Справа № 105/13/12
У Х В А Л А
15.05.2012 року, Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим в складі:
Головуючого судді - Кутанова Г. М.,
при секретарі - Хавхун С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської Ради Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату недотриманої щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської Ради Автономної Республіки Крим , в якому просить визнати його дії щодо здійснення нарахування їй щорічної допомоги на оздоровлення за 2009-2011 роки неправомірними та зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати недотриману щорічну допомогу на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", виходячи з розміру 5 мінімальних заробітних плат, виплатити борг щорічної допомоги на оздоровлення за 2009-2011 роки.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, інвалідом ІІ групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а тому згідно з положеннями статті 48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Проте, фактично отримує допомогу на оздоровлення в розмірі, що значно менше, ніж передбачено ст.. 48 зазначеного Закону України. Відповідач нараховує та виплачує їй допомогу у в розмірах, що передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 р. "Про щорічну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що є неправомірним. Ухвалою Джанкойського міськрайонного суду від 08.02.2012 року відкрито скорочене провадження по справі, відповідачу запропоновано надати заперечення проти позову та необхідні документи.
Від відповідача Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської Ради Автономної Республіки Крим на адресу суду надійшли письмові заперечення проти позову, згідно яких позивачу у відповідності до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"№ 796-ХІІ і Постанови Кабінету Міністрів України "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 12.07.2005 року № 562 була проведена виплата даного виду допомоги за вказані періоди, у розмірі, передбаченому вищезазначеною постановою. Крім того, зазначив, що позивачем пропущено передбачений ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Щорічна допомога була виплачена позивачу у 2009 році -10.08.2009 року, у 2010 році -21.06.2010 року, у 2011 році -22.02.2011 року. У відповідності з ч.1 ст. 100 КАС пропуск строку звернення з адміністративним позовом є підставою для відмови в адміністративному позові. За таких обставин, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд прийшов до висновку, що позов підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, їй встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вона перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Джанкойської міської Ради. Зазначені обставини підтверджуються наданими позивачем документами (а.с.5-8).
Згідно зі ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, зокрема, інваліди ІІ групи -у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської Ради із заявою про перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, встановленому ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак відповідач відмовив у здійсненні перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення у зазначеному розмірі (а.с.6).
12.01.2012 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідач, заперечуючи у задоволенні позову ОСОБА_1 , посилається в тому числі на пропуск ним строку для звернення з адміністративним позовом, оскільки щорічна допомога була виплачена позивачу у 2009 році -10.08.2009 року, у 2010 році -21.06.2010 року, у 2011 році -22.02.2011 року, що підтверджується доданими до заперечень документами.
Позивач звернувся з адміністративним позовом до суду 12.01.2012 р., тобто с порушенням строку, встановленого ст.. 99 КАС України.
При цьому суд вважає посилання позивача на Віденську конвенцію про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року, до якої України приєдналась 12.07.1996 року - Закон України " Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду " № 334/96-ВР від 12 липня 1996 року, ст. 6 якої передбачає строк позовної давності за вимогами про відшкодування ядерної шкоди, завданої здоров'ю, в тридцять років., як нормативно-правовий акт, який встановлює інший строк звернення до адміністративного суду, відмінний від строку, встановленого ст. 99 КАС України, - необґрунтованими.
Віденська конвенція не належить до нормативно-правових актів, які безпосередньо регулюють правовідносини, що склалися між сторонами даної справи.
Крім того, з огляду на положення ст.ст. 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішень, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією, бездіяльністю. Натомість вимоги про відшкодування шкоди не належать до юрисдикції адміністративного суду.
Враховуючи наведене суд вважає, що до даних правовідносин підлягає застосуванню шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ст. 99 КАС України.
Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановлюється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового.
З позовної заяви позивач та доданих до ним матеріалів підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення з адміністративним позовом судом не встановлено.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 99, 100 КАС України, суд, -
ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської Ради Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату недотриманої щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, залишити без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойський міськрайонний суд АР Крим протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Г. М. Кутанова