ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ___________________________________________________________________________________________ |
П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"20" червня 2006 р. | Справа № 30/2-06-102 |
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого Бойко Л.І.,
суддів Величко Т.А., Жукової А.М.
при секретарі судового засідання Храмшиній І.Г.
за участю представників сторін
від позивача: не з’явився
від відповідачів: Чапліна О.В. –Фонд державного майна України, Горелова Р.Г. та Бездень В.М. –Дитячий центр „Молода Гвардія”, Царенко О.В. –Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту.
Від Федерації дитячих організацій України –не з’явився
Від 3-ї особи –не з’явився
Представник прокуратури Одеської області - Лянна О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської міської Ради
на рішення господарського суду Одеської області від 31.03.2006р.
у справі №30/2-06-102
за позовом Одеської міської ради
до Фонду державного майна України
Дитячого центру „Молода Гвардія”
Федерації дитячих організацій України, Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту
за участю 3-ї особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Благодійний фонд піклувальної ради гімназії при дитячому центрі „Молода гвардія”
про зобов’язання вчинити певні дії
та за зустрічним позовом Заступника генерального прокурора України в інтересах держави в особі Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Фонду державного майна України
до Одеської міської ради
про визнання права власності
встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 31.03.2006р. у справі 30/2-06-102 (суддя Рога Н.В.) у задоволенні позову Одеської міської ради до Фонду державного майна України, Дитячого центру „Молода Гвардія”, Федерації дитячих організацій України, Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, 3-я особа без самостійних вимог на предмет спору про зобов’язання вчинити певні дії (передати майно) відмовлено. Зустрічна позовна заява Заступника Генерального прокурора України в інтересах сім’ї, молоді та спорту та Фонду державного майна України задоволена. Визнано право власності на цілісний майновий комплекс Дитячого центру „Молода Гвардія”, вартістю 4264155 грн. 82 коп. за державою. Органом, до сфери управління якого відноситься Дитячий центр „Молода Гвардія”, зазначене Міністерство Управління у справах сім’ї, молоді та спорту. З Одеської міської Ради стягнуто на користь державного бюджету України витрати по оплаті державного мита у сумі 85 грн., на користь ДП „Судовий інформаційний центр” витрати на ІТЗ судового процесу в розмірі 118 грн.
Не погоджуючись з рішенням суду Одеська міська рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову Одеської міської ради, посилаючись на нездійснення судом повного, всебічного та об’єктивного розгляду цієї справи, а саме на те, що суд при вирішенні питання про вид власності, до якого відносить вказане майно, мав застосовувати положення ст.ст. 1,2 Закону України „Про обернення майна Компартії України та КПРС на державну власність” та Постанову і рішення Одеської обласної ради №490-ІV від 19.08.2004р. та №266-ХХІ від 25.11.1991р., відповідно до яких весь жилий та нежилий фонд на території м. Одеси знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси.
Представники Фонду державного майна України, Дитячого центру „Молода Гвардія”, Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту вважають рішення суду обґрунтованим, просять залишити його без змін, а апеляційну скаргу Одеської міської Ради –без задоволення.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку, що висновки суду ґрунтуються на всебічному, об’єктивному, повному з’ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи та оцінки доказів, виходячи з такого.
Позивач Одеська міська рада звернулась з позовом до Дитячого центру „Молода Гвардія” про зобов’язання передати майно (відповідно до переліку) Одеській міській раді на підставі рішення Одеської міської ради №490-ІV від 19.08.2004р. та №266-ХХІ від 25.11.1991 та з посиланням на рішення господарського суду Одеської області від 5.08.2005р. по справі №30-27/68-05-1849 за позовом Федерації дитячих організацій України до Одеської міської ради, Фонду Державного майна України, ДЦ „Молода Гвардія”, за участю 3-х осіб без самостійних вимог на предмет спору: ПП „Консалтінг –агенція „Кредо”, Першого відділу ДВС Суворовського районного управління юстиції м. Одеси, про визнання права власності і визнання права користування земельною ділянкою та за зустрічним позовом Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Фонду державного майна України до Федерації дитячих організацій України, ДЦ „Молода Гвардія” за участю третіх осіб: Одеська міська Рада та Одеська державна обласна адміністрація про визнання права власності, відповідно до якого майно ДЦ „Молода Гвардія” у кількості 2260 одиниць балансовою вартістю 51935837,77 грн. в незалежності від юридичних перетворень юридичних осіб, у володінні яких це майно знаходилось, було та залишається загальною державною власністю.
В ході розгляду справи до суду подана зустрічна позовна заява Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту та Фонду державного майна України до Одеської міської ради про визнання права власності на цілісний майновий комплекс Дитячого центру „Молода гвардія”, вартістю 4 264 155 грн. 82 коп. за державою, визначивши при цьому орган управління зазначеним майном - Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту.
В обґрунтування зустрічного позову Заступник Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту та Фонду державного майна України посилається на те, що тимчасово, до законодавчого визначення суб’єктів власності майна загальносоюзних громадський організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, до якого відноситься майно ДЦ „Молода гвардія”, зазначене майно є загальнодержавною власністю. Форма власності майна піонерського табору „Молода гвардія” не змінювалася, тобто залишалась державною.
Суд першої інстанції погодився з доводами по зустрічній позовній заяві та зустрічну позовну заяву Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту та Фонду державного майна України задовольнив з таких підстав.
Піонерський табір „Молода гвардія” існує з 1924р. Постановою Ради Міністрів УРСР від 10.01.1956р. №59 „Про організацію сезонного санаторного піонерського табору типу „Артек” в м. Одесі” постановлено реорганізувати дитячий санаторій Головкурсанупру на курорті Лузанівка в м. Одесі в сезонний санаторний піонерський табір типу „Артек” на 200 місць і найменувати його „Молода гвардія”. Пунктом 2 цієї постанови постановлено прийняти з 1956р. сезонний санаторний піонерський табір „Молода гвардія” на республіканський бюджет.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 02.11.1960р. №1805 Республіканський піонерський табір „Молода гвардія” „Про передачу Республіканського піонерського табору „Молода гвардія” з відання Міністерства охорони здоров’я УРСР у відання ЦК ЛКСМУ” постановлено провести передачу з відання Міністерства охорони здоров’я УРСР у відання ЦК ЛКСМУ безоплатно з усіма будинками, будівлями, спорудами, майном, інвентарем та автотранспортом. Пунктом 4 цієї постанови передбачено Міністерству фінансів УРСР виділяти щороку Управлінню Справами ЦК ЛКСУ кошти з бюджету УРСР на утримання Республіканського піонерського табору „Молода гвардія”.
Рішенням ЦК ЛКСМУ Республіканський піонерський табір „Молода гвардія” передано Спілці піонерських організацій України (протокол №5 засідання бюро ЦК ЛКСМУ від 3-5 грудня 1990р.), 11 квітня 1991р. складено акт про передачу майна республіканського піонерського табору „Молода гвардія” від ЦК ЛКСМУ координаційній раді Спілки піонерських організацій України. Відповідно до тексту акту майно табору передано у власність безоплатно згідно з актом оцінки майна від 11.04.1991р.
Спільним листом від 29 травня 1991р. ЦК ЛКСМУ та Координаційна рада СПОУ звернулися до Прем’єр-Міністра УРСР з проханням терміново прийняти рішення Кабінету міністрів УРСР про утримання та розвиток піонерського табору „Молода гвардія”. Рада Міністрів УРСР листом від 13.08. 1991р. за №28-1802\54 повідомила про передачу даного табору з відання Міністерства охорони здоров я УРСР у відання ЦК ЛКСМУ безоплатно зі всіма будинками, спорудами, майном, інвентарем та автотранспортом та зазначила, що згідно діючого законодавства ЦК ЛКСМУ має право самостійно передати зазначений заклад в інше відання, а тому приймати рішення Кабінету Міністрів УРСР з даного питання не має потреби. Відповідно до протоколу №13 від 20.09.1991р. на цьому засіданні бюро ЦК ЛКСМУ вирішено передати Спілці піонерських організацій України піонерський табір „Молода гвардія” з усіма будівлями, спорудами, автотранспортом, об’єктами будівництва, матеріальними цінностями по балансу на 01.07.1991р. та затвердити Акт передачі.
