Судове рішення #23163161

Унікальний № 2605/5781/12

Провадження № 2-а/2605/351/12

П О С Т А Н О В А

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


29 травня 2012 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Белоконної І.В.

при секретарі - Поливко М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов'язання призначити соціальну допомогу при народженні дитини, -

в с т а н о в и в :


Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є матір'ю малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Майже відразу після народження донька позивача почала тяжко хворіти, у зв'язку з чим перебувала під постійним наглядом лікарів, періодично знаходилась на стаціонарному лікуванні, що тривало довгий час включно до 2011 року. В цей же період у батька позивача також дуже погіршився стан здоров'я, він перестав ходити, у зв'язку із чим потребував постійного догляду, оскільки його дружина і мати позивача померла раніше і доглядати за ним крім ОСОБА_1 було нікому, а згодом ІНФОРМАЦІЯ_2 він помер. У зв'язку з наведеними вище обставинами позивач ОСОБА_1 та її чоловік не мали змоги вчасно звернутись до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із відповідною заявою про надання соціальної допомоги при народженні дитини, оскільки ОСОБА_1 постійно доглядала за дитиною, а потім їх сім'я змушена була їздити в м. Запоріжжя та доглядати за її батьком. Чоловік позивача також змушений був постійно працювати, так як на лікування дитини та батька позивача постійно потребувались кошти. У своїй заяві до відповідача позивач зазначила поважність причин пропуску строку вчасного звернення за допомогою, однак їй було відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з пропуском дванадцятимісячного строку для звернення за допомогою. Тому позивач звернулась до суду з даним позовом і просила його задовольнити.

Позивач у судовому засіданні уточнила свої позовні вимоги та просила суд вважати, що строк для отримання допомоги при народженні дитини нею був пропущений з поважних причин, у зв'язку з чим зобов'язати Управління до праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації видати розпорядження на виплату державної соціальної допомоги при народженні дитини; зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату державної соціальної допомоги при народженні дитини.

Представник відповідача -Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, а також заперечення, в яких зазначив наступне. Позивач ОСОБА_1 21.12.2011 р. звернулась до управління із заявою щодо призначення одноразової допомоги при народженні дитини, хоча її донька ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»від 27.12.2001 р. № 1715. А отже, позивач пропустила строк для подачі документів щодо призначення допомоги при народженні дитини, у зв'язку з чим їй було відмовлено у призначенні одноразової допомоги при народженні дитини. Тому просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у судовому засіданні позовні вимоги також не визнала та пояснила, що допомога при народженні дитини призначається відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з яким покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Відповідно до ч. 1 ст. 6 вищевказаного Закону, документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу. Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини. Відповідно до ст. 11 Закону, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. Центру не надано жодним нормативно-правовим актом визначати розміри та встановлювати терміни звернення за допомогою при народженні дитини до Управління. Центр діяв в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства і ніяким чином не порушував права та інтереси позивача.

Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача ОСОБА_1 народилася донька ОСОБА_3. (а.с. 5)

Як вбачається із медичної документації, що знаходиться в матеріалах справи, дійсно донька позивача ОСОБА_3 перебувала на довготривалому обстеженні та лікуванні. (а.с. 13-93)

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача -ОСОБА_4. (а.с. 8)

21.12.2011 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою щодо призначення одноразової допомоги при народженні дитини, зазначивши при цьому причину пропуску строку звернення із відповідною заявою.

Згідно розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 23.01.2012 р. ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні допомоги, так як звернення надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Також у розпорядженні було зазначено, що дане рішення може бути оскаржено в судовому поряду. (а.с. 7)

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»N 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Згідно зі ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень.

Суд вважає, що позивачем доведено поважність причин пропуску строку звернення до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою щодо призначення одноразової допомоги при народженні дитини, про що надано відповідні докази, що містяться в матеріалах справи, а тому відмова відповідача у призначенні і виплаті допомоги при народженні дитини є неправомірною та необґрунтованою.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 6-12, 69-71, 128, 138, 159, 161, КАС України, суд -


п о с т а н о в и в :


Позовні вимоги задовольнити.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації видати позивачу ОСОБА_1 розпорядження щодо виплати державної допомоги при народженні дитини.

Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.


Суддя: І.В. Белоконна









08.06.2012 Справа № 2605/5781/12



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація