ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
від "03" червня 2008 р. по справі № 2/58-76
за позовом Акціонера Відкритого акціонерного товариства “Ковельсільмаш”ОСОБА_1, м. Ковель
до Відкритого акціонерного товариства “Ковельсільмаш”
про визнання наявності або відсутності в позивача прав акціонера, визнання недійсними рішення від 12.12.2007 р., рішення про збільшення статутного фонду, статуту та положень товариства
Суддя Черняк Л. О.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача: Семенюк В.А. -представник, довіреність від 06.01.2007 р.;
від відповідача: Сорока Г.О. - представник, довіреність від 20.05.2008р.;
Суть спору: позивач - акціонер Відкритого акціонерного товариства “Ковельсільмаш” ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з позовом до відповідача - Відкритого акціонерного товариства “Ковельсільмаш”про визнання наявності або відсутності в позивача прав акціонера, права на участь в загальних зборах, права на отримання інформації про діяльність ВАТ “Ковельсільмаш”; права на участь в управлінні справами товариства; права на ознайомлення та отримання документів, матеріалів щодо порядку денного та проведення загальних зборів; права на внесення пропозицій, змін щодо питань, які розглядаються загальними зборами; права на ознайомлення і надання оцінки звіту правління, наглядової ради, ревізійної комісії та затвердження результатів їх діяльності; права на участь у розподілі прибутку товариства; права на отримання дивідендів та інших правомочностей, наданих законом; визнання недійсними рішення загальних зборів акціонерів ВАТ „Ковельсільмаш" від 12.12.07р., рішення про збільшення статутного фонду, статуту та положень товариства.
Позовні вимоги обгрунтовано таким :
- рішення про скликання та проведення загальних зборів прийнято нелегітимним органом правління, яке не обиралося, не утворювалося загальними зборами;
- збори скликані та проведені в порушення дії судової заборони (справа №03/68-12 від 20.06.2007р.);
- не було повідомлено його про включення до порядку денного питання про збільшення статутного фонду відповідача (випуску акцій), чим порушено ст.40,43 Закону України «Про господарські товариства»;
- належним чином не було повідомлено, як акціонера, власника іменних акцій ВАТ «Ковельсільмаш» про зміни порядку денного загальних зборів;
- ненадана інформація, документи та матеріали для ознайомлення акціонерам щодо проведення загальних зборів та питань порядку денного ;
- відсутність в повідомленні про загальні збори обов'язкових питань відповідно до законодавства та вимог Положення «Про загальні збори акціонерів ВАТ «Ковельсільмаш»;
- відсутність в порядку денному обов'язкових питань відповідно до законодавства , Статуту та Положення «Про проведення загальних зборів товариства «Ковельсільмаш», а саме : звіт правління про результати своєї діяльності, звіт наглядової ради про результати своєї діяльності, звіт ревізійної комісії (комісії не існує) або аудиту, оцінка та затвердження результатів господарської діяльності органів управління товариства, розподіл прибутку та виплата дивідендів ;
- порушено порядок проведення загальних зборів і прийняття рішень.
Участь у зборах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та відкликання правління в іншому складі на чолі з ОСОБА_5, відкликання голови наглядової ради ОСОБА_6 та іншого складу наглядової ради підтверджує незаконність проведення зборів та прийнятих рішень згідно протоколу зборів;
- порушено порядок проведення загальних зборів і прийняття рішень. Позивач та інші акціонери не були персонально повідомлені про зміни і доповнення порядку денного щодо 7-10 питань, розглянутих загальними зборами по яких прийнято незаконні рішення, в зв'язку з чим порушено вимоги ст.43 Закону України «Про господарські товариства», п.4.19, 4.17, 5.2, п.п.2,3 Положення про загальні збори акціонерів - відсутнє таке повідомлення ;
- порушено порядок проведення загальних зборів і прийняття рішень. На зборах 12.12.2008р. по відсутніх в повідомленні про скликання загальних зборів з порядком денним по питаннях №7-10 прийняте одне рішення, одним голосуванням, що підтверджується протоколом загальних зборів від 12.12.2007р. та Положенням про загальні збори акціонерів ;
- на загальних зборах без належного повідомлення та ознайомлення акціонерів незаконно внесені зміни в Статут.
