Судове рішення #23160944

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18.05.2012

Справа № 1507/571/2012

Провадження № 2/1507/262/2012


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


16.05.2012 року Болградський районний суд Одеської області в складі:

головуючої - судді Тимошенко І.В.

за участю секретаря - Ябанжи М.І.

адвоката - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Болград цивільну справу за позовом відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія «ОРАНТА» до ОСОБА_2 про стягнення виплаченого страхового відшкодування в порядку регресу,


ВСТАНОВИВ:


Позивач, уточнивши позовні вимоги, просить постановити судове рішення , яким стягнути з відповідача на користь ВАТ НАСК «ОРАНТА» 17635 грн. 52 коп. виплаченого страхового відшкодування , а також судові витрати. Позивач посилається на те, що 30 вересня 2009 року між ОСОБА_3 та ВАТ НАСК «Оранта» було укладено договір обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів строком дії з 30.09.2009 по 29.09.2010 року , відповідно до якого особою, цивільна відповідальність якої застрахована є відповідач ОСОБА_2 , а забезпеченим транспортним засобом є автомобіль марки ВАЗ 2103 державний номер НОМЕР_5. 3 жовтня 2009 року в результаті дорожньо - транспортної пригоди , яка сталася з вини відповідача ОСОБА_2, був пошкоджений автомобіль Hyundai Tucson державний номер НОМЕР_4 , який належить на праві власності ОСОБА_4 15 січня 2010 року ВАТ НАСК «Оранта» виплатила потерпілій особі - ОСОБА_4 страхове відшкодування в сумі 17635 грн. 52 коп. Постановою Болградського районного суду Одеської області від 8 грудня 2009 року ОСОБА_2 притягнено до адміністративної відповідальності за ст.. 124, 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до п.п. 38.1.1 п. 38.1 статті 38 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу , який спричинив дорожньо - транспортну пригоду , якщо він керував транспортним засобом у стані сп'яніння під впливом алкоголю, а також якщо він не повідомив страховика про настання дорожньо - транспортної пригоди у строки і за умов, передбачених у підпункті 33.1.2 п. 33.1 статті 33 цього Закону, тобто у триденний термін. Оскільки відповідача притягнено постановою суду до адміністративної відповідальності за ст..130 КУпАП, а також він не повідомив у встановленому порядку страхову компанію про страховий випадок, з нього підлягає стягненню в порядку регресу виплачена позивачем сума страхового відшкодування .

Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що під час дорожньо - транспортної пригоди він не знаходився в стані алкогольного сп'яніння, алкогольні напої не вживав, до адміністративної відповідальності за ст.. 130 КУпАП не притягувався. Він особисто не повідомив ВАТ НАСК «Оранта» про настання дорожньо - транспортної пригоди в зв'язку з тим, що в день, коли сталася дорожньо - транспортна пригода 3 жовтня 2009 року, він не зміг дозвонитися до страхової компанії, оскільки це була неділя. Наступного дня потерпіла особа ОСОБА_4 за телефоном сповістила його, що вона звернулась до страхової компанії з відповідним повідомленням, тому йому - відповідачу не має потреби особисто додатково сповіщати страхову компанію про страховий випадок. Тому він позивач вважає, що відсутні підстави для стягнення з нього страхового відшкодування в порядку регресу. Крім того, відповідач посилався на те, що позивачем неправильно визначено розмір страхового відшкодування.

Суд вважає , що позов підлягає задоволенню.

30 вересня 2009 року між ВАТ НАСК «Оранта» і ОСОБА_3 було укладено договір обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВС/ 5669472 строком дії з 30 вересня 2009 по 29 вересня 2010 року. Особою, цивільна відповідальність якої застрахована за цим договором є відповідач ОСОБА_2 Договір укладено на підставі п. 15.3 ст. 15 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» , яка передбачає страхування відповідальності за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю, майну третіх осіб внаслідок експлуатації транспортного засобу, визначеного в договорі страхування, особою, вказаною в договорі страхування . Відповідно до п. 6 договору страхування забезпеченим транспортним засобом є автомобіль марки ВАЗ 2103 державний номер НОМЕР_5 (а.с.4).

Відповідно до ст.. 6 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховим випадком є подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час дорожньо - транспортної пригоди, яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої настає цивільно - правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована за договором.

3 жовтня 2009 року о 10 годині 15 хвилин ОСОБА_2, керуючі автомобілем ВАЗ-2103 державний номер НОМЕР_5 в м.Одеса на вул. Балковській, в порушення п.12.1 Правил дорожнього руху України не вибрав безпечну швидкість руху, не врахував дорожню обстановку , в результаті чого скоїв зіткнення з автомобілем Hyundai Tucson державний номер НОМЕР_4 під керуванням ОСОБА_4, від якого транспортні засоби отримали механічні ушкодження. Постановою Болградського районного суду від 8 грудня 2009 року ОСОБА_2 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та йому призначено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 340 грн.(а.с.25)

5 жовтня 2009 року з участю представника ВАТ НАСК «Оранта» та потерпілої особи ОСОБА_4 було проведено огляд пошкодженого транспортного засобу Hyundai Tucson державний номер НОМЕР_4 , про що складено протокол огляду та фототаблиця до нього (а.с.7-13).

Внаслідок аварійного пошкодження транспортного засобу марки Hyundai Tucson державний номер НОМЕР_4 його власнику ОСОБА_4 заподіяно матеріальну шкоду у розмірі 18145 грн., що підтверджується ремонтною калькуляцією та актом товарознавчого дослідження № 9/2913 від 10 грудня 2009 року. (а.с.14-18).

За результатами розгляду страхового випадку розрахунок страхового відшкодування, який підлягає виплаті потерпілій особі склав 17635 грн. 52 коп., виходячи з ліміту відповідальності за шкоду завдану майну - п.2 Договору страхування (а.с.19). ВАТ НАСК «Оранта» виплатила потерпілій особі ОСОБА_4 суму страхового відшкодування, що підтверджується платіжним дорученням № 124 від 15.01.2010 року (а.с.23-24).

Згідно ст.. 993 ЦК України до страховика , який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги , яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки. Згідно ст.. 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Відповідно до ст.. 1187 ЦК України шкода , завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом .

Відповідно до ст.. 38 п.38.1 п.п.38.1.1 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» в редакції чинній на день настання страхового випадку , а також на день виплати страхового відшкодування, страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо - транспортну пригоду якщо він: а) керував транспортним засобом у стані сп'яніння під впливом алкоголю; г') не повідомив страховика у строки і за умов , визначених у підпункті 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 цього Закону. Згідно підпункту 33.1.2. пункту 33.1 статті 33 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» учасники дорожньо - транспортної пригоди зобов'язані вжити заходи для невідкладного, але не пізніше трьох робочих днів повідомлення страховика , з яким було укладено договір обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності , або, у випадках, передбачених цим Законом МТСБУ про настання дорожньо - транспортної пригоди. Якщо зазначені особи з поважних причин не мали змоги виконати зазначені дії, вони мають підтвердити це документально.

В судовому засіданні не знайшло підтвердження посилання позивача на те, що відповідач 3 жовтня 2009 року під час дорожньо - транспортної пригоди керував транспортним засобом в стані сп'яніння під впливом алкоголю та був притягнений до адміністративної відповідальності за ст.. 130 КУпАП. З матеріалів адміністративної справи № 3-2181/2009 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності , яка знаходилась в провадженні Болградського районного суду, вбачається, що 3 жовтня 2009 року відносно ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.. 124 КУпАП (а.с.58); постановою суду від 8 грудня 2009 року ОСОБА_2 визнано винним та притягнено до адміністративної відповідальності за ст.. 124 КУпАП (а.с.25). Будь-яки докази про те, що відповідач керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння в матеріалах адміністративної справи відсутні. В ході розгляду цієї справи таки докази також судом не встановлені. Тому посилання позивача на те, що з відповідача підлягає стягненню виплачене страхове відшкодування в зв'язку з тим , що відповідач керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння - є безпідставним.

Разом з тим судом встановлено, що в порушення вимог , визначених у підпункті 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» відповідач не повідомив страхову компанію, з якою було укладено страховий договір, протягом трьох робочих днів про настання дорожньо - транспортної пригоди, що є підставою для стягнення з нього виплаченого страховою компанією страхового відшкодування в порядку регресу відповідно до ст.. 38 п.38.1 п.п.38.1.1 - г' Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».

Посилання відповідача на те, що про настання дорожньо - транспортної пригоди страхову компанію повідомила інший учасник цієї пригоди ОСОБА_4 не є підставою для звільнення відповідача від сплати виплаченого страхового відшкодування. Дійсно ОСОБА_4 5 жовтня 2009 року звернулась до ВАТ НАСК «Оранта» з заявою про страхове відшкодування (а.с.5). Але за змістом ст.. 38 п.38.1 п.п.38.1.1 - г' Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» повідомлення про настання дорожньо - транспортної пригоди протягом трьох робочих днів з дня настання такої пригоди мав надати особисто відповідач , як водій забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо - транспортну пригоду. Відповідач мав можливість протягом трьох робочих днів повідомити страхову компанію про ДТП, але не зробив цього без поважних причин. Доказів про те, що він не мав можливості надати таке повідомлення відповідач суду не представив. Посилання відповідача на те, що йому не було відоме про необхідність особистого повідомлення страхової компанії про ДТП - є безпідставним. Із змісту договору обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВС/ 5669472 від 30 вересня 2009 року вбачається, що відповідач ОСОБА_2 був ознайомлений з умовами та правилами страхування за цим договором , про що свідчить його особистий підпис в договорі (а.с.4).

Твердження відповідача про те, що позивачем неправильно визначено розмір страхового відшкодування також є безпідставним. Розрахунок розміру страхового відшкодування було визначено позивачем на підставі протоколу огляду пошкодженого транспортного засобу від 5 жовтня 2009 року та акту товарознавчого дослідження № 9/2913 від 10 грудня 2009 року у відповідності з положеннями Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України № 1335/1159 від 24.07.2009 року. При здійсненні розрахунку страхового відшкодування використовувались ціни на запасні частини та матеріали на території України , визначені для відповідної моделі транспортного засобу; трудомісткості робіт; вимоги до порядку та технології ремонту , встановлені заводом - виробником даної марки транспортного засобу - за даними довідкової літератури та відомостей, які містяться в комп'ютерній програмі для складання ремонтних калькуляцій «Audatex», яка рекомендована Міністерством юстиції України та Фондом державного майна України згідно додатку № 8 Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів та використовується ВАТ НАСК «Оранта» на підставі сертифікату № 10300 (а.с.21).


Керуючись ст.10,11,60,79,80,81,84,88,131,212-215,294 ЦПК України, ст. 993, 1166, 1187 ЦК України , ст. 38 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», суд ,

ВИРІШИВ:

.

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія «ОРАНТА» 17635 грн. 52 коп. витрат , пов'язаних зі сплатою страхового відшкодування та 214 грн. 60 коп. судових витрат, а всього 17850 грн. 12 коп.


Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через Болградський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення. .



Суддя Тимошенко Ірина Вольдемарівна


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація