Справа №22-297 Головуючий у 1 інст.-Коробенко С.В.
Доповідач - Побірченко Т.І.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2012 року Колегія суддів Судової палати з цивільних справ Апеляційного суду м.Києва в складі:
головуючого - судді Побірченко Т.І.
суддів - Барановської Л.В., Качана В.Я.
при секретарі Левченко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2
на рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 28 жовтня 2011 року
в справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про стягнення коштів та зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання недійсним договору та стягнення збитків ,-
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 28 жовтня 2011 року позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про стягнення коштів задоволено, у задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання недійсним договору та стягнення збитків відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального закону.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, ОСОБА_3, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 08 листопада 2010 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 був укладений договір про порядок виплати відшкодування, відповідно до якого ОСОБА_1 зобов'язується виплатити ОСОБА_3 грошові кошти в сумі 132034,00 грн. окремими щомісячними платежами протягом періоду з 09 листопада 2010 року до 09 квітня 2011 року.
На виконання умов договору, 09 листопада 2010 року ОСОБА_1 здійснив платіж у сумі 20 000 грн., а також платіж у сумі 5 000 грн. 29 грудня 2010 року. Після цього ОСОБА_1 припинив платежі, внаслідок чого у нього утворилася заборгованість перед ОСОБА_3 в розмірі 107 034,00 грн.
ОСОБА_1 просить визнати укладений договір недійсним, посилається на те, що він укладений під впливом психологічного насильства, тяжкої обставини та внаслідок обману зі сторони ОСОБА_3.
Ст. 231 ЦК України встановлено, що правочин, вчинений особою проти її справжньої волі внаслідок застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку другої сторони або з боку іншої особи, визнається судом недійсним. Відповідно до ст. 60 ЦК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.
Посилання ОСОБА_1 на психологічний тиск у вигляді звернень ОСОБА_3 до правоохоронних органів із заявами про порушення кримінальних справ відносно ОСОБА_1 не є належним обґрунтуванням його позовних вимог, оскільки такі дії ОСОБА_3 не суперечать чинному законодавству, є засобом захисту прав від порушень з боку інших осіб.
Відповідно до ст.233 ЦК України, правочин, який вчинено особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, може бути визнаний судом недійсним незалежно від того, хто був ініціатором такого правочину. Пленум Верховного Суду України у Постанові №9 від 06.11.2009 року роз'яснює, що тяжкими обставинами можуть бути тяжка хвороба особи, членів її сім'ї чи родичів, смерть годувальника, загроза втратити житло чи загроза банкрутства та інші обставини, для усунення або зменшення яких необхідно укласти такий правочин.
Тому посилання ОСОБА_1 як на тяжку обставину - порушення відносно нього кримінальної справи суперечить нормам ст.233 ЦК України.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують. Підстав для скасування рішення суду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі та поясненнях представника ОСОБА_1, даних у судовому засіданні, колегія не знаходить.
Керуючись ст. ст. 307,308,313,314,317,319 ЦПК України, колегія,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 28 жовтня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
В касаційному порядку може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий-
Судді-