Постановою бюро Координаційної ради СПОУ від 07.02.1992р. реорганізовано Республіканський піонерський табір „Молода гвардія” в Дитячій центр „Молода гвардія” Координаційної спілки піонерських організацій України , затверджено статут ДЦ, який зареєстровано рішенням виконкому Суворовської райради народних депутатів від 17.04.1992р. за №928. 22 березня 2000р. Федерацію дитячих організацій України як всеукраїнську спілку дитячих громадської організацій зареєстровано Міністерством юстиції України.
Відповідно до п.3 Постанови Верховної Ради України „Про введення в дію Закону України „Про обернення майна Компартії України та КПРС на державну власність” від 20.12.1991р., відповідно до якого Тимчасовій комісії Верховної ради України щодо націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України було доручено продовжити роботу по з’ясуванню всіх обставин, пов’язаних з власністю на майно ВЛКСМ, ЛКСМУ та їх правонаступниками. До завершення роботи комісії було заборонено відчуження на користь інших осіб або громадян майна, яке належало ЛКСМ, ЛКСМУ (МДС) і перейшло Спілці молодіжних організацій України як правонаступнику ДКСМ (МДС). Оскільки результати роботи комісії не були оприлюднені, а правовий статус майна комсомолу залишився невизначеним, необхідно керуватися іншими нормативними актами, зокрема, Законом України „Про підприємства, установи, організації союзного підпорядкування, розташовані на території України” від 10.04.1992р., постановою Верховної ради України „Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР” від 04.02.1994р., якими закріплено, що тимчасово, до законодавчого визначення суб’єктів власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, зазначене майно є загальнодержавною власністю. За таких обставин, форма власності майна піонерського табору „Молода гвардія” з моменту передачі його не змінювалась, а відчуження майна дитячого табору „Молода гвардія” заборонено.
Згідно Конституції України (ст.41) розрізняється право приватної власності, державної власності та право комунальної власності, як різні режими правоволодіння. Відповідно до ч.4 ст.2 Закону України „Про власність” власність в Україні виступає в таких формах: приватна, колективна, державна. Згідно ст.31 зазначеного Закону до державної власності в Україні належать загально - державна (республіканська) власність та власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність). Однією з основних ознак цього є суб’єкт такого права. Пункт 1 ст.32 Закону України „Про власність” визначає суб’єктом права загальнодержавної (республіканської) власності державу в особі Верховної ради України, а згідно з п.2 цієї ж статті суб’єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських рад народних депутатів.
Згідно ст.34 Закону України „Про власність” до переліку Об’єктів, що складають загальнодержавну (республіканську) власність належать об’єкти соціально-культурної сфери або інше майно, що становить матеріальну основу суверенітету України і забезпечує її економічний та соціальний розвиток. Виходячи із статусу, який має ДЦ „Молода гвардія”, цей об’єкт належить до загальнодержавної власності і не може відноситися до об’єктів права комунальної власності.
Як вбачається із матеріалів справи, докази фінансування ДЦ „Молода Гвардія” Одеською міською радою відсутні і є докази виділення сплачувань з Державного бюджету України Державного комітету України у справах сім’ї та молоді на здобуту плату, видатки на програму оздоровлення та відпочинок дітей ДЦ „Молода Гвардія”.
Враховуючи вищевикладене, суд підставно дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог Одеської міської Ради та задовольнила зустрічний позов і визнав право власності за державою на цілісний майновий комплекс ДЦ „Молода Гвардія” і судова колегія вважає, що з таким висновком суду першої інстанції погодитися можна, і в тому числі і з висновком щодо віднесення ДЦ „Молода Гвардія” до сфери управління Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України.
З огляду на таке, рішення господарського суду Одеської області від 31.03.2006р. відповідає вимогам чинного законодавства, тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 101, 103-105 ГПК України,
колегія суддів постановила:
Рішення господарського суду Одеської області від 31.03.2006р. у справі №30/2-06-102 –залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст.105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Л.І. Бойко
Судді : Т.А.Величко
А.М. Жукова