літер F-2», 1961 року побудови, загальною площею 609,2 кв.м., площею забудови 635,3 кв.м., будівельним об'єктом 5 203,00 кв.м.;
- одноповерхового бетонно - розчинного вузла №1 «літер S -1», 1961 року побудови, загальною площею 122,7 кв.м., площею забудови 181,6 кв.м., будівельним об'ємом 922,00 кв.м.;
- земельної ділянки обслуговування виробничих приміщень, площею 0,1819 га за кадастровим номером НОМЕР_1;
- земельної ділянки обслуговування виробничих приміщень, площею 0,1193 га за кадастровим номером НОМЕР_2.
- зобов'язати Другий відділ ДВС Луцького МУЮ провести повторну експертну оцінку із залученням Волинської філії Львівського науково- дослідного інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою:АДРЕСА_1.
Подана позовна заява не може бути прийнята господарським судом Волинської області, оскільки не відповідає вимогам Господарського процесуального кодексу України.
Згідно зі статтею 33 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" спори, пов'язані з оцінкою майна, майнових прав, вирішуються в судовому порядку.
Господарським судам підвідомчі на загальних підставах зазначені спори, - за умови, коли сторонами у судовому процесі є підприємства чи організації у розумінні статті 1 ГПК, і вирішуються такі спори за правилами названого Кодексу. (п. 28 Листа Вищого господарського суду від 14.08.2007 року №01-8/675 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року".)
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні, виконанні господарських договорів, та з інших підстав.
Підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції.
Статтею 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" звіт про оцінку майна визначається як документ, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору; звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності. Акт оцінки майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна, здійсненої суб'єктом оціночної діяльності - органом державної влади або органом місцевого самоврядування самостійно. Якщо процедурами з оцінки майна для складання акта оцінки майна передбачене попереднє проведення оцінки майна повністю або частково суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання, звіт про оцінку такого майна додається до акта оцінки майна. Акт оцінки майна підлягає затвердженню керівником органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Затвердження оцінки майна здійснюється шляхом видання наказу про затвердження акта оцінки майна або скріплення печаткою та підписом керівника державного органу приватизації (органу, уповноваженого управляти державним майном), чи виконавчого органу відповідного органу місцевого самоврядування висновку про вартість майна (п. 18 Методики).
Аналіз положень Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (ст. ст. 3, 12) свідчить про те, що висновок експерта по своїй суті є лише результатом практичної діяльності фахівця - оцінювача з визначених питань та не є актом державного чи іншого органу, який може бути предметом оскарження в господарському суді.
Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Висновок експерта, який є результатом практичної діяльності фахівця-оцінювача з визначених питань, не підпадає під наведені ознаки і не може бути визнаний актом державного чи іншого органу. Тому справа зі спору про визнання недійсним висновку експерта-оцінювача непідвідомча господарським судам України. (Лист Вищого господарського суду від 14.07.2004 року №01-8/1270 "Про деякі питання, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів України у 2003 році щодо застосування норм ГПК України").
Аналогічна позиція викладено в постанові Верховного Суду України у постанові від 07.10.2003 року №18/478 (03/158), постанові Львівського апеляційного господарського суду України від 12.11.2008 року №8/71-77, постанові Вищого господарського суду України від 19.01.2006 року №38/309 (ухвалою судової палати у господарський спорах ВСУ від 02.03.2006р. відмовлено у порушенні провадження з перегляду), постанові Вищого господарського суду України у постанові від 05.06.2007 року №16/626пн.
Законодавство України не надає висновку експерта статусу документа, який мав би обов'язковий характер чи породжував права і обов'язки у певного суб'єкта чи кола суб'єктів, а отже такий висновок не може вважатися актом державного чи іншого органу і оскаржуватися в судовому порядку.
Висновок про вартість об'єкта оцінки майна не є нормативним правовим актом, оскільки він не встановлює, не змінює і не скасовує норми права та неодноразово не застосовується, а тому не є актом в розумінні ст.12 ГПК України, який може бути предметом розгляду в господарському суді.
Позивачем не дотримано вимог щодо предмету оспорювання, оскільки висновок експерта, який є результатом практичної діяльності фахівця-оцінювача з визначених питань, не підпадає під ознаки нормативного акту, тому не може бути визнаний актом державного чи іншого органу. Такого ж висновку дійшов Рівненський апеляційний господарський суд у постанові від 28.11.2011 року №01-15/5004/2054/11.
Згідно п. 1 ст. 62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Відповідно до п. 3.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" на підставі пункту 1 частини першої статті 62 ГПК суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо спір непідвідомчий господарському суду, зокрема, коли його вирішення законодавством України віднесено до компетенції іншого органу або заява взагалі не підлягає розглядові в судовому порядку (наприклад, про визнання недійсним листа, накладної, акта експертизи тощо).
Крім того, відповідно до п. 3 ст.57 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Згідно Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір за ставкою 1 розмір мінімальної заробітної плати.
За розгляд справи в господарському суді Волинської області судовий збір слід сплачувати на рахунок №31219206783002, отримувач коштів: УДКСУ у м.Луцьку Волинської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38009628, банк отримувача: ГУДКСУ у м.Луцьку Волинської області, код банку отримувача (МФО): 803014, код класифікації доходів бюджету: 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", код ЄДРПОУ суду: 03499885, призначення платежу: "Судовий збір за позовом (позивач) господарський суд Волинської області (повна назва суду) код ЄДРПОУ 03499885 (суду, де розглядається справа)".
Державна судова адміністрація України у Інформаційному листі №12-0021/11 від 10.11.2011р. зауважує, що при перерахуванні судового збору з рахунку платника до позовної заяви додається останній примірник платіжного доручення з написом (поміткою) кредитної установи такого змісту "Зараховано в доход бюджету __________ грн. (дата)". Цей напис скріплюється першим і другим підписами посадових осіб і відбитком печатки кредитної установи з відміткою дати виконання платіжного доручення.
Разом з тим, позивач - Приватне підприємство "Мустангл" до позовної заяви не долучила доказів сплати судового збору у встановленому Законом України "Про судовий збір" порядку та розмірі.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У Х В А Л И В:
1. У прийнятті позовної заяви Приватного підприємства "Мустангл" відмовити.
2. Позовну заяву з матеріалами на 8 аркушах повернути позивачу.
Суддя А. С. Вороняк