Справа № 2-а-303/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«25»травня 2012 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Белоконна І.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Листом відповідача від 24.01.2012 року позивача було проінформовано, що для проведення перерахунку її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік немає підстав. Посилаючись на неправомірність вказаних дій відповідача, позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії по стажу і заробітній платі із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік (1650,43 грн.), вилучивши із періоду, що враховується для обчислення пенсії, заробітну плату за період з 01.10.2004 р. по 31.12.2008 р., - з 02.09.2011 р.
Ухвалою від 28.03.2012 року відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідач, одержавши копію ухвали про відкриття скороченого провадження, копію позовної заяви та додані до неї документи, заперечень проти позову у строк, передбачений ч.3 ст. 183-2 КАС України, не надав.
За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачем обставини, враховуючи достатність наявних матеріалів, вважаю можливим без проведення судового засідання та виклику осіб ухвалити судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у зв'язку з наступним.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 р. № 1058-ІV визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV у редакції Закону від 09 липня 2003 р. свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.
Отже аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV у редакції Закону від 09 липня 2003 року показує, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалась під час призначення пенсії, тобто це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. № 107-VІ абзац 4 частини 2 статті 42 Закону № 1058-ІV викладено в новій редакції, зокрема, змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
Цим же Законом (підпункт «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II) змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати. Зокрема частину 4 статті 42 Закону № 1058-ІV викладено в новій редакції.
За цією редакцією, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 положення підпункту «б»підпункту 9, положення підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України (№25к/96-ВР) Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини 2 статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню. Тобто, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону № 1058-ІV.
28.05.2008 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-ІV у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
Зокрема, підпунктом 3 пункту 11 цієї постанови визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV в редакції Закону України від 28 грудня 2007 р. № 107-V, яка визнана неконституційною.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору слід застосовувати положення ст. 42 Закону № 1058-ІV у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
З огляду на викладене, вважаю, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог, заявлених позивачем, та є підставою для відмови в позові.
На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону від 9 липня 2003 року, ст. 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії -відмовити в повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: І.В. Белоконна
30.05.2012 Справа № 2-а-303/12