Справа №2-134 /2008 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2008 року Вінницький районний суд Вінницької області
в складі :
головуючого - судді Спринчука В.В.
при секретарі 7 Яровій О.В.
розглянувши у судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Вінницько - Хутірської сільської ради Вінницького району , ОСОБА_3 про встановлення факту володіння, користування та розпорядження будинковолодінням спадкодавцем та про визнання права власності в порядку спадкування за законом ,-
В с т а н о в и в :
Позивачі по справі ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Вінницько - Хутірської сільської ради Вінницького району , ОСОБА_3 про встановлення факту володіння, користування та розпорядження будинковолодінням спадкодавцем та про визнання права власності в порядку спадкування за законом , посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_4 , після смерті якого в с.Вінницькі Хутори Вінницького району Вінницької області відкрилась спадщина, яка складається з ½ частини будинку з погосподарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1, що належав спадкодавцю згідно погосподарських книг, виданих Вінницько - Хутірською сільською радою Вінницького району Вінницької області, технічного паспорту на будинок.
Як вказують позивачі в своїй заяві , що їх батьки ОСОБА_5 та спадкодавець ОСОБА_4 перебували в зареєстрованому шлюбі, який розірвали 10.05.1983 року .
На момент смерті спадкодавець ОСОБА_4 перебував в шлюбі з ОСОБА_3.
Вони, позивачі по справі, як діти спадкодавця мають першочергове право на спадкування за законом на 1/6 частку в спадковому майні , та які фактично спадщину прийняли, оскільки приймали участь в похоронах батька , а також в установлений законом термін звернулися з заявами до Вінницької державної нотаріальної контори про прийняття спадщини .
Оскільки свідоцтво про право власності на дане будинковолодіння спадкодавець ОСОБА_4 за життя не отримав, а тому вони, позивачі по справі не мають можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом в Вінницькій державній нотаріальній конторі.
Позивачка ОСОБА_1 вона ж і представник позивачки ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримала на підставі викладених обставин, просила постановити рішення про його задоволення в повному об»ємі.
Представник позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_6 позовні вимоги своєї довірительки підтримав на підставі викладених обставин, просив постановити рішення про його задоволення в повному об»ємі.
Представник Вінницько - Хутірської сільської ради Вінницького району в судове засідання не з»явився до суду надійшла заява про визнання представником сільської ради вимог позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 та клопотання про розгляд справи у відсутність їх представника .
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з»явилася , хоча про час і місце судового засідання повідомлялася належним чином, про що свідчить повідомлення зв»язку в матеріалах справи, причину неявки суду не повідомила . Зі згоди позивачів суд ухвалює справу слухати в відсутність осіб, які не з»явилися в судове засідання .
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини .
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вінницькі Хутори Вінницького району Вінницької області помер ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, НОМЕР_1 від 22.03.2006 року ( а.с.5 ). Після його смерті відкрилась спадщина на ½ частину будинковолодіння АДРЕСА_1, який належить спадкодавцю відповідно до технічного паспорту, виданого Вінницьким ООБТІ від 22.01.2007 року на ім.”я ОСОБА_4 ( а.с.9-12 ).
Факт володіння , користування та розпорядження спадкодавцем ОСОБА_4 даним будинковлодінням ,також підтверджується виписками з погосподарських книг по Вінницько - Хутірській сільській раді за 2001-2005р.р., де головою двору значився ОСОБА_3 та прописаною значиться його дружина - ОСОБА_3- відповідачка по справі ( а.с.13 ) ; довідкою за № 521 від 13.02.2007 року , виданою Вінницько - Хутірською сільською радою Вінницького району Вінницької області , де зазначено, що житловий будинок АДРЕСА_1 належав померлому ОСОБА_4 ( а.с.17 )
Відповідно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу , НОМЕР_2 від 26.05.1983 року шлюб між спадкодавцем ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ( мати позивачів по справі ) було розірвано ( а.с.6 ) .
Фактично спадкоємці ОСОБА_2, ОСОБА_1 спадщину після смерті спадкодавця прийняли, так як приймали участь в похоронах батька, в установлений законом термін звернулися до суду з заявами про прийняття спадщини, належної їх батькові ОСОБА_4.
Інша ½ частина спадкового будинковолодіння належить його дружині ОСОБА_3 - відповідачці по справі, з якою спадкодавець до дня смерті перебував в зареєстрованому шлюбі.
Факт родинних відноси між спадкодавцем ОСОБА_4 та спадкоємцями ОСОБА_1, ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження , НОМЕР_3 від 26.10.1971 р. ( а.с.7 ) та відповідно , НОМЕР_4 від 21.12.1978 року ( а.с.8 )
Одночасно судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 за життя не отримав свідоцтво про право власності на будинковолодіння АДРЕСА_1, а тому позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, як спадкоємці першої черги за законом не можуть отримати свідоцтво про право на спадщину за законом в державній нотаріальній конторі.
У відповідності до ч. 1 ст. 256 ЦПК України , у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна, або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку встановлення цих фактів.
Встановленим фактам відповідають правовідносини, визначені національним законодавством та такі, що захищають порушені, невизнані або оспорюванні права, а саме майнові права позивачів щодо спадкового майна підлягають судовому захисту шляхом визнання права на підставі ст.ст.1223, 1268 ЦК України (спадкування за законом), оскільки являючись рідними дітьми спадкодавця, позивачі успадковують спадкову масу належну спадкодавцю.
Оскільки судом доведено, що спадкодавець ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 володів, користувався та розпоряджався ½ часткою в будинковолодінні АДРЕСА_1 ; його дружина ОСОБА_3 - відповідачка по справі володіла, користувалася та розпоряджався іншою ½ часткою спадкового будинковолодіння ; його доньки - спадкоємці першої черги за законом ОСОБА_2, ОСОБА_1 спадщину, а саме 1/6 частку в даному будинковолодінні після смерті свого батька ОСОБА_4 прийняли, шляхом звернення з заявою в установлений законом термін до державної нотаріальної контори , тому з огляду на вищевикладене вважаю, що спадкові права позивачів підлягають судовому захисту шляхом визнання за ними права власності на вищезазначену частку в спадковому майні.
Керуючись ст.ст.1218, 1220, 1221, 1222, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст.10, 11, 130, 174, 209, 212, 214-215, 256 ЦПК України, суд,-
Вирішив :
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задоволити .
Встановити факт, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Вінницькі Хутори Вінницького району Вінницької області володів, користувався та розпоряджався ½ часткою будинку та належними до нього господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .
Встановити факт, що ОСОБА_2, ОСОБА_1 спадщину за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Вінницькі Хутори Вінницького району Вінницької області прийняли, шляхом звернення з заявою в установлений законом термін до державної нотаріальної контори.
Визнати за ОСОБА_2, ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом кожній на 1/6 частку будинку та належними до нього господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1, що належав ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Вінницькі Хутори Вінницького району Вінницької області
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя: