Судове рішення #22970120


Справа № 1211/4088/2012

Провадження № 2-о/1211/118/2012

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

21 травня 2012 року м. Красний Луч

Краснолуцький міський суд Луганської області

у складі: головуючого судді Бєляєвої Л. О.,

при секретарі

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красний Луч Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи -Краснолуцька державна нотаріальна контора, Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч у Луганській області, -


В С Т А Н О В И В :


Заявник -ОСОБА_1 звернулась до суду з дійсною заявою, та в її обґрунтування пояснила, що вона із ОСОБА_2 проживала разом протягом двадцяти років, як чоловік і жінка без реєстрації шлюбу, однією сім'єю. Вони мали єдиний бюджет і вели сумісне господарство до моменту його смерті, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 року. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року у віці 74 років в місті Красний Луч Луганської області, про що в Книзі реєстрації смертей 08.04.2011 року відділом РАЦС Краснолуцького міського управління юстиції, Луганської області було зроблено відповідний актовий запис за № 407 та було видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1. Факт проживання однією сім'єю більше 5 років із ОСОБА_2 можуть підтвердити свідки: ОСОБА_3, що проживає за адресою: АДРЕСА_2, і ОСОБА_4, що проживає за адресою: АДРЕСА_3. Встановлення факту знаходження у фактичних шлюбних відносинах (тобто в цивільному шлюбі) із ОСОБА_2 заявнику необхідно для подачі заяви до Краснолуцької державної нотаріальної контори для прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2, у вигляді частини житлової квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1. Але, оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та заявник не встигла у встановлений законом строк подати заяву до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, заявниці також потрібно встановити факт визнання спадщини відумерлого. Заявник фактично прийняла спадщину, проживає за адресою: АДРЕСА_1, розпоряджується квартирою, проводить поточний ремонт, оплачую комунальні послуги. Заявник є єдиним спадкоємцем по закону після смерті ОСОБА_2, інших спадкоємців немає. Також, оскільки, заявник із ОСОБА_2 проживала разом протягом двадцяти років, як чоловік і жінка без реєстрації шлюбу, однією сім'єю, мали єдиний бюджет і вели сумісне господарство до моменту його смерті, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 року, заявнику потрібно встановити факт знаходження на утриманні. Факт знаходження на утриманні підтверджують довідка з УПФУ в м. Красний Луч від 25.01.2012 року № 5/47 про розмір пенсії ОСОБА_2 у розмірі 2341,80 грн., таким чином його дохід значно перевищував розмір пенсії заявника. Факт знаходження на утриманні можуть підтвердити свідки, які часто бували у них вдома, та бачили уклад їхнього життя: ОСОБА_3, що проживає за адресою: АДРЕСА_2, і ОСОБА_4. що проживає за адресою: АДРЕСА_3.

Заяівник ОСОБА_1 у судове засідання не з*явилась, але надала суду заяву з проханням розглянути справу за її відсутністю. На заявлених вимогах наполягає.

Представник Управління Пенсійного фонду України м. Красний Луч у Луганській області у судове засідання не з*явився, але надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутністю. Проти задоволення заявлених вимог не заперечує.

Представник Краснолуцької державної нотаріальної контори у судове засідання не з*явився з невідомих суду обставин, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Про причину неявки суд не повідомив.

Дослідивши письмові матеріали справи, допитавши свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_5, суд дійшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, що мають юридичне значення, у тому числі такі, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно ст. 3 Сімейного кодексу України сім*ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 протягом 20 років проживали однією сім*єю за адресою: АДРЕСА_1, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки. Однак у РАЦС для реєстрації шлюбу не звернулися.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим відділом РАЦС Краснолуцького МУЮ у Луганської області, актовий запис № 407.

Свідоцтво про право власності на житло від 21.03.1994 року, виданого Краснолуцьким відділом приватизації житла п/о «ДА», свідчить про те, що померлому ОСОБА_2, та також заявнику ОСОБА_1 належить квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 на праві приватної сумісної власності.

Стаття 1264 ЦК України надає право на спадкування за законом у четверту чергу особам, які проживали зі спадкодавцем однією сім*єю не менш як п*ять років до часу відкриття спадщини. Однак, заявник є єдиним спадкоємцем після смерті померлого ОСОБА_2

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім*ю чоловіка та жінки без шлюбу.

Із пояснень свідка ОСОБА_5 вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 мешкали однією сім*єю більш 20 років, вели спільне господарство. Дітей у них не було. Коли ОСОБА_2 хворів, ОСОБА_1 доглядала його, лікувала. Поховала ОСОБА_2 ОСОБА_1 за свої кошти.

Із пояснень свідка ОСОБА_3 вбачається, що сім*ю ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вона знала багато років. Вони мешкали однією сім*єю більш 20 років, вели спільне господарство. Однак шлюб у відділу РАЦС не оформляли. Поховала ОСОБА_2 ОСОБА_1 за свої кошти.

Таким чином, суд, доходе до висновку, що заявник та померлий ОСОБА_2 проживали однією сім*ю, та були прописані за однією адресою, пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки без шлюбу.

Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про загальнобов*язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань » у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання. Крім того, згідно ст. 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення " право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім'ї померлого годувальника, які були на його утримані, а згідно ст. 38 вищевказаного закону члени сім'ї померлого вважаються такими, що були на його утримані, якщо вони були на його повному утриманні, або одержували від нього допомогу, яка була для них простійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію мають право перейти на нову пенсію.

Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. зі змінами від 25.05.1998р. № 15 «Про судову практику у справах про встановлення факту, що мають юридичне значення»для встановлення факту перебування на утриманні необхідно, щоб утриманець був непрацездатний, і допомога померлого була для заявника постійним і основним джерелом існування. Одержання заявником заробітної плати, пенсії й інших доходів не є підставою для відмовлення у встановленні факту перебування на утриманні, якщо суд установить, що основним і постійним джерелом засобів існування була для заявника допомога з боку особи, що надавала йому утримання.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 на момент смерті знаходився на обліку в УПФУ в м. Красний Луч Луганської області, та отримував пенсію, значно вище ніж отримував пенсію заявник.

На цей час заявник перебуває на обліку у Управлінні ПФУ в м. Красний Луч та отримує мінімальну пенсію.

Після смерті ОСОБА_2 заявник перебуває в скрутному матеріальному становищі, знаходиться у похилому віці та часто хворіє, у зв*язку з чим потребує багато коштів на лікування, а також їй потрібні кошти для вирішення соціально-побутових питань.

Таким чином, суд доходе до висновку, що заявник на момент смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, перебувала на його утриманні, і його допомога була для неї основним, та постійним джерелом засобів для існування.

Керуючись ст.ст. 10,11, 256-259 ЦПК України, ст. З Сімейного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. зі змінами від 25.05.1998р. № 15 «Про судову практику в справах про установлення факту, що мають юридичне значення», суд -


ВИРІШИВ:


Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім*єю померлого ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, ур. с. Сосновка, Красноградського району, Харківської області, без шлюбу, більш п*яти років, та ведення ними спільного господарства.

Встановити факт перебування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, ур. с. Сосновка, Красноградського району, Харківської області, на утриманні ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, допомога якого була для неї основним, та постійним джерелом засобів для існування.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через суд першої інстанції -Краснолуцький міський суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.



Головуючий:










Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація