Судове рішення #2306573
Справа № 11-655/07 Головуючий по 1 інстанції МАКАРЕНКО І

Справа № 11-655/07                                          Головуючий по 1 інстанції МАКАРЕНКО І.B.

Категорія  ст.. 121 ч. 1                                      Доповідач в апеляційній інстанції ТАПАЛ Г.К.

КК України                                                                         

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

"11"   вересня   2007  р.  Колегія  суддів  судової  палати   в  кримінальних  справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючого                          ЩЕПОТКШОЇ В.В.

суддів                                     ТАПАЛА Г.К.,  ЄВТУШ ЕНКА В.Г.

за участю прокурора             ГРИШАНОВОЇ Н.Д.

потерпілого                           ОСОБА_1

його представника                ОСОБА_2

захисника                               ОСОБА_3

засудженого                           ОСОБА_4

 

розглянувши кримінальну справу за апеляціями засудженого ОСОБА_4 та в його інтересах захисника ОСОБА_3,  помічника прокурора Придніпровського району м.  Черкаси на вирок Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14 червня 2007 року, яким ОСОБА_4, 1963 року народження,  не судимий,  - засуджений за ст. 121 ч. 1 КК України на 6 років 6 місяців позбавлення волі.

Стягнуто з засудженого на користь ОСОБА_1 55650 грн. на відшкодування матеріальної і моральної шкоди.

Вирішене питання про речові докази.

Згідно з вироком ОСОБА_4. засуджений за те,  що він 15.06.2006 року,  близько 18 год.,  керуючи маршрутним таксі «ПАЗ-32054», держномер НОМЕР_1та перевозячи пасажирів по маршруту № 162 «Руська Поляна-Червона Слобода»,  по вул. . Смілянській,  на відстані 25-30 метрів від перехрестя з вул. Ільїна в м.  Черкаси,  після конфлікту,  який виник на ґрунті особистих неприязних стосунків з потерпілим ОСОБА_1.,  під час посадки у вказане маршрутне таксі схопив з його салону невстановлений колюче-ріжучий предмет та умисно наніс в голову,  шию та руку ОСОБА_1 декілька ударів. В результаті дій ОСОБА_4 ОСОБА_1 були спричинені тілесні ушкодження у вигляді: наскрізного поранення м'яких тканин шиї,  проникаючого в ротову порожнину з пошкодженням правого мигдалика,  пораненням зовнішньою та внутрішньою яремних вен та верхне-щелепової артерії,  різаної рани лоба та колото-різаної рани правого променево-зап'ясного суглобу,  які супроводжувалися кровотечею, що потягли за собою настання шоку внаслідок крововтрати

 

2

другого ступеня. Вказані тілесні ушкодження відносяться до тяжких,  як небезпечних для життя в момент їх заподіяння,  та внаслідок грубих травматичних рубців голови та шиї,  які є невиправними і які знівечують обличчя.

В апеляції на вирок засуджений ОСОБА_4.,  його захисник ОСОБА_3  просять вирок змінити,  дії засудженого перекваліфікувати на  ст.. 124 КК України як умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони і призначити покарання в межах цього закону, зменшити розмір відшкодування по цивільному позову, зарахувати в це відшкодування 1855 грн. 81 коп.,  які ОСОБА_4 перерахував потерпілому почтовим переказом.

Апелянти посилаються на те,  що були порушені вимоги закону при порушенні кримінальної справи,  не враховано,  що сам потерпілий ОСОБА_1 був ініціатором інциденту та вів себе при цьому протиправно,  заподіявши ОСОБА_4 легкі тілесні ушкодження,  що засуджений захищався від нападу ОСОБА_1а і що судом при призначенні покарання засудженому не враховані його сімейний стан,  позитивна характеристика. При відшкодуванні матеріальної шкоди не враховано відсутність доказів на заявлену суму 30650 грн.,  відшкодування моральної шкоди в розмірі 25000 грн., на думку апелянтів,  є завищеною. Прокурор,  який брав участь при розгляді справи в суді першої інстанції,  подав апеляцію,  просить вирок щодо ОСОБА_4 змінити,  врахувати,  що на його утриманні перебуває 3 дітей, позитивно характеризується, має постійне місце проживання, частково відшкодував матеріальну шкоду. Прокурор вважає за можливе зменшити засудженому покарання до 5 років позбавлення волі та звільнити його від відбування покарання на підставі  ст.. 75 КК України,  відмовивши в частині відшкодування матеріальної шкоди.