Позивач зазначив, що незаконним скликанням, проведенням загальних зборів 12.12.2007р., прийняттям незаконних рішень з порушенням порядку денного та регламенту; приховуванням інформації, документів щодо порядку денного, обираємого складу органів правління, щодо змін до Статуту, Положень; позбавлення права на внесення пропозицій, змін щодо питань, які розглядаються загальними зборами; права на ознайомлення і надання оцінки звіту правління, наглядової ради, ревізійної комісії та затвердження результатів їх діяльності, права на участь у розподілі прибутку товариства; права на отримання дивідендів були порушені його корпоративні права, надані ст.167 ГК України.
Відповідач - ВАТ «Ковельсільмаш» проти позову заперечив, вважаючи доводи позивача необгрунтованими, надуманими та такими, що не відповідають дійсності та чинному законодавству України в цілому з наступних підстав.
12 жовтня 2007 року на позачерговому засіданні правління ВАТ «Ковельсільмаш» (протокол №12) прийняте рішення скликати загальні збори акціонерів 12.12.2007 року о 11-00год. За місцезнаходженням емітента (реєстрація акціонерів з 9-00 до 10-30 у день проведення зборів) з наступним порядком денним :
1. Внесення змін та доповнень до Статуту ВАТ «Ковельсільмаш».
2.Відкликання та обрання виконавчого органу, голови правління ВАТ «Ковельсільмаш».
3. Відкликання та обрання Наглядової ради ВАТ «Ковельсільмаш».
4. Відкликання та обрання ревізійної комісії ВАТ «Ковельсільмаш».
5. Внесення змін до внутрішніх положень ВАТ «Ковельсільмаш».
6. Зміна реєстратора ВАТ «Ковельсільмаш».
Керуючись розділом 2 діючого Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів підготовку загальних зборів акціонерів доручено реєстроутримувачу ТОВ «Емітент-Сервіс».
Рішенням загальних зборів акціонерів від 17.04.2003 року (п.8 порядку денного згідно протоколу) було затверджено зміни до статуту товариства, згідно з чим спостережна рада була наділена повноваженням щодо призначення та затвердження членів правління за поданням голови правління. Рішенням спостережної ради (протоколи №№2,3 від 20.06.2003 року та від 17.09.2003 року) було сформовано правління, що діяло до 18.10.2007 року.
Закон виходить з презумції легітимності рішень органів управління господарського товариства, тобто відповідні рішення вважаються такими, що відповідають законові, якщо судом не було встановлено інше. Питання про визнання нелегітимним правління ВАТ «Ковельсільмаш» в судах не слухалось, відповідно рішення не приймалось.
П.8.2.6 Статуту товариства передбачено, що повідомлення про проведення загальних зборів не пізніше як за 45 днів до дати їх проведення публікуються правлінням ВАТ в офіційному виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в місцевій пресі за місцезнаходженням ВАТ. Крім того держателі іменних акцій у той же строк повідомляються про загальні збори акціонерів шляхом направлення їм листів або будь-яким іншим способом.
19.10.2007 року у бюлетені «Цінні папери України» №237-238 та 23.10.2007 року у газеті «Вісті Ковельщини» були опубліковані оголошення про скликання загальних зборів акціонерів ВАТ «Ковельсільмаш» з порядком денним згідно протоколу засідання правління від 12 жовтня 2007 року.
Про проведення зборів акціонерам, в тому числі і ОСОБА_1 за 46 днів були розіслані повідомлення про скликання загальних зборів акціонерів 12.12.2007 року рекомендованими листами, відправленими відповідачем 27.10.2007 року, згідно списку згрупованих поштових відправлень за №93.
26.11.2007 року у бюлетені «Цінні папери» №268-270 та 29.11.2007 року у газеті «Вісті Ковельщини» опубліковані оголошення про доповнення на вимогу акціонерів, що володіють у сукупності більш ніж 10% акцій, порядку денного зборів наступними питаннями :
7. Збільшення розміру статутного капіталу ВАТ «Ковельсільмаш» за рахунок додаткових внесків шляхом закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості.
8. Затвердження протоколу рішення про закрите (приватне) розміщення.
9.Затвердження переліку інвесторів, серед яких передбачено розміщення.
10.Визначення уповноваженого органу та уповноважених осіб ВАТ «Ковельсільмаш» щодо прийняття рішень та вчинення дій, пов'язаних із закритим (приватним) розміщенням акцій.
Рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніше як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом. Статут ВАТ «Ковельсільмаш» не передбачає особливого порядку повідомлення акціонерів у разі зміни порядку денного загальних зборів акціонерів. Оголошення про зміну порядку денного зборів опубліковане раніше як за 10 днів до проведення зборів. Акціонер ОСОБА_1 не був позбавлений товариством права на участь у зборах і ознайомленні з матеріалами порядку денного.
Акціонер ОСОБА_1 працює на підприємстві, являється головою профспілки, має можливість познайомитися в будь-який для нього зручний час з документами про діяльність товариства. Про те, він не бажає скористатися своїм правом, а товариство не чинить жодним чином будь-яких перешкод у використанні своїх прав акціонера, а лише штучно створена (надумана) ним ситуація стала підставою для подання такого позову. Надсилання копій документів за адресою проживання або реєстрації акціонера ні законодавством , ні Статутом, ні Положенням про надання інформації товариства не передбачений.
Відносно скликання загальних зборів акціонерів 12.12.2007 року в період дії заборони суду не можуть бути підставою визнання рішень загальних зборів недійсними. На сьогодні залишається проблемним застосування у сфері корпоративних відносин положень трудового законодавства щодо формування органів управління, зокрема обрання та призначення голови правління - генерального директора.
Так, згідно з п.8.4.4 Статуту ВАТ «Ковельсільмаш» із змінами та доповненнями від 30.06.2004 року, роботою правління керує голова правління, який обирається загальними зборами акціонерів, а так як згідно цього пункту голова правління є генеральним директором і керує роботою працівників товариства призначається та звільняється з посади наказом по підприємству. Відносини між Товариством та ОСОБА_5 формувались на підставі трудового договору, це обумовлює застосування відповідних норм Кодексу Законів про працю України.
Отже, після написання заяви ОСОБА_5 про звільнення з займаної посади, не було підстав затримувати його звільнення.
Заборони на проведення загальних зборів або звільнення з посади генерального директора не було.
Твердження позивача про відсутність в порядку денному питань щодо звіту правління, наглядової ради, ревізійної комісії, оцінки та затвердження результатів господарської діяльності органів управління, розподілу прибутку та виплати дивідендів не може бути підставою для скасування рішень зборів.
Питання 7-10 порядку денного взаємопов'язані , рішення було прийняте за згодою учасників зборів, заперечень від акціонерів не поступало, ці рішення прийняті правомочними зборами і це не призвело до істотного порушення прав акціонерів, в тому числі прав позивача.
Рішенням Конституційного суду України від 01.12.2004 року у справі №1-10/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес) зокрема зазначає, що поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального Кодексу України та інших законів України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «права» , треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та /або нематеріальним благом, як простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту.
Таким чином, обсяг прав позивача, як акціонера та власника акцій чітко визначений чинним законодавством, а охоронюваний законом інтерес позивача полягає в прагненні до використання в повному обсязі своїх корпоративних прав у ВАТ «Ковельсільмаш».
При цьому представник позивача подала в судовому засіданні список №93 згрупованих поштових повідомлень, витяг з бюлетня цінні папери України, виписку з протоколу №12 позачергового засідання правління ВАТ «Ковельсільмаш» від 12.10.2007 року, фотокопію протоколу №3 від 17.09.2003 року засідання спостережної ради ВАТ «Ковельсільмаш».
Наказ від 17.10.2007р. №204-ОС про звільнення в зв`язку з поданою заявою, з посади голови правління - генерального директора ОСОБА_5, заява самого ОСОБА_5 на звільнення його.
У судовому засіданні 03.06.2008р., на виконання вимог ухвали господарського суду Волинської області від 14.05.2008р. товариством через представника позивача було подано такі документи : довідка про включення ВАТ до ЄДРПОУ, копія протоколу загальних зборів акціонерів від 11.10.2007р., статуту від 15.11.2007р., протоколу загальних зборів акціонерів від 12.12.2007р.,статуту від 27.12.2007р., статуту від 30.06.2004р., Положення про виконавчий орган, Положення про наглядову раду, Положення про загальні збори акціонерів, протоколу від 17.04.2003р. протоколу від 12.11.2003р.
