ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 211
РІШЕННЯ
Іменем України
28.05.2012Справа №5002-8/1421-2012
За позовом приватного підприємства «Інститут «КримГІІНТІЗ», м. Сімферополь
до відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації, смт. Чорноморське
про стягнення 8831,72 грн.
Суддя С.А. Чумаченко
Представники:
від позивача - представник ОСОБА_2, довіреність від 15.05.12, у справі.
від відповідача - представник ОСОБА_3, довіреність № 808/01-07 від 24 травня 2012, у справі.
Суть спору: позивач - приватне підприємство «Інститут «КримГІІНТІЗ» звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до відповідача - відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості за виконані послуги в сумі 7975,20 грн. та пені в розмірі 856,52 грн., всього в розмірі 8831,72 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що між сторонам був укладений договір підряду № 1.131-09 на виконання послуг, згідно якого підрядник зобов'язався виконати послуги з спостереження за деформаціями та осадками корпусу «Г» Чорноморського УВК школи - гімназії № 3 у смт. Чорноморське й здати відповідачу, а відповідач зобов'язався прийняти роботи та оплатити їх. Згідно з пункту 3.2 договору підряду замовник протягом 5 календарних днів з дня: отримання акту здачі - приймання виконаних робіт повинен прийняти роботу, підписати акти один екземпляр акту здачі - приймання повернути позивачу. 3гідно пункту 5.3 договору за несвоєчасну оплату виконаних робіт відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі 1% від суми простроченого платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ. Позивачем 13 березня 2012 року була направлена претензія на адресу відповідача з метою усунення заборгованості, однак вимоги вказані в претензії відповідачем не виконані це і стало підставою для звернення позивачем із позовною заявою до суду.
28 травня 2012 року у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача 28 травня 2012 року у судовому засіданні усно пояснив, що з сумою боргу згодний в повному обсязі. Надав письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відділом освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації були підписані всі необхідні документи для оплати суми 7975,20 грн. Претензій до підрядчика щодо якості послуг немає. На сьогоднішній день заборгованість в розмірі 7975,20 грн. не сплачена. Також представив додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
Крім того, відділ освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації в судовому засіданні заявив клопотання про відстрочку виконання рішення суду строком на два місяця, на підставі статті 121 Господарського процесуального кодексу України.
Заяву відповідача про відстрочку виконання рішення суду представник приватного підприємства «Інститут «КримГІІНТІЗ» підтримав, вважає за можливе надати відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації відстрочку виконання рішення суду строком на два місяця.
Дані документи оглянуті судом у судовому засіданні та долучені до матеріалів справи.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
Між приватним підприємством «Інститут «КримГІІНТІЗ» (підрядчик) та відділом освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації (замовник) укладено договір підряду №1.131-09 на виконання послуг (а.с. 7-9).
Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами зобов'язань за договором (пункт 7.1. договору).
Відповідно до пункту 1.1. договору, замовник доручає, а підрядчик зобов'язується виконати послуги з нагляду за деформаціями та осадками корпусу «Г» Чорноморського УВК школи - гімназії № 3 в смт. Чорноморське (3-й цикл) згідно вихідних даних (технічного завдання, додатку до нього та рішення на ПИР) наданих замовником у письмові формі, підписанні керівником організації та засвідчені печаткою.
Підрядчик зобов'язується виконати послуги та здати замовнику, а замовник зобов'язується прийняти роботи та оплати їх (пункт 1.2. договору).
У пункті 1.3. договору визначено, що обсяги, види та вартість послуг за даним договором, визначаються (кошторисами та програмами), які узгоджені сторонами, а також протоколом угоди про договірну ціну, які є невід'ємними частинами даного договору та є підставами для проведення взаємних розрахунків.
Строки виконання послуг, з урахування р.6 даного договору, визначаються за обоюдною згодою сторін та складають 30 календарних днів з дня підписання договору, надання всіх вихідних даних та надходження грошових коштів від замовника на розрахунковий рахунок підрядчика (пункт 1.5. договору).
Відповідно до 2.1. договору, вартість всіх послуг, які поручаються виконавцю, за цим договором визначаються в сумі 7975,20 грн., у тому числі ПДВ - 1329,20 грн. та зміні підлягає тільки в період дії договору за згодою сторін при умови наявності обґрунтованих причин та тільки в тій частині вартості, яка ще не виконана та не оплачена.
Пунктом 3.1. договору визначено, що при завершенні послуг підрядчик передає замовнику при наявності довіреності по накладним технічну документацію у 2-х екземплярах та акти здачі - приймання виконаних робіт (2 екземпляра).
Згідно з пунктом 3.2. договору, замовник протягом 5 календарних днів з дня отримання акту здачі - приймання виконаних послуг повинен прийняти роботу, підписати акти та один екземпляр акту здачі - приймання повернути підрядчику.
У випадку мотивованої відмови замовника прийняти виконані послуги, сторонами складається двохсторонній акт з переліком необхідних доопрацювань та строків їх виконання (пункт 3.3. договору).
Роботи були виконані приватним підприємством «Інститут «КримГІІНТІЗ» в повному обсязі, що підтверджується актом здачі - приймання вишукувальної продукції від 30 квітня 2009 року за договором підряду №1.131-09, який підписаний та скріплений печатками сторін (а.с. 10).
З даного акту вбачається, що вишукувальна продукція у належному порядку оформлена та задовольняє вимогам договору та техзавданню. Підлягає сплаті 7975,20 грн.
Накладною № 1104 від 30 квітня 2009 року підтверджено передачу документації, а саме, звіту - послуги з нагляду за деформаціями та осадками корпусу «Г» Чорноморського УВК школи - гімназії № 3 в смт. Чорноморське (3-й цикл) (а.с. 11).
Підтвердженням виконання робіт також є кошторис № 1 на послуги з нагляду за деформаціями та осадками корпусу «Г» Чорноморського УВК школи - гімназії № 3 в смт. Чорноморське (3-й цикл) на загальну суму 7975,20 грн., який підписаний з боку відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації (а.с. 3).
Пунктом 4.3.1. договору встановлено, що замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконанні підрядником послуги у відповідності з умовами договору.
Умовами договору передбачено, що підрядчик зобов'язується виконати послуги та здати замовнику, а замовник зобов'язується прийняти роботи та оплати їх (пункт 1.2. договору).
13 березня 2012 року приватне підприємство «Інститут «КримГІІНТІЗ» направило на адресу відповідача претензію з вимогою оплатити заборгованість за прийняту, але не оплачену продукцію в розмірі 7975,20 грн. (а.с. 15).
Дана претензія була отримана відділом освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, однак оплата боргу не здійснена.
На сьогоднішній день сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Станом на день розгляду справи за відділом освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації склалася заборгованість у розмірі 7975,20 грн.
Дослідивши надані сторонами у підтвердження своїх доводів і заперечень докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 837 Цивільного кодексу України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (стаття 843 Цивільного кодексу України).
Згідно з пунктом 2.1. договору вартість виконаних підрядником робіт по даному договору складає 7975,20 грн.
Статтею 854 Цивільного кодексу України встановлено, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
З акту здачі - приймання вишукувальної продукції від 30 квітня 2009 року за договором підряду №1.131-09, який підписаний та скріплений печатками сторін: підрядчика та замовника, вбачається, що приватним підприємством «Інститут «КримГІІНТІЗ» були виконані умови договору підряду №1.131-09 на виконання послуг з нагляду за деформаціями та осадками корпусу «Г» Чорноморського УВК школи - гімназії № 3 в смт. Чорноморське (3-й цикл).
Зауважень щодо якості або неналежності виконання з боку замовника - відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації пред'явлено приватному підприємству «Інститут «КримГІІНТІЗ» не було.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до частини 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. При цьому, майново-господарськими, згідно з частиною 1 статті 175 Господарського кодексу України, визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення стосовно господарських зобов'язань міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного Кодексу України).