В наступному прокурор вніс зміни до апеляції,  просив вирок суду скасувати,  справу направити на новий судовий розгляд з підстав порушення вимог ч.3  ст. 277 КПК України,  т. я. в судовому засіданні прокурор змінив обвинувачення, зменшивши його обсяг, а потерпшому і його представнику суд не роз'яснив їх право підтримувати обвинувачення у раніше пред'явленому обсязі.

Заслухавши доповідь судді, пояснення засудженого, захисника ОСОБА_3, які підтримали апеляцію,  міркування прокурора Гришанової Н.Д.,  яка вважала за необхідне пом'якшити призначене ОСОБА_4 В.А. покарання до 5 років позбавлення волі та звільнення його від відбування покарання з випробуванням згідно  ст.. 75 КК України,  пояснення потерпілого ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2,  які заперечували проти апеляцій,  просили вирок залишити без змін,  дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляцій,  колегія суддів вважає,  що апеляції підлягають частковому задоволенню.

Висновки суду про доведеність винності ОСОБА_4 у вчиненні зазначеного у вироку злочину підтверджені зібраними по справі та перевіреними в судовому Засіданні доказами,  порушення норм КПК не встановлено.

Потерпілий ОСОБА_1 показав,  що 15.06.2006 року,  близько 17 год.,  він в якості пасажира автомобіля,  яким керував син ОСОБА_5,  їхали по вул. Ільїна в м.  Черкаси. Під час руху за перехрестя з вул. . Вернигори у них виник конфлікт з іншим учасником дорожнього руху - водієм маршрутного таксі,  інцидент,  з яким він вважав вичерпаним.  Під'їхавши до перехрестя з вул. . Ільїна в лівому ряді,  вони запинилися на червоне світло світлофора. В цей час в правому ряді біля них зупинилося вказане маршрутне таксі,  водій якого ОСОБА_4 вийшов із автомобіля та почав мобільним телефоном фотографувати їх з сином та їхній автомобіль. Не бажаючи спілкуватись із ОСОБА_4,  він закривався рукою від фотографування та відмахувався. Під час відмахування вибив мобільний телефон із рук ОСОБА_4,  який наніс йому декілька ударів рукою в голову. Він вийшов із автомобіля та намагався затримати водія ОСОБА_4 до прибуття працівників міліції. У відповідь ОСОБА_4,  який в цей час сідав у свій автобус,  став наносити йому удари колюче-ріжучим предметом в голову,  лоб,  шию та праву руку,  якою він захищався від ударів. Підбіг його син та відвіз до лікарні.

Аналогічні покази дав свідок ОСОБА_1 ОСОБА_5.

 

3

Свідок ОСОБА_6 показав,  що він їхав в якості пасажира маршрутного таксі № 162 і був очевидцем,  як водій цього автобуса ОСОБА_4 в районі перехрестя вул. Смілянської з вул. Ільїна запинив автомобіль,  виліз із нього та почав на мобільний телефон фотографувати інший автомобіль в лівому ряду та через відкрите скло пасажира в ньому. Бачив,  як у ОСОБА_4 впав телефон і він,  піднявши його,  вдарив пасажира рукою в обличчя та тікав до автобуса,  а пасажир вийшов із автомобіля і направився за ОСОБА_4. Через якусь мить побачив,  що пасажир увесь в крові,  а люди в автобусі кричали,  що ОСОБА_4 ударив його ножем.

Про такі обставини заподіяння ОСОБА_4 тілесних ушкоджень ОСОБА_1 давали покази свідки ОСОБА_7 - кондуктор маршрутного таксі № 162,  ОСОБА_8,  ОСОБА_9 - пасажири маршрутного таксі № 162,  ОСОБА_10 - працівник міліції,  який випадково став очевидцем події.