В засіданні суду представник позивача звернувся з клопотанням про ведення письмового протоколу засідання, з клопотанням про винесення окремої ухвали відповідно до ст.90 ГПК України , та з клопотанням про дослідження доказів у судовому засіданні відповідно до ст..4,22,43 ГПК України. Також, подана позивачем заява про надання протоколу судового засідання від 14.05.2008р.
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, суд
в с т а н о в и в :
Право власності позивача на акції ВАТ «Ковельсільмаш» підтверджені сертифікатом іменних акцій серії А №0002314 (а.с. 16).
12 жовтня 2008 року на позачерговому засідання правління ВАТ «Ковельсільмаш» (протокол №12 позачергового засідання правління ВАТ «Ковельсільмаш») прийняте рішення скликати загальні збори акціонерів 12.12.2007р. о 11год.00хв. за місцезнаходженням емітента (реєстрація акціонерів з 9год.00хв. до 10год.30хв. у день проведення зборів) з наступним порядком денним :
- внесення змін та доповнень до статуту ВАТ «Ковельсільмаш»;
- відкликання та обрання наглядової ради ВАТ «Ковельсільмаш» ;
- відкликання та обрання ревізійної комісії ВАТ «Ковельсільмаш» ;
- внесення змін до внутрішніх положень ВАТ «Ковельсільмаш» ;
- зміна реєстратора ВАТ «Ковельсільмаш».
Керуючись р.2 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів підготовку загальних зборів акціонерів доручено реєстроутримувачу товариству «Емітент-Сервіс».
Згідно протоколу на засідання із 7 членів правління були присутні 5 чоловік, а саме : ОСОБА_3 - в.о. голови правління, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12. Відсутні ОСОБА_5, ОСОБА_8.
Рішенням загальних зборів акціонерів товариства від 11.10.2007р. відкликані члени наглядової ради у повному складі, голова та члени правління товариства, обрана нова Наглядова рада у складі 5 осіб: по 1 представнику від товариства «Фірма «Восток», товариства «КУН «Форвард», ЗАТ «Вінницька технологічна компанія», 2 представники від товариства «Компанія Інвест-Ресурс», які мають самостійно визначитися з поїменним складом представників: головою правління обраний ОСОБА_2; члени правління - директором філії «Ковельсько-пресове підприємство» - ОСОБА_13; доручено обраному голові в місячний термін надати на затвердження Наглядовій раді кандидатури інших членів правління, затверджений в новій редакції Статут товариства, Погодження про правління, Наглядову раду, Загальні збори.
Відповідно до п.п. 8.4.2 Статуту ВАТ «Ковельсільмаш», затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів товариства від 11.10.2007р., чинного на день підготовки і проведення зборів, правління утворювалося загальними зборами акціонерів як колегіальний орган у складі 5 осіб. До складу правління входять голова, заступник та члени правління. За посадою членами правління є головний бухгалтер та керівники філій.
Рішенням Наглядової ради від 31.10.2007р. за погодженням голови правління затверджені заступником голови правління ОСОБА_3, члени - ОСОБА_14, ОСОБА_11. Доручено голові правління кандидатури решти членів правління подати на наступне засідання.
Приписами частини 4 статті 46 Закону України «Про господарські товариства» встановлено, що статутом акціонерного товариства або за рішенням загальних зборів на раду товариства може бути покладено виконання окремих функцій, що належать до компетенції загальних зборів.
Рішенням загальних зборів акціонерів від 17.04.2003р. (п.8 порядку денного згідно протоколу) було затверджено зміни до статуту товариства, згідно з чим спостережна рада була наділена повноваженням щодо призначення та затвердження членів правління за поданням голови правління. Рішенням спостережної ради (протоколи №№2,3 від 20.06.2003р. та від 17.09.2003р.) було сформовано правління, що діяло до 18.10.2007р. (а.с. ).
Закон виходить з презумпції легітимності рішень органів управління господарського товариства, тобто відповідні рішення вважаються такими, що відповідають закону, якщо судом не встановлено інше. Питання про визнання не легітимності правління ВАТ «Ковельсільмаш» у судах не слухалось, відповідно рішення не приймалося.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про господарські товариства» про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори акціонерів проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства, за винятком випадків, коли на день проведення загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації. Будь-який з акціонерів має право вносити свої пропозиції щодо порядку денного загальних зборів не пізніш як за 30 днів до їх скликання. Рішення про включення цих пропозицій до порядку денного приймається виконавчим органом товариства. Пропозиції акціонерів, які володіють більш як 10 відсотками голосів, вносяться до порядку денного обов'язково. Рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніш як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом. До скликання загальних зборів акціонерам повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, пов'язаними з порядком денним зборів. Загальні збори не вправі приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.
Пунктом 8.2.6 Статуту товариства передбачено, що повідомлення про проведення загальних зборів не пізніше як за 45 днів до дати їх проведення публікують правлінням ВАТ в офіційному виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, та в місцевій пресі за місцезнаходженням ВАТ. Крім того, держателі іменних акцій у той же строк повідомляються про загальні збори акціонерів шляхом направлення їм листів або будь-яким іншим способом.
19.10.2007р. у бюлетні «Цінні папери України» №237-238 та 23.10.2007р. у газеті «Вісті Ковельщини» були опубліковані оголошення про скликання загальних зборів акціонерів ВАТ «Ковельсільмаш» з порядком денним згідно протоколу засідання правління від 12.10.2007р.
Про проведення зборів ОСОБА_1 за 46 днів надіслано повідомлення про скликання загальних зборів акціонерів 12.12.1997р. рекомендованим листом, відправленим відповідачем 27.10.2007р. згідно списку згрупованих поштових відправлень за №93 (а.с. ).
Відповідно до п. 4.12 Положення про загальні збори ВАТ «Ковельсільмаш» акціонерів вважається повідомленим, якщо таке повідомлення було відправлене за 45 днів. Ні статтею 45 Закону України «Про господарські товариства», ні Статутом ВАТ термін вручення повідомлення не передбачений.
26.11.2007р. у бюлетні «Цінні папери» №268-270 та 29.11.2007р. у газеті «Вісті Ковельщини» опубліковані оголошення про доповнення на вимогу акціонерів, що володіють у сукупності більш як 10% акцій, порядку денного зборів такими питаннями:
- збільшення розміру статутного капіталу товариства «Ковельсільмаш» за рахунок додаткових внесків шляхом закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості;
- затвердження протоколу рішення про закрите (приватне) розміщення;
- затвердження переліку інвесторів, серед яких передбачено розміщення;
- визначення уповноваженого органу та уповноважених осіб товариства «Ковельсільмаш» щодо прийняття рішень та вчинення дій, пов'язаних із закритим (приватним) розміщенням акцій (а.с. )
Згідно статті 40 «Про господарські товариства» у повідомленні про наступне скликання загальних зборів для вирішення питання про зміни статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства повинні міститися:
а) мотиви, спосіб та мінімальний розмір збільшення або зменшення статутного (складеного) капіталу;
б) проект змін до статуту акціонерного товариства, пов'язаних із збільшенням або зменшенням статутного (складеного) капіталу;
в) дані про кількість акцій, що випускаються додатково або вилучаються, та їх загальну вартість;
г) відомості про нову номінальну вартість акцій;
д) права акціонерів при додатковому випуску акцій або їх вилученні;
е) дата початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються, або їх вилучення;
є) порядок відшкодування власникам акцій збитків, пов'язаних із змінами статутного (складеного) капіталу.
Виходячи з наведеного, зміст оголошень не суперечить вимогам чинного законодавства.
Підпунктом 8.2.8 Статуту встановлено, що про зміни, що сталися у порядку денному загальних зборів правління зобов'язане повідомити акціонерів шляхом публікації відповідної інформації в офіційному виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства не пізніше як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому Статутом. Оголошення про зміну порядку денного зборів опубліковане раніше як за 10 днів до проведення зборів. Акціонер ОСОБА_1 не був позбавлений товариством на участь у зборах і ознайомленні з матеріалами порядку денного.
Виходячи з практики розгляду Вищим господарським судом України спорів, що виникають з корпоративних відносин, якщо під час розгляду справи судом буде встановлено, що допущені акціонерним товариством порушення персонального повідомлення акціонера не призвели до неможливості його участі у загальних зборах, зазначені порушення не є підставами для визнання рішень загальних зборів акціонерів недійсними. Господарським судом у вирішенні спорів зі справ про визнання недійсними рішень загальних зборів за позовами акціонерів, яких не було повідомлено про проведення загальних зборів, необхідно давати оцінку всіх обставин справи в їх сукупності та з`ясовувати, чи порушує оспорювань рішення права та охоронювані законом інтереси позивача.
З пояснень представника відповідача вбачається, що акціонер ОСОБА_1 працює на підприємстві, являється головою профспілки, має можливість ознайомитися в будь-який для нього зручний час з документами про діяльність товариства. Надсилання копій документів за адресою проживання або реєстрації акціонера ні законодавством, ні Статутом ні Положенням про надання інформації товариства не передбачений.
Загальні збори акціонерів ВАТ «Ковельсільмаш» відбулися 12.12.2007р., а позивач право на участь у цих зборах, обговоренні та прийнятті рішень з питань, включених до порядку денного не використав.
Стаття 67 ГПК України не передбачає такого заходу забезпечення позову, як заборона органам юридичної особи вчиняти певні дії ; а також слід врахувати , що суд вправі забороняти вчиняти певні дії лише товариству як юридичній особі, а не його органам. Тому господарські суди не вправі забороняти голові правління виконувати його посадові обов'язки і вчиняти дії від імені товариства.
Ухвалою суду від 20.06.2007р. у справі №03/68-12 не заборонено проведення загальних зборів акціонерів. Крім того, голова правління ОСОБА_5 склав повноваження 16.10.2007р. згідно поданої заяви, та стверджується протоколом позачергового засідання правління ВАТ від 12.10.2007р. №12. ОСОБА_3 за поданням голови правління затверджений заступником голови правління рішенням наглядової ради від 31.10.2007р.
Таким чином, твердження позивача про проведення зборів під час судової заборони не підтверджено матеріалами справи.
Відсутність в порядку денному питань щодо звіту правління, наглядової ради, ревізійної комісії, оцінки та затвердження результатів господарської діяльності органів правління, розподілу прибутку та виплати дивідендів не може бути підставою для скасування рішення зборів.
Питання 7-10 порядку денного взаємоповґязані , рішення було прийняте за згодою учасників зборів, заперечень від акціонерів не поступало, ці рішення прийняті правомочними зборами і це не призвело до істотного порушення прав акціонерів, в тому числі і прав позивача.
У рішенні Конституцій суду України №18-рн/2004 від 01.12.2004р. у справі №1-10/2004 щодо офіційного тлумачення окремих положень ч.1 ст.4 ЦПК України (справа про охоронюваний законом інтерес) зазначено, що «акціонер може захищати свої безпосередні права чи охоронювані законом інтереси шляхом звернення до суду у випадках їх порушення, оспорювання чи невизнання самим акціонерним товариством, учасником якого він є, органами чи іншими акціонерами цього товариства .
Статтею 88 ГК України та ст.10 Закону України "Про господарські товариства", передбачено, що учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.
Згідно пункту 4.2 Статуту ВАТ „Ковельсільмаш”, затвердженого загальними зборами акціонерів 11.10.2007 року, державна реєстрація змін проведена 15.11.2007 року (а. с. 26-33), акціонери мають право:
- брати участь і голосувати на загальних зборах акціонерів особисто або через своїх представників;
- обирати і бути обраними до органів управління ВАТ;
- брати участь у розподілі прибутку ВАТ та одержувати його частку (дивіденди);
- отримувати інформацію про діяльність ВАТ у порядку, встановленому нормативними актами ВАТ. На вимогу учасника ВАТ зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти, протоколи зборів;
- вільно розпоряджатися акціями;
- брати участь в управлінні справами ВАТ в порядку, визначеному Статутом;
- вийти з ВАТ шляхом відчуження належних йому акцій;
- на переважне придбання додатково випущених ВАТ акцій;
- вимагати від ВАТ обов'язкового викупу всіх або частини належних йому акцій у встановлених випадках та порядку;
- отримувати частину вартості майна у разі ліквідації ВАТ;
- інші права, передбачені чинним законодавством.
Згідно з ст. 41 Закону вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
Передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства. Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів може бути посвідчена реєстратором або правлінням акціонерного товариства.
Акціонери, які володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів, та/або Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку можуть призначати своїх представників для контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах, про що вони до початку реєстрації письмово повідомляють виконавчий орган акціонерного товариства.
До компетенції загальних зборів належить: визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання; внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу; обрання і відкликання членів наглядової ради; утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства; затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків; створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень; винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариства; затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури товариства; вирішення питання про придбання акціонерним товариством акцій, що випускаються ним; визначення умов оплати праці посадових осіб акціонерного товариства, його дочірніх підприємств, філій та представництв; затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в статуті товариства; прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; прийняття рішення про обрання уповноваженої особи акціонерів для представлення інтересів акціонерів у випадках, передбачених законом.
Повноваження, передбачені пунктами б", "в", "г", "д", "е", "ї", "й", належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів і не можуть бути передані іншим органам товариства.
Статутом товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені й інші питання.
Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Протокол загальних зборів акціонерів підписується головою і секретарем зборів і не пізніш як через три робочих дні після закінчення зборів передається виконавчому органу акціонерного товариства.
Виходячи з наведеного, і законом, і Статутом встановлено право акціонерів ( в т.ч. і позивача) на участь у загальних зборах.
Згідно частини 1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.1, 2 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Отже, обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, а саме: про визнання наявності або відсутності відповідно до ст.20 ГК прав акціонера, учасника ВАТ «Ковельсільмаш» наданих ст..ст.10,40,41,43,45,48 ЗУ «Про господарські товариства», 16,99,116,159 ЦК України, 20,88,167 ГК України, ЗУ «Про інформацію», Статутом та Положенням ВАТ «Ковельсільмаш» : права на належну участь з дотриманням Закону в загальних зборах, права на отримання інформації про діяльність ВАТ «Ковельсільмаш» - Статут, річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства тощо ; права на участь в управління справами товариства ; права на ознайомлення та отримання документів, матеріалів щодо порядку денного та проведення загальних зборів ; права на внесення пропозицій, змін щодо питань, які розглядаються загальними зборами; права на ознайомлення і надання оцінки звіту правління, наглядової ради, ревізійної комісії та затвердження результатів їх діяльності ; права на участь у розподілі прибутку товариства права на отримання дивідендів та інших правомочностей, наданих законом, оскільки перечислені права не визначаються, ігноруються, порушуються товариством ВАТ «Ковельсільмаш» та його органами управління не передбачений жодними нормами права, тому в цій частині позову провадження у справі необхідно припинити.
А в позові про визнання недійсними рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Ковельсільмаш» від 12.12.2007р. з підстав порушення передбаченого законом та установчими документами порядку їх скликання і їх незаконного проведення, незаконного прийняття рішень ; рішення про збільшення статутного фонду на підставі незаконного внесення в порядок денний, неповідомлення акціонерів, незаконного розгляду на зборах і незаконного прийняття рішення ; Статут, положення ВАТ «Ковельсільмаш» прийняті загальними зборами акціонерів в новій редакції з підстав невідповідності акта вимогам чинного законодавства - прийняття загальними зборами, які незаконно скликані і незаконно проведені, порушення порядку внесення змін та прийняття рішень - порушення порядку прийняття - відмовити.
Клопотання позивача щодо ведення письмового протоколу всіх засідань та заява про надання для ознайомлення письмового протоколу підлягають задоволенню відповідно до статті 81-1 ГПК України. Оскільки на усне клопотання позивача здійснюється запис розгляду справи за допомогою технічних засобів, судом виготовлений та підписаний письмовий протокол (журнал) відповідно до вимог програмно-апаратного комплексу «Діловодство суду».
Щодо клопотання про винесення окремої ухвали, то суд виходить із такого. Згідно ст.90 ГПК України передбачає винесення окремої ухвали при виявленні судом порушення законності або недоліків в діяльності підприємства. При цьому вказівки щодо усунення порушень не повинні виходити за межі компетенції господарського суду, тобто господарський суд не вправі давати вказівки щодо виробничих процесів або оперативно-господарської діяльності.
в и р і ш и в :
В позові про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Ковельсільмаш» від 12.12.2007р.; рішення про збільшення статутного фонду ; Статут, положення ВАТ «Ковельсільмаш», прийняті загальними зборами акціонерів в новій редакції - відмовити.
В решті позову провадження у справі припинити.
Суддя Л. О. Черняк
Дата підписання повного тексту рішення - 09.06.2008 р.
Суддя Черняк Л.О.