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).
Згідно з пунктом 4.3.1. договору замовник зобов'язаний прийняти та оплатити виконані підрядчиком послуги у відповідності з умовами даного договору.
Договір договором підряду №1.131-09 ніким не оспорений, є дійсним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства України.
Відповідач - відділ освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації у своєму письмовому відзиві визнав позовні вимоги.
З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги приватного підприємства «Інститут «КримГІІНТІЗ» щодо стягнення з відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації заборгованості за договором підряду №1.131-09 у розмірі 7975,20 грн.
Також, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі 856,20 грн. за період з 06 травня 2009 року по 03 листопада 2009 року.
Виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком (стаття 546 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (стаття 551 Цивільного кодексу України).
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди (стаття 611 Цивільного кодексу України).
Згідно з пунктом 5.2. договору у випадку невиконання або неналежного виконання зобов'язань по даному договору винна сторона несе відповідальність у відповідності з діючим законодавством.
За несвоєчасну оплату виконаних послуг замовник оплачує підрядчику пеню в розмірі 0,1% від суми договору за кожен день прострочки, але не більше подвійної облікової ставки НБУ (пункт 5.3. договору).
Відповідно до частини 2 статті 343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Договірні правовідносини між платниками і одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовано Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", згідно з пунктами 1, 3 якого розмір пені за прострочку платежу, що встановлюється за згодою сторін, обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Таким чином, виходячи зі змісту статей 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, відділом освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації під час розгляду даної справи не надано належних доказів погашення заборгованості за договором підряду №1.131-09.
Отже, сума заборгованості відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації складає 8831,72 грн., з яких: 7975,20 грн. - заборгованість за договором та 856,52 грн. - пеня.
Суд, розглянувши заяву відповідача про надання відстрочки виконання рішення суду, вважає за можливе зазначити наступне.
Заява про надання відстрочки виконання рішення суду мотивована тим, що відділ освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації є бюджетною організацією та для оплати заборгованості необхідно провести чергову сесію районної ради з винесенням даного питання на обговорювання, відповідно, сплата суми боргу у одним платежем не є можливим на даний час. На підставі зазначеного, керуючись статтею 121 Господарського процесуального кодексу України, відповідач просить надати йому відстрочку виконання рішення суду на два місяця.
Позивач щодо надання відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації відстрочки виконання рішення суду на два місяця не заперечував.
Суд, розглянувши клопотання відповідача про надання відстрочки виконання рішення суду, вважає, що клопотання підлягає задоволенню за наступними підставами.
Відповідно до статті 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час від набрання рішенням законної сили до його фактичного повного виконання.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 Господарського процесуального кодексу України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
На підставі зазначеного, суд вважає за можливе надати відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації відстрочку виконання судового рішення від 28 травня 2012 року у справі № 5002-8/1421-2012, з урахуванням задоволенням позовних вимог приватного підприємства «Інститут «КримГІІНТІЗ» на загальну суму в розмірі 8831,72 грн. строком на два місяця (60 днів).
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладаються на відповідача.
28 травня 2012 року, після виходу з нарадчій кімнати, судом оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Повний текст рішення складено і підписано 31 травня 2012 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 49, 82-85, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації на користь приватного підприємства «Інститут «КримГІІНТІЗ» суму основного боргу в розмірі 7975,20 грн., суму пені у розмірі 856,52 грн.; судовий збір у розмірі 1609,50 грн.
3. Наказ видати після набрання рішення законної сили.
4. Заяву відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації щодо надання відстрочки виконання судового рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 28 травня 2012 року у справі № 5002-8/1421-2012 - задовольнити.
5. Надати відділу освіти, молоді та спорту Чорноморської районної державної адміністрації відстрочку виконання судового рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 28 травня 2012 року у справі № 5002-8/14211-2012 на суму в розмірі 8831,72 грн. строком на два місяця (60 днів).
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.