Встановлені судом обставини заподіяння ОСОБА_4 тілесних ушкоджень потерпілому ОСОБА_1 в своїх показаннях фактично ствердив і сам засуджений ОСОБА_4.

Його оцінка своїх дій як перебування в стані необхідної оборони з перевищенням її меж не відповідає визначенню стану необхідної оборони відповідно до вимог  ст.. 36 КК України,  т. я. конфліктна ситуація була спровокована самим засудженим,  а потерпілий ОСОБА_1 не вчиняв щодо ОСОБА_4 дій,  які можна оцінити як посягання на його охоронювані законом права та інтереси.

Згідно висновку судово-медичної експертизи у ОСОБА_1 мали місце ушкодження у вигляді наскрізного поранення м'яких тканин шиї,  проникаюче в ротову порожнину з пошкодженням правого мигдалика,  пораненням зовнішньої та внутрішньої яремних вен та верхньо-щелепової артерії,  різана рана лоба,  колото-різана рана променево-зап'ястного суглоба,  вказані ушкодження супроводжувалися кровотечею,  що потягнула за собою настання шоку внаслідок крововтрати другого ступеня. Такі тілесні ушкодження відносяться до тяжких,  небезпечних для життя(т. 1 а. с.  93-94),  додаткового висновку судово-медичної експертизи,  яка підтвердила висновки попередньої та вказала, що наслідком отриманих ОСОБА_1. тілесних ушкоджень стали грубі гіпертрофічні післятравматичні рубці голови та шиї,  які є невиправними(т. 1 а. с.  206-207).

Суд правильно кваліфікував дії ОСОБА_4 за  ст.. 121 ч. 1 КК України,  а викладені в апеляції доводи засудженого та його захисника про перекваліфікацію дій засудженого на  ст.. 124 КК України є безпідставними.

Призначаючи покарання засудженому, суд правильно вказав,  що ОСОБА_4 ччинив тяжкий злочин,  підстав для застосування до нього  ст.. 75 КК України немає і він повинен відбувати покарання у виді позбавлення волі.

Проте строк позбавлення волі,  на думку колегії суддів,  ОСОБА_4 призначень й надмірно суворий.

ОСОБА_4 характеризується позитивно,  має на утриманні трьох неповнолітніх дітей,  займався суспільно-корисною працею,  строк позбавлення волі йому необхідно зменшити в межах санкції  ст.. 121 ч. 1 КК України до 5 років позбавлення волі.

Порушення вимог ч.3  ст. 277 КІІК України,  на що вказує прокурор у змінах до апеляції,  допущено не було.

В заяві до апеляційного суду потерпілий ОСОБА_1 Ю.В. та його представник ОСОБА_2. стверджують,  що копія постанови прокурора про зміну обвинувачення їм була вручена,  право підтримувати обвинувачення у раніше пред'явленому обсязі їм було роз'яснено,  з новим обвинуваченням вони були згідні.

Перевіряючи вирок в частині розв'язання цивільного позову, колегія суддів вважає,  що стягнення відшкодування моральної шкоди в розмірі 25000 грн. відповідає вимогам закону,  принципам розумності та справедливості. Цей розмір шкоди суд у вироку обґрунтував.

 

4

Але із стягненням матеріальної шкоди в розмірі 30650 грн. погодитися не можна. Достатніх доказів на таку суму в справі немає. Відповідних розрахунків розміру матеріальної шкоди у вироку не наведено. Вирок в цій частині підлягає скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд в порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного,  керуючись  ст..  ст.. 362,  366 КПК України,  колегія суддів,  -

 

УХВАЛИЛА:

 

Апеляції засудженого ОСОБА_4,  адвоката ОСОБА_3, прокурора,  який брав участь у розгляді справи,  задовільнити частково.

Вирок Придніпровського районного суду м.  Черкаси від 14 червня 2007 року щодо ОСОБА_4 в частині призначення покарання змінити,  призначене покарання пом'якшити до п'яти років позбавлення волі.

В частині стягнення матеріальної шкоди в розмірі 30650 грн. вирок скасувати,  направити справу в цій частині на новий судовий розгляд в порядку цивільного судочинства в той же суд в іншому складі суду.

В решті вирок залишити без змін.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація